Mac’inizde Touch ID’yi Kurma ve Kullanma

11.03.2023
Mac’inizde Touch ID’yi Kurma ve Kullanma

Touch ID, Apple’ın Ana Ekran düğmesine gömülü parmak izi taramasına sahip ilk cihazı olarak kayıtlara geçen iPhone 5s’in Eylül 2013’te piyasaya sürülmesiyle birlikte üç yıldan uzun bir süre önce piyasaya çıktı. Elbette Touch ID’nin iPhone ve iPad’lerde önemli bir güvenlik teknolojisi haline gelmesi uzun sürmedi.

Touch ID, Ekim 2016’dan bu yana Touch Bar’lı 2016 son MacBook Pro gibi belirli Mac modellerinde de kullanılabiliyor. Touch ID’yi iPhone’unuzda kullanıyorsanız Mac’inizde de kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz. Bu adım adım eğitimde, Mac’te Touch ID ve Apple Pay’i nasıl ayarlayacağınızı, parmak izlerinizi sisteme nasıl kaydedeceğinizi ve bilgisayarınızın kilidini hızla açmak, Apple Pay ile web sitelerinde alışveriş yapmak ve çok daha fazlası için Touch ID nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Mac’te Touch ID Nasıl Kurulur?

Mac’inizde Touch ID ile en fazla üç parmak izi kaydedebilirsiniz. iPhone veya iPad’inizde ise bu sayı beştir. Mac’inizde Touch ID’yi ayarlamak için aşağıdaki adım adım talimatları izleyin.

1) Dock’tan veya Apple menüsünden Sistem Tercihleri’ni başlatın.

2) Touch ID tercih bölmesine tıklayın.

3) Bir parmak izi kaydetmek için “Parmak izi ekle” etiketli yuvarlak artı düğmesine tıklayın.

4) Baskı kaydına devam etmek için yönetici şifrenizi girin. Sistemin baskınızın kenarlarını yakalaması için her seferinde parmağınızın konumunda küçük ayarlamalar yaparak parmağınızı Touch ID düğmesinin üzerine yavaşça kaldırmanız ve dayamanız istenecektir. Parmak izi Touch ID’ye kaydedildikten sonra bir “Touch ID Hazır” mesajı görüntülenir.

5) Touch ID kurulumunu bitirmek için Bitti’ye tıklayın. En az bir baskı kaydedildikten sonra, Mac’inizde kullanmak istediğiniz belirli Touch ID özelliklerini seçmek için alttaki onay kutularını kullanın. Touch ID’yi şunlar için kullanmayı seçebilirsiniz:

  • Mac’inizin kilidini açma: Giriş ekranında Mac hesabınızın parolasını yazmayı atlayın ve bilgisayarın kilidini parmak izinizle açın.
  • Apple Pay-Apple Pay ile alışveriş yapmak için parmak izinizi kullanın.
  • iTunes ve App Store: Mac App Store, iTunes Store ve iBooks Store’da yapılan satın alma işlemlerini yetkilendirmek için Touch ID’yi kullanın.

iPhone ve iPad’de olduğu gibi macOS’te de kaydedilen parmak izlerini adlandırabiliyorsunuz (örneğin “Orta Parmak”, “Sağ Başparmak” vb.). Ancak iOS’ta olduğu gibi Sistem Tercihleri’nin listede eşleşen bir parmak izini vurgulamasını sağlamak için parmağınızı Touch ID sensörünün üzerine yerleştiremezsiniz. Touch ID’ye kaydettiğiniz parmak izlerinde değişiklik yaptıysanız yönetici parolanızı girmenizin istenebileceğini unutmayın.

Kayıtlı Parmak İzlerini Silme

Belirtildiği gibi, Mac’iniz iPhone veya iPad’deki beş adede kadar parmak izine karşılık üç adede kadar farklı parmak izini hatırlayabilir. Kayıtlı parmak izlerinden birini kolayca kaldırabilirsiniz:

Mac'inizde Touch ID'yi Kullanma

Mac’inizde Touch ID’yi Kullanma

1) Sistem Tercihleri → Touch ID’yi açın ve silmek istediğiniz kayıtlı bir parmak izinin üzerine gelin, ardından beliren küçük “x” işaretine tıklayın.

2) Sil’e tıklayarak kayıtlı parmak izinizin kaydını gerçekten kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Bu parmak izini daha sonra kullanmak için buraya tekrar eklemeniz gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.