Windows 10’da Oyun Oynarken Ekranınızın Kararmasını Durdurun

23.09.2021
Windows 10’da Oyun Oynarken Ekranınızın Kararmasını Durdurun

Oyun oynayarak rahatlamak veya eğlenmek istiyorsanız, oyun oynarken kendi kendine kararan bir ekrandan daha rahatsız edici bir şey yoktur. Ne yazık ki, uyarı vermeden her şeyin kararması bazı oyunları oynamayı zorlaştırabilir, hatta imkansız hale getirebilir ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Neyse ki rehberimiz çözümlerde size yol gösterecek, böylece kısa sürede eğlenmeye geri dönebilirsiniz.

Monitörünüzün Otomatik Karartma Özelliğini Kapatın

Sistem ayarlarınızı değiştirmeden önce, bunun bir donanım sorunu olmadığından emin olun. Örneğin, monitörünüzün, siz oynamaya başladığınızda ekranın parlaklığını otomatik olarak azaltacak bir otomatik karartma özelliğine sahip olup olmadığını kontrol edin.

Bilgisayarınızı farklı bir monitöre bağlayın ve bunun sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol edin. Ekran kararmazsa, orijinal monitörünüzde otomatik karartmayı devre dışı bırakmanız gerekir. Bu işlemin talimatları üreticiden üreticiye değişiklik gösterdiğinden, size özel talimatlar veremiyoruz. Bunun yerine, monitörün kullanım kılavuzunu kontrol etmeniz veya üreticinin web sitesinde adım adım talimatları aramanız gerekecektir.

Oyun

Uyarlanabilir Parlaklığı Kapatın

Aşağıdaki adımları uygulamadan önce, bilgisayarınızda ışık sensörlerinin kurulu ve etkinleştirilmiş olup olmadığını kontrol edin. Bilgisayarınızda sensörler yoksa ekran karartma sorununuz Uyarlanabilir Parlaklıktan kaynaklanmaz. Windows 10, aydınlatma koşullarını kontrol eder ve bu koşullara daha iyi uyması için ekran parlaklığını ayarlar. Ortam ışığının seviyesi düşerse, Windows ekranınızı daha az parlak hale getirir. Ancak çoğu insan, özellikle oyun oynarken ekran parlaklığını manuel olarak ayarlamayı tercih ediyor. Onlardan biriyseniz, Uyarlanabilir Parlaklığı kapatmak için şu adımları izleyin;

  1. Win + I tuşlarına basarak Ayarlar menüsünü açın.
  2. Gidin Sistem> Ekran.
  3. Aydınlatma değiştiğinde parlaklığı otomatik olarak değiştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

Ekran Sürücülerini Kontrol Edin

En son Windows 10 sürümünü çalıştırıyor olsanız bile bu, tüm sürücülerinizin güncellendiği anlamına gelmez. Özellikle bilgisayarınızda üçüncü taraf sürücüleri kullanan özel bir grafik kartı varsa. Üreticinin web sitesine giderek veya Aygıt Yöneticisi aracılığıyla ekran sürücülerini manuel olarak güncelleyebilirsiniz. İkincisinin nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır;

  1. Başlat’a sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
  2. Görüntü bağdaştırıcıları listesini genişletin.
  3. Güncellemek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle seçeneğine tıklayın.

Ekranınız yalnızca eski bir oyun oynarken kararıyorsa, sürücü sürümünüz o oyunla uyumlu değildir. Bu durumda, sürücüyü geri almanız gerekecektir. Sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin. Ardından, Sürücü’ye tıklayın ve mevcut geri alma seçeneklerinden birini seçin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.