Don’t Starve Together Rehber

Don’t Starve Together Rehber

Bir çok insan hayatta kalma oyunlarını sever. Don’t Starve da aralarında en kapsamlı hayatta kalma oyunlarından bir tanesidir. Don’t starve Together oyununda bir çok değişken etken vardır. Bu değişken etkenlere bakarak oyunun oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda bir çok boss ve zorlu mevsimler vardır bununla birlikte oyuna ilk başlanıldığı zaman pek bir şey anlamayabilirsiniz. Bu yüzden size bir Don’t Starve Together Rehber yazısı hazırladık.

Karakterler

Wilson – Centilmen Bilim Adamı

Oyunun ana karakteri olan Wilson ile başlayalım. Wilson 150 açlık, 200 akıl sağlığı, 150 can ile oyuna başlar.

Wilson’un özellikleri

 • Wilson’un sakalı vardır ve uzar kışları sakalınızı bırakmak daha hızlı üşümenizi engelleyecektir.
 • Karakterimizin sakalı ile ilgili diğer bir bilgi ise Wilson kendi sakalını keserse sakalından bir heykel yapabilirsiniz. Bu heykel ise öldüğünüzde heykeli koyduğunuz yerden tekrardan hayata dönmenizi sağlar böylece oyun bitmez.
 • Sakalı farklı şekilde elde etmenin bir yolu daha vardır. Akıl sağlığınız düşük olduğu zaman tavşanların şekli değişir ve tavşanlar siyah bir şekilde görünür. Tavşanlar siyah şekilde iken tavşanları yakalayıp kesince Wilson’un sakalından elde edersiniz.
 • Wilson’un diğer bir özelliği ise örümceklerden korkmasıdır. Wilson örümcek gördüğü zaman akıl sağlığı düşer eğer sizi bir örümcek kovalıyor ise daha hızlı koşarsınız.

Willow – Kundakçı

Rehberimize Willow karakteri ile devam edelim. Willow oyuna 150 açlık, 120 akıl sağlığı ve 150 can ile başlar bununla birlikte Willow’un kendine ait bir çakmağı ve ”Bernie” adında bir oyuncak ayısı vardır. Çakmak 10 dakika boyunca kullanılabilir ve çakmağınız bittiği zaman tekrar üretebilirsiniz. Üretmek için ise 1 halat,1 altın,3 çiçek gereklidir. Willow’un oyuncak ayısı Bernie’ye gelirsek kendisini sadece akıl sağlığımız düşük iken kullanabiliriz. Kullanımı ise akıl sağlığınız düşük iken size birisi saldırıyorsa ayıyı yere bırakın. Ayı büyüyerek tüm hasarları üstüne çeker ve kırılır ancak Willow’un ayısını tekrar üretebilirsiniz, üretmek için ise 2 Wilson’un sakalı, 2 bufalo yünü, 2 örümcek ağı yeterlidir.

Willow’un özellikleri

 • Ateşten hasar almaz.
 • Daha kolay donar.
 • Akıl sağlığı düşük iken üşür.
 • Kışın ürettiğimiz elbiseler Willow üzerinde çok az etki eder.
 • Willow üşürken daha hızlı akıl sağlığı ve can kaybı yaşamaktadır.
 • Yazınları çok sıcak olduğundan ısınmadan daha yavaş ve geç hasar alır.
 • Ateş söndürürken hasar almaz ve diğer karakterlere göre ateşi daha hızlı söndürür.
 • Kullandığı yakıtlar %50 daha etkilidir.
 • Ateşin yanındayken akıl sağlığı artar.
 • Çakmağı ile bir şeyler pişirebilir.
 • Willow ayısı Bernie’yi eline alırsa akıl sağlığı ve soğuğa karşı dayanıklık artar.

Wolfgang – Kuvvetli Adam

Wolfgang 200 açlık, 200 akıl sağlığı, 200 can ile oyuna başlar. Tok iseniz maksimum canınız 300’e çıkar ve açlığınızda 300’ü görür fakat Wolfgang oynarken yemek yemeye çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Wolfgang’ın favori yemeği ise Roast Potato’dur.

Wolfgang’ın özellikleri

 • Çok hızlı acıkır ve açlığınız az ise az, çok ise çok daha fazla hasar verirsiniz. Bu yüzden Wolfgang’in açlık barını sürekli kontrol etmeniz gerekir.
 • Wolfgang açlığına bağlı olarak büyür veya küçülür.
 • Wolfgang ne kadar güçlü gözüksede karanlıktan ve oyundaki canavarlardan korkar
 • Akıl sağlığı diğer karakterlere göre daha hızlı düşer.

