Windows 11’de Uçak Modu Nasıl Açılır veya Kapatılır?

02.11.2021
Windows 11’de Uçak Modu Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Bilgisayarınızdaki tüm kablosuz iletişimi kesmeniz gerekiyorsa, Windows 11 Uçak Modu bunu yapmanın harika bir yoludur. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızla bir uçuştaysanız, kurallar, bilgisayarınızın uçuşunuzun tamamı boyunca uçak modunda olmasını gerektirir. Bu, uçağın iletişim sistemine herhangi bir müdahale olmamasını sağlar.

Bir Windows 11 PC’niz varsa ve uçak modunu nasıl etkinleştirip devre dışı bırakacağınızı bilmiyorsanız, bu makale tam olarak ihtiyacınız olan şeydir. Bilgisayarınızda uçak modunu etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın farklı yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Uçak Modu Nasıl Çalışır?

Cihazınızda uçak modu açıksa Bluetooth, hücresel ağ ve hatta Wi-Fi gibi bağlantılara erişemezsiniz demektir. Bu tür aktarımların uçakları etkileyip etkilemediği konusunda hala tartışmalar olsa da havayolları riske atmamayı tercih ediyor ve yolcularının elektronik cihazlarının her zaman uçuş modunda olmasını bekliyor.

Fiziksel Bir Düğme Kullanarak Uçak Modu Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Günümüzde çoğu dizüstü bilgisayarda, uçak modunu etkinleştiren veya devre dışı bırakan özel bir fiziksel düğme bulunur. Bilgisayarınıza bağlı olarak, masaüstü klavyenizdeki bir düğme veya tuş olabilir. Bazı cihazlarda dizüstü bilgisayarınızın yan tarafında bulunan bir anahtardır. Bu tuşu veya düğmeyi bulmak için bir “i” veya dalgalarla çevrili bir radyo kulesi veya bir uçak resmi arayın. Ardından, cihazınızda uçak modunu etkinleştirmek için bu düğmeye basmanız gerekecektir.

Hızlı Ayarlarda Uçak Modu Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

Hızlı Ayarlar menüsü, Windows 11 PC’nizde uçak modunu etkinleştirmenin en hızlı yollarından biridir. Bunu yapmak için görev çubuğunuzun sağ köşesindeki Wi-Fi simgesine tıklayın. Açılır menüde, Uçak Modu düğmesine tıklayın.

Ayarlarda Uçak Modunu Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızda uçak modunu etkinleştirmek için başka bir seçenek de bunu Windows ayarları uygulamasında yapmaktır.

  1. Ayarlar Penceresini açmak için klavyenizdeki Win + I tuşlarına basın.
  2. Onları, Ağ ve İnternet’e tıklayın.
  3. Daha sonra Uçak Modu seçeneğinin yanındaki düğmeye tıklayarak uçak modunu etkinleştirebilirsiniz.

Uçak Modu

Uçak Modunu Etkinleştirmek veya Devre Dışı Bırakmak için Klavye Kısayolları

Windows 11 PC’nizde modu etkinleştirmek için klavyenizi kullanmak istiyorsanız, Başlatmak için Win + A tuşlarına basarak Eylem Merkezi’ni açabilir ve ardından üzerinde bulacağınız Uçak modu simgesine tıklayabilirsiniz.

Windows Uçak Modunu Devre Dışı Bırakamadığında Ne Yapmalı?

Yani, bilgisayarınızda uçak modunu kapatmayı boşuna denediniz mi? Bu, yazılım arızaları veya klavyenizdeki tuşlarla ilgili bir sorun gibi çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. Sebep ne olursa olsun, bilgisayarınız uçak modunu devre dışı bırakamıyorsa denemeniz gereken bazı şeyler şunlardır.

Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Bu oldukça açık ve karmaşık görünebilir, ancak çoğu zaman işe yarar. Bilgisayarınızda çözemediğiniz küçük bir teknik sorun varsa, yeniden başlatmayı deneyin ve işlemi tekrarlayın. Uçak modunda takılı kalma durumunda, cihazınızı yeniden başlatın ve uçak modunu tekrar devre dışı bırakmayı deneyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM