SEO Ve Okunabilirlik

22.08.2020
SEO Ve Okunabilirlik

Bildiğiniz üzere SEO’yu etkileyen birçok faktör mevcuttur. Bu faktörleri sıralamaya ve açıklamaya kalksak bir kaç günümüzü alabilir. Böyle bir şey yapamayacağımız için bugün sizlere SEO’da önemli bir faktör olan okunabilirlik faktörünü detaylı bir şekilde anlatacağız. Bu SEO faktörünü birçoğunuz yeni duymuş olabilir, sitelerin çoğu bu faktöre pek önem vermemektedir. SEO için okunabilirlik faktörü bize, hemen çıkma oranını düşürmede çok ama çok önemli bir katkı sağlar. Okunabilirliğe dikkat etmeyen sitelerin birçoğunun hemen çıkma oranları olması gereğinden çok yüksektir. Bu arada SEO hakkında bilgi sahibi değilseniz bu konumuzu okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Hadi gelin, SEO ve okunabilirlik faktörünün detaylarına inmeye başlayalım!

İçeriğin Okunabilirliğini Arttırma

  • İçerik Yapısı

İçeriğinizin yapısı okunabilirliğin temelini oluşturur. Yapı olarak bahsettiğimiz olay giriş, gelişme ve sonuçtur. İçeriğinizin giriş paragrafı, gelişme paragrafı ve mutlaka bir sonuç paragrafı olması lazımdır. Bu sayede kullanıcılarınız içeriğinizden çok daha kolay faydalanabilir. Giriş, gelişme ve sonuç paragraflarına sahip içeriklerden kullanıcıların daha fazla verim aldığı kanıtlanmıştır. İçeriğinize mutlaka giriş, gelişme ve sonuç paragrafları ekleyin.

  • Net İçerik

İçeriğinizde bahsettiğiniz konuyu net bir şekilde açıklamaya çalışın. Eğer mümkünse bir kaç cümlede net bir açıklama yapın. İçeriğinizin devamında ise detaylara inerek okurlarınıza daha fazla bilgi verebilirsiniz. Bildiğiniz gibi internetin temel kullanım amacı en doğru bilgiyi en kısa sürede edinmektir. Eğer siz bilgiyi kullanıcıya net bir şekilde vermezseniz ne yazık ki kullanıcı sayfanızda bir kaç saniye bile durmayacaktır. O yüzden içeriğinizde bahsettiğiniz konuyu mutlaka net bir şekilde açıklamaya özen gösteriniz.

  • Alt Başlıklar

İçeriğinizde mutlaka alt başlıklar bulundurun. Alt başlık bulunmayan uzun içerikler Google tarafından okunabilir kabul edilmemektedir. Bu da arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanıza büyük oranda engel olacaktır. Eğer içeriğiniz uzunsa mutlaka alt başlıklar kullanmaya çalışın.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için “SEO Ve Okunabilirlik” konusunu ele aldık. Yazı hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Wroxe herkese iyi günler diler!

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.