Wendy – Yakını Ölmüş

Wendy oyuna 150 açlık, 200 akıl sağlığı,150 can ile başlar. Kendisi oyunda hasar bakımından en güçsüz karakterdir. Kendisi Abigail’in Çiçeği adlı bir çiçek ile oyuna başlar. Çiçek oyuna başladıktan 3 gün sonra açar. Çiçek kullanılmak istendiğinde içerisinden bir hayalet çıkar fakat hayaleti çiçekten ilk kez çıkarmak 15 akıl sağlığı kaybına sebep olur. Hayaletinizi çiçek hiç açmamış veya az açmış halde çıkartmak isterseniz 150 can ile hayalet ortaya çıkar. Çiçeği bekletir ve en çok açtığı halde kullanıp hayaleti çıkartmak isterseniz hayaletinizin 600 canı olacaktır. Hayalet size düşman olan saldıran veya sizin saldırdığınız her şeye saldırır. Canını tekrar doldurur fakat bu süreç yavaş gerçekleşir. Hayalet halihazırda dışarıdayken çiçek kullanırsanız hayalet saldırgan bir hal alır ve her şeye saldırır. Hayaletin saldırgan hareketlerini durdurmak istiyorsanız tekrar çiçek kullanmanız yeterli olacaktır. Hayalet gündüzlere nazaran geceleri daha güçlü bir haldedir.

Wendy’nin özellikleri:

 • Wendy’nin akıl sağlığı diğer karakterlere göre daha yavaş düşer ve mezarlıktaki hayaletler Wendy’nin akıl sağlığını düşürmez.
 • Mezar kazdığımız zaman çıkan hayaletler diğer karakterlere saldırırlar ancak Wendy’e saldıramazlar.
 • Wendy hasar verme bakımından diğer karakterlere göre daha az hasar vermektedir.
 • Kendi hayaletimiz öldüğünde Wendy 30 akıl sağlığı kaybeder.
 • Wendy’nin canı azaldıkça hayaletin saldırı gücü artar.

Wendy’nin ayrıca kendine ait bir üretim yeri bulunmaktadır. Sisturn adındaki bu yapının etrafına 4 çiçek konulduğu zaman çevredeki kişilerin akıl sağlığı artmaktadır. Bu Sisturn adındaki yapıda hayaletimize özel yapabileceğimiz bazı iksirler bulunmaktadır. Aşağıdaki iksirleri farklı şekilde hayalet üstünde kullanamazsınız. Sadece 1 tanesini aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Mourning Glory denen iksirlerin yapımında kullanılan eşyayı ise yavru hayalet Pipspook’u bularak elde edilebilir. Pipspook mezar taşlarının yanında bulunur ama her zaman değil Pipspook’u bulmak biraz şansınıza bağlı. Pipspook’u bulduktan sonra onu takip edin gittiğiniz yolda ”kayıp eşya” adında bir eşya bulacaksınız. Bulduğunuz zaman Pipspook size mourning glory verecektir.

İksirler

Revenant Restorative: Hayaletin yavaş bir şekilde can yenileme hızını arttırır. Diğer can yenileme iksirin aksine bu iksirin etki süresi 1 gündür fakat yenileme hızı düşüktür. Yapımı ise şöyledir 1 örümcek bezi (Spider Gland), 1 mourning glory ile üretilir.

Spectral Cure All: Bu iksir hayaletin can yenileme hızını büyük ölçüde arttırır ve bu etki sadece 30 saniye sürer. Yapımı ise şöyledir 1 sahte kalp, 3 mourning glory ile üretilir.

Unyielding Draught: Hayalet dövüşürken normalde 0,5 saniye kalkan kazanır. İksir bu kalkan süresini iki katına çıkararak 1 saniye kalkan kazandırır ve bu etki 1 gün boyunca sürer. Yapımı ise 1 odun, 1 mourning glory’dir.

Distilled Vengeance: Hayaletin kalkan süresini 1 saniye yapar ancak kalkan etkin iken hayalete hasar veren yaratıklar 20 hasar alırlar. Bu iksir sadece 1 dakika boyunca etkisini sürdürmektedir. Yapımı ise 1 yaşayan kütük (Living Log), 3 mourning glory ile üretilir.

