Tarayıcı Uzantılarınızı Kolayca Kaldırma veya Devre Dışı Bırakma

09.02.2022
Tarayıcı Uzantılarınızı Kolayca Kaldırma veya Devre Dışı Bırakma

İster yalnızca birkaç tarayıcı uzantısı kullanın, ister listenizde bir düzine veya daha fazla uzantı bulunsun, tarayıcı uzantılarınızı sık sık temizlemek iyi bir fikirdir. Uzantılarınızı organize etmek, tarayıcınızı düzenli tutacak ve saldırı yüzeyinizi azaltacaktır. Kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız tarayıcı eklentilerini nasıl temizleyeceğinizi ve bunun neden önemli olduğunu görelim.

Uzantıları Devre Dışı Bırakma ve Kaldırma

Çoğu tarayıcıda, bir uzantıyı kaldırmak yerine devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır. Bu seçeneklerin her ikisi de farklı durumlarda kullanışlıdır. Bir uzantıyı devre dışı bıraktığınızda, artık çalışmaz, ancak uzantılar listenizde kalır. Kaydırıcısını tekrar açarak daha sonra etkinleştirebilirsiniz. Uzantıların soruna neden olup olmadığını görmek istediğinizde veya uzantıları yalnızca belirli zamanlarda kullanıyorsanız, devre dışı bırakmak yararlıdır. Örneğin, ayın ilk günü e-tablolarda çalışırken kullandığınız bir uzantı, ayın geri kalanında devre dışı bırakılabilir. Bir uzantıyı kaldırmak, onu tarayıcınızdan siler ve ilgili verileri siler. Bu uzantıyı tekrar kullanmak isterseniz, web mağazasından yeniden yüklemeniz gerekir. Artık mevcut olmaması durumunda, başka bir yerde bir kopyasını bulamadığınız sürece uzantıyı tekrar kullanamazsınız. Bir uzantı çalışmıyorsa veya kullanmıyorsanız, kaldırmalısınız. Bunları tarayıcınızda tutmanız için hiçbir sebep yok.

Chrome’da Uzantılar Nasıl Kaldırılır?

Chrome’da bir uzantıyı hızlı bir şekilde kaldırmak için sağ üstteki araç çubuğunuzda uzantıyı sağ tıklayın ve Chrome’dan Kaldır ‘ı seçin . Kötüye kullanım nedeniyle kaldırıyorsanız Kötüye kullanım bildir araç çubuğunu kontrol edin ve ardından onaylamak için tekrar Kaldır’ı seçin.

Tüm uzantılarınızı yönetmek için Chrome’un sağ üst köşesindeki üç noktalı menü düğmesini ve ardından Diğer araçlar > Uzantılar ‘ı tıklayın. Birini devre dışı bırakmak için kaydırıcısını kapatın. Kaldırmak için Kaldır’ı seçin. Uzantıların nasıl çalışacağını Ayrıntılar menüsünden de yönetebilirsiniz. Uzantının (varsa) hangi sitelerde çalıştığını kontrol etmek için Site erişim alanını kullanın. Uzantının gizli modda da çalışmasına izin veren bir kaydırıcı var. Chrome, araç çubuğunda uzantılarınızdan birkaçını gösterir. Tam listeyi göstermek için yapboz simgesine tıklayın ve hangilerinin araç çubuğunda her zaman görüneceğini seçmek için Sabitle simgelerini kullanın. Tonlarca uzantınız varsa, hepsini yönetmek için daha fazla yardım için SimpleExtManager’ı deneyin.

Tarayıcı

Firefox’ta Uzantılar Nasıl Kaldırılır?

Chrome’da olduğu gibi, tarayıcınızın sağ üst köşesindeki bir uzantıya sağ tıklayın ve ondan hızlı bir şekilde kurtulmak için Uzantıyı Kaldır’ı seçin. Firefox’un sağ üst köşesindeki üç satırlı Menü düğmesini tıklayın ve yüklediğiniz her şeyi görmek için Eklentiler ve temalara gidin (veya Ctrl + Shift + A tuşlarına basın). Etkin ve Devre Dışı bölümleri göreceksiniz; bir uzantıyı açmak veya kapatmak için geçiş düğmelerini kullanın.

Bir eklentiyi kaldırmak için üç nokta menü düğmesini tıklayın ve Kaldır’ı seçin . Bu menüde, daha fazla seçenek görmek için Yönet’e de tıklayabilirsiniz. Firefox’un burada Temalar ve Eklentiler için ayrı sayfaları vardır. Eklentiler modern tarayıcılarda yaygın değildir, bu yüzden bunlar için endişelenmenize gerek yok. Uzantıları yeniden düzenlemek istiyorsanız, araç çubuğunuzdaki bir uzantıyı sağ tıklayın ve bunları taşımak için Araç çubuğunu özelleştir’i seçin. Bir uzantının ana araç çubuğunda görünmemesini istiyorsanız Taşma Menüsüne Sabitle’yi de seçebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM