Windows’ta Kamera Nasıl Kapatılır?

16.08.2022
Windows’ta Kamera Nasıl Kapatılır?

Herkese merhaba, bu yazıda size bir Windows PC’de kamerayı nasıl kapatacağınızı göstereceğiz. Web kamerası, bir bilgisayara veya bilgisayar ağına doğrudan veya dolaylı olarak bağlı küçük bir dijital video kameradır. Web kameraları, kullanıcıların video kaydetmesine veya İnternet’ten akış yapmasına izin vermek için bilgisayara yüklenmesi gereken bir yazılımla birlikte gelir. Web kameraları hem görüntü hem de yüksek tanımlı video çekebilir, ancak video kalitesi diğer kamera modellerine göre daha düşük olabilir.

Çoğu bilgisayarda, kullanıcılar uygun izinleri verirse uygulamalar ve hizmetler tarafından bağımsız olarak etkinleştirilebilen yerleşik kameralar bulunur. Gizliliğinizi korumak sizin için önemliyse, bilgisayarınızdaki yerleşik web kamerasını tamamen devre dışı bırakmalısınız. Kötü amaçlı yazılımın sizi ve evinizi gözetlemek için kameranın kontrolünü ele geçirmesini istemezsiniz.

Ebeveynseniz, web kamerasını devre dışı bırakmanın başka nedenleri de vardır ve bunların tümü çocuklarınızın güvenliği ile ilgilidir. Dizüstü bilgisayar kameraları kullanan iletişim uygulamaları ve etkileşimli web siteleri her zaman çocuklara uygun veya uygun değildir ve belirli bir web sitesi için web kamerasını devre dışı bırakmanın çocuklarınızı ve kimliklerini korumanın en iyi yolu olduğuna karar verebilirsiniz.

Windows PC’de Kamerayı Kapatma Adımları

Web Kameranızı Aygıt Yöneticisi Aracılığıyla Devre Dışı Bırakın

Adım 1: Başlat düğmesine sağ tıklayın.

Adım 2:  Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın.

Adım 3:  Görüntüleme cihazlarının yanındaki açılır oku tıklayın.

Adım 4: Entegre Kamera’ya sağ tıklayın.

Adım 5 Devre Dışı Bırak ‘ı tıklayın.

Adım 6:  Evet’e tıklayın.

Windows'ta Kamera Kapatma

Windows’ta Kamera Kapatma

Web Kameranızı BIOS Üzerinden Devre Dışı Bırakın

İşleri bir adım daha ileri götürebilmek için bazı dizüstü bilgisayarlar, BIOS’tan sistem düzeyinde web mikrofonu ve kamerasını devre dışı bırakmanıza izin vermektedir. Bunu yapabilmek için gereken adımlar makineler arasında farklılık göstermektedir, ancak genelde karşılık gelen bir İşlev tuşuna basarak önyükleme işlemini bozmak ve daha sonra mikrofonunuz ve kameranız için BIOS’ta arama yapmak istersiniz.

Bu durumda, Lenovo ThinkPad’de, tümleşik mikrofon ve kamera seçenekleri, Güvenlik sekmesinin G/Ç Bağlantı Noktası Erişimi bölümünde bulunmaktadır. Her iki seçeneği de devre dışı bıraktıktan sonra, BIOS’u kaydederek çıkabilirsiniz; bilgisayarınız Windows başlayana kadar önyükleme işlemi boyunca tekrar dönecektir. Unutmayın, bilgisayarınızda BIOS biraz farklı olabilmektedir, ancak sonuç aynıdır. BIOS’ta mikrofon ve kamarayı devre dışı bıraktıktan sonra Aygıt Yöneticinize giderseniz, görünmezler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.