Nightshade Nostrum: Hayalet gündüze göre gece daha güçlü olduğunu söylemiştik ancak bu iksir gece kazandığı fazladan gücü gündüz de sürdürür. İksirin etkisi 1 gün sürmektedir. Yapımı ise 1 arı iğnesi ve 3 mourning glory ile üretilir.

Vigor Mortis: Bu iksirimiz ise hareket hızı artırmaktadır. İksirin süresi 1 gün sürmektedir. Yapımı ise 1bal ve 1 mourning glory ile üretilir.

WX-78 – Ruhsuz Otomat

WX-78 oyuna 150 açlık, 150 akıl sağlığı ve 150 can ile başlar. Statüleri ne kadar normal gözüksede oyunda donanım (Gears) yiyerek bu değerleri kalıcı olarak arttırabilirsiniz. Eğer donanım yerseniz 75 açlık, 50 can ve 60 akıl sağlığı kazandırır. Statüler 15 tane donanım yendikten sonra maksimum haline ulaşır ve maksimum halindeyken donanım yerseniz belirtilen değer kadar statü doldurur kalıcı durum değişmez. 15 donanım yendikten sonra statüler 200 açlık, 300 akıl sağlığı ve 400 can durumuna yükselir. Favori yemeği ise Butter Muffin’dir.

WX-78’in özellikleri:

 • Kendisi bir robot olduğundan yağmur yağar ise hasar görür.
 • WX-78 bir paratoner görevi görür ve oyunda yıldırımları üzerinize çekersiniz.
 • WX-78’e bir yıldırım çarpar ise jarzlı moda geçer ardından 33 akıl sağlığı kaybederek yıldırımın etkisi geçene kadar kışın donmaya karşı bağışılık ve %50 hareket hızı kazanmaktadır.
 • Rengi turuncu veya kırmızı olan bayatlamış yiyecekleri rahatlıkla tüketir.

Wickerbottom – Kütüphaneci

Wickerbottom oyuna 150 açlık, 150 can ve 250 akıl sağlığı ile başlar. Akıl sağlığı değeri yüksektir ve kendine özel farklı özelliklerde 5 kitabı bulunmaktadır. Wickerbottom uyuyamadığı için akıl sağlığı ve can statülerini kendi kendine dolduramaz. Favori yemeği ise Surf ‘n’ Turf’.

Wickerbottom’un özellikleri

 • Oyuna başlar başlamaz envanterine 2 tane papirüs bulunmaktadır.
 • Wickerbottom uyuyamaz.
 • Kendisi bilim makinesine ihtiyaç duymaz ve bilim makinesinin yaptığı şeyleri yapabilir.
 • Kitap üretim sekmesi bulunmaktadır burada kendisine ait özel kitaplar yapabilir. İlk başta sadece 2 kitap açıktır makine yaptıkça bu sayı artar.
 • Bayat yemeklerden diğer karakterlere nazaran daha çok etkilenir.
 • Akıl sağlığı diğer karakterlere göre daha hızlı azalır.

Kitaplar

Birds of the World: Bu kitap kullanıldığında etrafınıza ortalama 20-30 kuş gelir. Bedeli ise 2 papirüs ve 2 yumurta’dır üretilmek için herhangi bir makineye ihtyaç duymaz. 3 kere kullanabilirsiniz her seferinde 50 akıl sağlığı düşürür.

Applied Horticulture: Bu kitap kullanıldığında , böğürtlen çalılarını, saman kökünü, dal kökünü anında büyütür. Eğer tarlanız var ise oradaki tohum bile anında büyür. Bedeli ise 2 papirüs, 1 tohum ve 1 gübre’dir bu kitabı’da üretmek için herhangi bir makineye gerek yoktur. 5 kere kullanabilirsiniz her okunduğunda 33 akıl sağlığı kaybedersiniz.

Sleepytime Stories: Bu kitap kullanıldığı zaman etrafınızdaki herkesi uyutur. Bedeli ise 2 papirüs, 2 kabus yakıtı (nightmare fuel) ile üretilir. Bu kitabı üretmek için Prestihatitator denilen ve büyü (Magic) sekmesinde bulunan bu makine gereklidir. 5 kere kullanılabilir ve 33 akıl sağlığı düşürür.

On Tentacles: Bu kitap kullanıldığı zaman etrafınızda 3 tane dokungaç çıkarır ve etraftaki şeylere hasar verir. Bedeli ise 2 papirüs ve 1 tane dokungaç derisi (Tentacle Spots) ile üretilir. Üretmek için bilim (Science) sekmesindeki simya makinesi gereklidir. Kitap 5 kullanımlıktır ve her okunmada 50 akıl sağlığı götürür.

