Sisteminizde hangi GPU olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

19.09.2023
Sisteminizde hangi GPU olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Hangi grafik kartına sahip olduğunuzu bilmek, hangi oyunları oynayabileceğinizi ve bunları hangi ayarlarda oynayacağınızı bilmenizi çok daha kolay hale getirir. Üst düzey bir grafik kartı, ışın izleme gibi gelişmiş ayarlarla istediğiniz oyunun kilidini açarken, daha zayıf bir GPU, bazı yeni AAA oyunlarına bile başlayamamanıza neden olabilir. Bir yükseltmeye ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınızda hangi grafik kartına sahip olduğunuzu nasıl öğreneceğiniz aşağıda açıklanmıştır, böylece sahip olduğunuzun yeterli olup olmadığını veya daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olup olmadığını bilirsiniz.

Windows’ta Hangi Grafik Kartına Sahip Olduğunuzu Kontrol Edin

Windows kullanıyorsanız, hangi grafik kartına sahip olduğunuzu kontrol etmenin en kolay ve en hızlı yolu Görev Yöneticisi’dir. Aşağıdaki ekran görüntüleri Windows 10’a aittir, ancak talimatlar Windows 7’den Windows 11’e kadar aynı şekilde çalışır.

Adım 1: Klavyenizde Ctrl *+ *Alt + Delete tuşlarına basın, ardından açılan ekrandan Görev Yöneticisi’ni seçin. Alternatif olarak, görev çubuğuna sağ tıklayabilir ve oradan Görev Yöneticisi’ni seçebilirsiniz.

Adım 2: Görev yöneticiniz simge durumuna küçültülmüş haldeyse, tam Görev Yöneticisinin kilidini açmak için alttaki Daha fazla ayrıntı öğesini seçin.

Adım 3: Ekranın üst kısmındaki Performans sekmesini seçin. İşlemciniz, belleğiniz, depolama alanınız ve grafikleriniz hakkında her türlü bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Adım 4: GPU 0’ı bulana kadar sol taraftaki listeyi aşağı kaydırın. Sol taraftaki menüde bu başlığın altında listelenen grafik kartınız olacaktır. Bu örnekte olduğu gibi isim kısaltılmışsa, onu seçin ve sağ üstte grafik kartının veya GPU’nun tam adını göreceksiniz. Bu durumda, bu bir Nvidia RTX 3070 Ti’dir.

Adım 5: Bilgisayarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sol taraftaki öğeleri tek tek seçerek işlemciniz, belleğiniz ve depolama alanınızla ilgili ayrıntılara bakmak için Görev Yöneticisi’ni de kullanabilirsiniz. Bu, özellikle yükseltme yapmak veya kendinize yeni bir bilgisayar kurmak istiyorsanız kullanışlı olabilir.

hangi GPU olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

hangi GPU olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Mac’te Hangi Grafik Kartına Sahip Olduğunuzu Nasıl Öğrenirsiniz?

Mac’inizi bir PC ile aynı şekilde yükseltmeniz mümkün olmayabilir, ancak Mac’inizi oyun oynamak için optimize etmek istiyorsanız, hangi grafik kartına sahip olduğunuzu bilmek isteyeceksiniz. İşte ne olduğunu nasıl öğreneceğiniz.

Adım 1: Ekranın sol üst tarafındaki Apple simgesini seçin.

Adım 2: Görünen menüden Bu Mac Hakkında’yı seçin.

Adım 3: Görünen pencere, işlemcisi, belleği, depolama sürücüsü ve grafik kartı veya GPU’su dahil olmak üzere Mac’inizle ilgili tüm temel bilgileri içerecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.