The End is Nigh: Bu kitap kullanıldığında sizin etrafınızda bir yere 16 tane yıldırım çarpar fakat size de çarpabilir buna dikkat etmeniz gerekir. Bu kitabı WX-78’in yanında okursanız onu 16 günlüğüne şarj edersiniz. Bedeli ise 2 papirüs, 1 tane kırmızı mücehver’dir. Bu kitabı yapmak için Shadow Manipulator denilen ve büyü (Magic) sekmesinde bulunan bu makine gereklidir. Kitap 5 kullanımlıktır her okumada 33 akıl sağlığı kaybedersiniz.

Woodie – Oduncu

Woodie oyuna 150 açlık, 200 akıl sağlığı ve 150 can ve kendisine verilen Lucy isimli sınırsız bir balta ile başlar. Baltayı kaybederseniz yeni bir balta oluşturarak Lucy’i geri alabilirsiniz. Ayrıca ağaçları çok daha hızlı kesersiniz. Woodie’nin favori yemeği Honey Nuggets’dır.

Woodie’nin özellikleri:

 • Ağaç gardiyanı’nı çağırma olasılığı diğer karakterlere nazaran %50 daha fazladır.
 • Woodie kunduz, geyik ve kaz olmak üzere 3 farklı forma dönüşebilir. Dolunay var ise kesin bir şekilde 3 formdan birine dönüşür.
 • Canavar eti yemek 3 formdan birine rastgele dönüşmenizi sağlar.
 • Büyü sekmesinden 3 farklı form için 3 farklı idol bulunmaktadır. Dönüşmek istediğiniz formun idolünü yaparak istediğiniz hayvana dönüşebilirsiniz.
 • İnsan haline döndüğü zaman aç olur.
 • Hayvan formunda kaldığı süre içinde akıl sağlığı kaybeder
 • Woodie’nin sakalı olduğu için yazın daha kolay sıcaklar.

Kaz Formu: Çok hızlı koşarsınız vesu üzerinde yürüyebilirsiniz. Hareket etmediğiniz sürece dönüşüm barınız hızla düşer. Su üstünde yürüyebildiğiniz için lunar adasını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kunduz Formu: Ağaçları kolaylıkla kesebilir, taş kazabilir, mezar kazabilir, bitki ot ve çalı gibi şeyleri sanki elinizde bir kürek varmış gibi kökünden kazabilirsiniz. Savunması ve saldırısı insan halinizden daha iyidir. Bir şeyler parçalamadığınız zaman dönüşüm barı hızlı düşer.

Geyik Formu: Geyik formundayken çoğu şeyi Charge isimli yeteneğiniz ile yıkabilirsiniz. Charge isimli yetenek farenizin sağ tıkı ile çalışır. Hasarı ve savunması oldukça yüksektir ve çok fazla yer yıkarsanız sersemler ve dönüşüm barınız hızla düşer.

Wes- Sessiz

Wes oyuna 113 açlık, 150 akıl sağlığı ve 113 can ile başlar bununla birlikte karakter çok kırılgandır ve genellikle challenge karakteridir. Oynaması zordur. Favori yemeği ise Fresh Fruit Crepes’dir.

Wes’in özellikleri:

 • Wes oyuna Pile o’ Balloons denilen bir eşya ile başlar.
 • Balonları şişirdiğinizde akıl sağlığınız azalır. Balonlara vurup patlatırsanız canınız gider.
 • Oyunda hiç konuşmaz ve diyaloğu yoktur.
 • Açlığı diğer karakterlere nazaran %25 daha hızlı gider ve diğer karakterlerden %25 daha güçsüzdür.

Maxwell – Kukla Efendisi

Maxwell oyuna 150 açlık 200 akıl sağlığı ve 75 can ile başlar. Karakter oldukça kırılgandır ancak bunu güçlü zırhlar yaparak dengeleyebilirsiniz. Favori yemeği ise Wobster Dinner’dır.

Maxwell’in özellikleri:

 • Kendisi oyuna Codex Umbra adlı bir kitap ve altı tane Nightmare Fuel ile başlar.
 • Codex Umbra kitabını yere koyarak yeni bir üretim sekmesi elde edersiniz.
 • Codex Umbra kitabını kaybederseniz 2 papirüs, 2 kabus yakıtı ve 50 can karşılığında tekrar üretilebilirsiniz.
 • Maxwell Wickerbottomun kitaplarını okuyabilir.
 • Akıl sağlığı sürekli olarak artmaktadır. Neredeyse azalmaz.
 • Üretim sekmesinde Nightmare Fuel kullanarak kendinize balta, kürek, kılıç, kazma kullanan gölgeler yaratabilirsiniz.
 • Baltacı gölge için 1 balta, 2 Nightmare Fuel ve %20 akıl sağlığınızı kalıcı olarak vermelisiniz.
 • Kürek kullanan gölge için 1 kürek, 2 Nightmare Fuel ve %20 akıl sağlığınızı kalıcı olarak vermelisiniz.
 • Dövüşçü gölge için ise 1 mızrak, 2 kabus yakıtı ve %35 akıl sağlığınızı kalıcı olarak vermelisiniz.
 • Madenci gölge için ise 1 kazma, 2 kabus yakıtı ve %20 akıl sağlığınızı kalıcı olarak vermelisiniz.
 • Gölge hizmetkarlarınız öldüğünde kalıcı olarak azalmış olan akıl sağlığınız tekrar dolar. Gölgelerin canları azdır.

Wigfrid – Preformans Sanatçısı

Wigfrid oyuna 120 açlık, 120 akıl sağlığı ve 200 can ile başlar. Dövüş konusunda oldukça iyidir ve favori yemeği ise Turkey Dinner’dır.

Wigfrid özellikler:

 • Wigfrid özel olarak normal mızrak’tan daha güçlü ve normal kasktan 2 kat daha dayanıklı kask yapabilir.
 • Oyunnun başında size 4 et ve mızrak, kask verilmektedir. Kask ile mızrak normal kask ve mızrağa nazaran daha güçlüdür.
 • Sadece et yemeklerini tüketebilir.
 • Hasar verdiği ve aldığı zaman ilham metresi ve akıl sağlığı dolar.
 • Wigfrid’in ilham metresi yaratıklara saldırdığı zaman 100 hasarda 3 birim bosslarda ise 100 hasarda 9 birim dolar.
 • Wigfrid ilham metresi dolduğu zaman bir şarkı söyleyebilir ve etrafındaki herkes arkadaşları dahil bu şarkıların etkisine girer.
 • Wigfrid’in 3 ilham slotu doluysa 4. söylenen şarkının efekti direk olarak gerçekleşir.
 • Söylediği şarkı kağıtları sınırsız olarak kullanılabilir.
 • İlham puanı 7,5 saniye boyunca hasar almaz veya vermez ise azalmaya başlar.
 • 7 farklı şarkısı vardır.
 • Efekti hemen gerçekleşen şarkılar X işareti ile belirtilmiştir.

Şarkılar ve özellikleri:

 • Weaponized Marble: Silahlara %33 dayanıklılık sağlar.
 • Heartrending Ballad: Etrafınızdaki karakterlerde dahil olmak üzere 1 can verir fakat Wigfrid için ise her vuruş için 0.5 can yenilenmesi verir.
 • Clear Minded Cadenza:Her vuruşta 1 akıl sağlığı yenilenmesi verir.
 • Bel Canto of Courage: Akıl sağlığını olumsuz yönde etkileyen etkenleri yarı yarıya azaltır.
 • Fireproof Falsetto: Ateşten alınan hasarı %33 düşürür.
 • X Rude Interlude: Wigfrid’in etrafındaki yaratıkları üzerine çekmesine yarar.
 • X Startling Soliloquy: Wigfrid’in etrafındaki tüm yaratık ve canlılar 4 saniye boyunca paniğe kapılır.

Webber- Sindirilemez

Webber oyuna 175 açlık, 100 akıl sağlığı ve 175 can ile başlar. Kendisi yarı örümcektir ve oyundaki örümcekler ile iyi anlaşır. Favori yemeği ise Icecream’dır.

Webber’in özellikleri:

 • Oyuna başlarken iki canavar eti ve örümcek yuvası envanterinizdedir.
 • Oyunun başında verilen örümcek yuvasını üretebilirsiniz. Yapılışı ise 12 örümcek ağı, 6 örümcek bezi ve 6 papirüs’dür
 • Webber canavar etini yiyebilir akıl sağlığı ve canı olumsuz yönde etkilenmez.
 • Webber örümceklere vurmadığı sürece örümcekler Webber’e zarar vermez. Örümceklere et verirseniz sizle arkadaş olurlar ve sizi bir süre takip ederler.
 • Webber örümcek yuvalarının oluşturduğu beyaz alandayken diğer karakterler gibi yavaşlamaz.
 • Webber bir yaratık olduğundan oyundaki yaratıklara karşı olan domuz, tavşan adam gibi neutral moblar Webber’e karşı düşmandır.
 • Webber’in sakalı 10 günde uzar ve sakalı kesilince örümcek ağı elde edersiniz.

Winona- Hamarat Kadın

Winona oyuna 150 açlık, 200 akıl sağlığı ve 150 açlık ile başlar. Kendisine ait özel üretim sekmesinde özel makineler yapabilir. Favori yemeği ise Vegetable Stinger’dir.

Winona’nın özellikleri:

 • Winona oyuna başladığı zaman envanterinde 3 tane bant ”Trusty Tape” vardır.
 • Bant ile kıyafetleri tamir edebilirsiniz.
 • Winona diğer karakterlere nazaran daha hızlı üretim yapabilir ayrıca yaptığınız şeyleri daha hızlı konumlandırabilirsiniz.
 • Winona’nın açlığı 50’nin üzerinde ise hızlı üretim ve konumlandırma yeteneğini 5 açlık karşılığında kullanır. Eğer açlığınız 50’nin altında ise hızlı üretim ve konumlandırma yapamaz ve açlığınızda üretim yaptığınızda azalmaz.
 • Winona geceleri Charlie’nin ilk vuruşunu geçersiz kılar.
 • Winona’nın kendine ait bir üretim sekmesi vardır. Bu sekmede kendisine bant, mancınık, spot ışığı, Winona’nın jeneratörü ve Winona’nın G.E.M jeneratörü gibi eşyaları üretebilir.

Winona’nın Üretim Sekmesi:

Trusty Tape: Winona’nın bantı oyundaki dikiş takımının yaptığı her şeyi yapar. Üretimi ise 1 örümcek ağı, 3 tane saman’dır.

 

Winona’s Catapult: Bir nevi mancınığa benzeyen bu alet, base kurduğunuz yere gelen canvar ve sizin saldırdığınız canavarlara otomatik saldırır. Hasar puanı ise 43’tür. Üretimi ise 1 tane bant, 3 dal ve 15 taş’dır.

 

Winona’s Spotlight: Winona’nın ürettiği bu alet sizi takip eden bir spot ışık yaratır. Üretimi ise 2 altın ve 1 ateş böceği ile yapılır.

 

Winona’s Generator: Yaptığınız aletlere enerji verir taş kazdığınızda çıkan potasyum nitrat ile jeneratörü besleyerek enerji barını yükseltebilirsiniz. Üretimi ise 1 ‘Trusty Tape’, 2 odun ve 2 potasyum nitrat’dır.

 

Winona’s G.E.M.erator: Normal jeneratör ile neredeyse aynıdır bu jeneratör kırmızı mücehver ile jarz olur. Üretimi ise 1 ‘Tusty Tape’, 2 tahta ve 2 elektronik zımbırtı’dır

 

Aletlerin çalışması için jeneratörlerin enerji verebildiği alan içerisinde bulunmalıdır. Ayrıca bir jeneratöre ne kadar fazla alet bağlanırsa jeneratörün enerjisi alet sayısına göre azalır.

Warly – Aşçı

Warly oyuna 250 açlık, 200 akıl sağlığı ve 150 can ile başlar. Kendisi bir aşçı olduğundan dolayı normal ocağa kıyasla 2 kat daha hızlı pişirebilen ve taşınılabilir bir ocak yanında ise 2 patates ve sarımsak ile oyuna başlar. Favori yemeği bilinmemektedir.

Warly’nin özellikleri:

 • Warly ocakta yapılmış olan yemekleri yiyebilir.
 • Daha hızlı yemek pişirebilir.
 • 2 gün boyunca aynı yemeği yerseniz verdiği değerler azalır.
 • Diğer karakterlere nazaran daha hızlı acıkır ancak yemek yediği zaman yemeklerden daha fazla değer alabilir.
 • Warly’nin kendine özel üretebildiği bazı eşyalar vardır.

Warly’nin Üretebildiği Eşyalar

Chef Pouch: Yemekleri içine koyduğumuzda yemeklerin bozulma direncini 2 katına çıkaran ve içerisinde altı tane yer olan bir şef şapkası üretebilir.

 

Portable Crock Pot: Warly normal ocağın aksine taşınabilir bir ocak üretir. Bu ocapı istediğiniz yere götürebilirsiniz.

 

Portable Grinding Mill: Warly sarımsağı, balı ve chili’yi farklı özellikler veren tozlar haline getirir. Sarımsak tozu %33 dayanıklılık sağlarken chili sos ise %20 hasar artışı ve bal tozu ise odun kesme, maden kazma gibi işleri iki kat daha hızlı yapmanızı sağlar.

 

Portable Seasoning Station: Ocakta pişirilen herhangi bir yemeğe ürettiğimiz tozların özelliklerini uygular.

 

Wortox – Ruhun Açlığı

Wortox oyuna 175 açlık, 150 akıl sağlığı ve 200 can ile başlar. Kalabalık bir takım ile oyuna girdiyseniz çok etkilidir ve boss savaşlarında işe yarar. Favori yemeği ise Pomegrenate’dir.

Wortox’un özellikleri:

 • Wortox oyuna 6 tane ruh ile başlar.
 • Herhangi bir canlı öldürmek Wortox’a ruh verir.
 • Wortox topladığı ruhları yiyebilir karşılığında ise 19 can ve 18 açlık doldurur ve 5 akıl sağlığı verir.
 • Wortox ruhları ışınlanmak için de kullanabilir. Işınlanma mesafesi ise ekranınızın görebildiği yerlerdir.
 • Wortox’un envanterinde en fazla 20 ruh taşıyabilir daha fazlasını alır ise ruhların yarısını kaybeder.
 • Wortox diğer özelliği, bir ruhu yere atarsa kendisinin yada takım arkadaşının canını doldurabilir.
 • Wortox yemek yer ise yemeğin verdiği değerlerin yarsını kazanır.
 • Wortox şeytan olduğundan dolayı oyundaki barışçıl canlılar Wortox’a saldırır.

Wormwood – Yanlız

Wormwood oyuna 150 açlık, 200 akıl sağlığı ve 150 can ile başlar. Kendisine ait bir üretim sekmesi vardır. En sevdiği yemek ise Cooked Banana’dır.

Wormwood’un özellikleri:

 • Wormwood canını normal yiyecekler ile dolduramaz. Canını doldurmak için ise Compost Wrap, gübre ile canını doldurabilir ayrıca Warly’nin yaptığı Grim Galette’yi yiyerek akıl sağlığı ve canının yerini değiştirebilir ve Wortox’un ruhlarından canını yenileyebilir.
 • Oyunda Bahar geldiği zaman Wormwood çiçek açar hareket hızı ve acıkma hızı 2 katına çıkar ve arılar size karşı saldırgan olur.
 • Womwood’un yanında bir ağaç bitki gibi şeyleri öldürdüğünüz veya kürek ile kökünü kazdığınız zaman akıl sağlığı düşer. Bitki gibi şeyleri ekerseniz akıl sağlığı artar.
 • Tohumları yere ekebilir herhangi bir çiftliğe ihtiyaç duymaz.
 • Wormwood birki olduğundan dolayı daha hızlı ve daha uzun yanar.
 • Oyundaki saldırgan olan göz bitkisi size saldırmaz.

Wormwood’un üretebildiği şeyler:

Living Log: Wormwood 20 can karşılığında yaşayan kütük üretebilir.

Bramble Husk: Woromwood başlangıç zırhlarına nazaran hasar aldığında hasar veren bir dikenli zırh yapar. Yapımı ise 2 yaşayan kütük ve 4 tane kemik parçası’dır.

Bramble Trap: Womrwood oyundaki canlılara hasar veren bir dikenli tuzak yapabilir. Yapımı ise 1 yaşayan kütük ve 1 tane arı iğnesi’dir.

Compost Wrap: Wormwood kendisine bir karışım hazırlayarak 30 sağlık yenileyen bir eşya üretebilir. Yapımı ise 5 gübre, 2 Rot, 1 potasyum nitrat’dır.

 

Wurt – Küçük Olan

Wurt oyuna 200 açlık, 150 akıl sağlığı ve 150 can ile başlar. Kendisine ait üretebildiği şeyler vardır. Favori yemeği ise Durian’dır

Wurt’un özellikleri:

 • Wurt vejeteryan beslenir ve et gibi şeyler yiyemez. Durian yediğinde normal karakterlere göre akıl sağlığı kaybetmez ve %60 daha fazla açlık barı dolar.
 • Wurt’un teknesi kırılıp okyanusa düştüğü zaman sadece ıslanır.
 • Wurt envanterinde ölü balık tutar ise akıl sağlığı kaybeder eğer balık canlı ise akıl sağlığı kazanır.
 • Wurt domuz kral ile ticaret yapamaz ve domuz gibi oyundaki normal mob’lar Wurt’a saldırır.
 • Wurt’a bataklıktaki balık adamlar saldırmaz ve Wurt bataklıkta %30 daha hızlı koşar ayrıca bataklıktaki dokungaçların yerini görebilir.
 • Wurt Wickerbottom’un kitaplarını okuyabilir ancak kitabın özelliklerini kullanamaz. Okuduğu kitaba göre akıl sağlığı artar yada azalır.
 • Wurt bataklıktaki balık adamları meyve sebze gibi şeyler ile besler ise Wurt balık adamlar odun kestirebilir, savaştırabilir ve maden kazdırabilir.

Wurt’un üretebildiği şeyler

Marsh Turf: Bataklık zeminini üretebilirsiniz. Yapımı ise 1 papirüs ve 2 tane rot’dur

Craftsmerm House:Bataklıktaki balık adam evidir sadece bataklığa konumlandırılabilir. Yapımı ise 4 tahta, 3 papirüs, 2 balık’dır.

DIY Royalty Kit: Wurt domuz kral ile ticaret yapamadığından kral balık adam yeri yapabilir. Bu yapı sadece bataklık zeminine konumlandırılabilir. Yapımı ise 5 tahta, 5 halat’dır. Yapıyı zemine yerleştirdikten sonra ise onu tamamlamanız gerekir. Tamamlamak için gerekli olan eşyalar ise 20 yosun, 10 domuz derisi, 15 bufalo yünü’dür. Yapıyı tamamladıktan sonra ise bir balık adam yapıyı konumlandırdığınız yere oturur. Oturan balık adamı vejeteryan şeyler ile beslerseniz oradaki balık adam büyüyerek balık krala dönüşür. Her gün beslemeniz gerekir. Krala balık verirseniz size farklı eşyalar atacaktır.

Merm Flort-ifications: Savaşçı balık adam evi üretirsiniz eğer yakınında bir kral balık adam var ise evinden çıkarak onu korumaya gider ve sadece bataklık zeminine konumlandırabilirsiniz. Yapımı ise 5 tahta, 1 dokungaç derisi ve 2 mızrak’dır.

Clever Disguise: Bunu giyen bir karakter balık adamlara normal gözükür bu sayede balık adamların saldırısına uğramaz ve kral balık adam ile takas yapabilirsiniz. Yapımı ise 1 balık, 1 papirüs, 2 çubuk’dur.

Walter – Korkusuz

Walter oyuna 110 açlık, 200 akıl sağlığı ve 130 can ile başlar. Kendisine özel eşyalar üretebilir. Favori yemeği ise Trail Mix’dir

Walter’in özellikleri:

 • Walter 10 adet sapan mermisi, sapan ve izci şapkası ile başlar.
 • Walter’in bir de sadık dostu olan Woby vardır. Woby’nin dokuz slotluk yeri vardır ve oyundaki chester gibi sandık görevi görür.
 • Woby oyunda öldürülemez çünkü Woby’nin canı yoktur, oyuna 0 açlık ile başlayan Woby’nin en fazla açlığı 50 olur ve canavar eti ile yeterince beslendiğinde büyür ve üstüne binebilirsiniz. Woby’nin üstündeyken hala dokuz slotluk yeri vardır. Walter Woby’nin üstüne bindiği zaman sadece sapan kullanabilir.
 • Walter’in Geceleri akıl sağlığı düşmez.
 • Walter Kamp ateşinde diğer karakterlere nazaran daha hızlı yemek pişirir.
 • Uyuduğunuz zaman açlığınız daha yavaş azalır.
 • Walter beş veya daha fazla ağacın yanında olursa akıl sağlığı artar.
 • Walter kamp ateşine tıklarsa hikaye anlatmaya başlar ve çevrenizdekilerin akıl sağlığı artar.
 • Walter hasar aldığı zaman aldığı hasarın iki katı kadar akıl sağlığı kaybeder.
 • Walter’in canı tam dolu değil ise dakikada 12 olacak şekilde akıl sağlığı düşer.
 • Walter’in arılara alerjisi olduğundan dolayı arılardan daha fazla hasar alır.
 • Walter giydiği kıyafetlerden akıl sağlığı efektini kazanamaz.
 • Walter’in izci şapkası akıl sağlığı artırır, soğuktan ve yağmurdan korur.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.