Nasıl Yayıncı Olunur?

25.12.2020
Nasıl Yayıncı Olunur?

İnternet üzerinden yayın yaparak büyük kitlelere sahip olmak ve bu yolla para kazanmak birçok insanın hayali. Peki yayıncı olmak kolay mı? Herkes yayıncı olabilir mi? Nasıl yayıncı olunur? Bu tarz sorular yayıncı olmak isteyen insanların akıllarında her zaman vardır. Biz bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için yayıncı olmak ile alakalı bütün soru işaretlerinizi bu yazımızda gidermeye çalışacağız. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan hadi başlayalım!

Bildiğiniz üzere ülkemizde birçok insan çeşitli platformlar üzerinden canlı yayın yapmaktadır. Bu platformlar çeşitlilik gösterse de herkes tarafından bilinen ve en çok kitleye sahip olan platform tabii ki de Twitch’tir. İnsanlar çeşitli platformlar üzerinden oyun yayınları, sohbet yayınları tarzı yayınlar yapmaktadır. Yayın yapan her insan binlerce kişi tarafından izlenmemekte tabii ki de fakat ciddi izlenmelere sahip yayıncılarda günümüzde mevcut. Örnek verecek olursak Elrean mahlaslı Tuğkan Gönültaş Twitch platformunda açtığı yayınlarda ortalama 30 bin kişi tarafından anlık olarak izlenmektedir. Hadi gelin asıl konumuza geçelim, nasıl yayıncı olabiliriz?

Yayın Bilgisayarı

Kaliteli ve binlerce insan tarafından izlenen yayıncılar tek bilgisayar üzerinden yayın yapmazlar. Bir tane kişisel bilgisayar bir tane ise yayın bilgisayarı kullanırlar. Yani kişisel bilgisayarlarında oynadıkları bir oyun yayın bilgisayarına aktarılır ve yayın bilgisayarından ise izleyicilere. Yayın bilgisayarları oyun bilgisayarlarına nazaran görüntü işleme bakımından daha iyidirler. Kısacası tamamıyla yayın odaklı tasarlanmış bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar sayesinde çok daha iyi yayınlar yapabilirsiniz. Tabii ki her yayın yapmak isteyen insanın bütçesi yeni ve güçlü bir yayın bilgisayarı almaya el vermeyecektir. Bu nedenden ötürü ilk zamanlarda kişisel bilgisayarınızdan da yayınlarınızı yapabilirsiniz.

Oyun Bilgisayarı

Oyun bilgisayarı dediğimizde bazılarınız “iyi de ben oyun yayını yapmayacağım ki” demiş olabilir. Merak etmeyin, oyun bilgisayarı aldığınızda oyun oynamak zorunda değilsiniz. Oyun bilgisayarları birçok bakımdan güçlü olur. Bu sayede hangi türde yayın yapacaksanız yapın zorlanmadan veya sıkıntı yaşamadan kesintisiz bir şekilde yayın yapabilirsiniz.

Mikrofon

Evet gelelim en önemli ekipmanlardan biri olan mikrofona. Mikrofonunuz gerçekten çok ama çok iyi olmalı. Sizi izleyen insanlara temiz ve güzel bir ses kalitesi sunmalısınız. Bu kaliteyi sunamadığınız taktirde yeni yayın yapmaya başlamış ve kalitesiz mikrofona sahip bir yayıncıyı çoğu insan izlemez. Bu nedenden ötürü potansiyel izleyicileri kaybedebilirsiniz. Özellikle sanal alem olduğu için hakaret bile işitebilirsiniz. Bütçenizin önemli bir bölümünü mikrofona ayırmanızı şiddetle öneririz.

Kamera

Kamera bize göre olmazsa olmaz. Bir webcam yerine profesyonel kamera tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Bütçe burada çok önemli eğer fazla bütçeniz yoksa iyi bir webcam’de işinizi fazlasıyla görecektir. Tabii her yayıncı kamera kullanmak zorunda değil bu daha çok sizin yapacağınız yayın türüne göre değişmektedir. Bize kalırsa yayın yapan her insan kamera kullanmalı, bunun başlıca nedeni ise mimiklerinizi ve duygularınızı karşı tarafa yani sizi izleyen insanlara daha çok geçirmenizdir.

Oyuncu Koltuğu

Uzun süreler boyunca bilgisayar başında oturacağınız için bel ve boyun sağlığınızdan ödün vermemek adına oyuncu koltuğu almanız sizin için çok sağlıklı olacaktır. Özellikle 24 saat boyunca yayın gibi etkinlikler yaptığınızda şiddetle boyun ve sırt ağrıları çekip yayını durdurmak zorunda kalabilirsiniz. 24 saat yayın etkinlikleri dışında günde sadece 1 saat yayın açan biri olacaksanız bile yine de oyuncu koltuğu almanızı tavsiye ederiz. Uzun vadede vücudunuza ciddi zararlar verebilirsiniz. Oyuncu koltukları beli ve boynu destekleyen yapıda oldukları için uzun süre bilgisayar başında oturan insanlar için tasarlanmıştır.

İnternet

Evet en önemli gereksinimlerden birisi kuşkusuz internettir. Kötü bir internete sahipseniz ne yazık ki yayın yapmanız imkansız olacaktır. 1080p yani Full HD görüntü kalitesine 60 FPS ile yayın yapabilmek için upload hızınız minimum 8 mbps olmalıdır. Bize göre ortalama upload hızınız 10 ile 15 arasında olmalıdır. Bu değerlerin altında bir upload hızınız varsa daha kötü çözünürlükte yayınlar yaparsınız ve buda size eksi puan olarak geri döner. Bizim size önerimiz bulunduğunuz yerde size en iyi upload değerini sağlayan internet sağlayıcısını kullanmanız yönünde olacaktır.

Yayın yapabilmek için bu ekipmanlar size fazlasıyla yetecektir. Ekipmandan çok daha önemli bir konu var o da siz. Evet yanlış okumadınız, siz. İnsanlar ekipmanlarınızı değil sizi izleyecek. İnsanlara sizi izlemesi için bir neden vermelisiniz. Bu nedeni veremezseniz ne yazık ki hayalinizde ki izlenmelere ulaşamazsınız. Kısacası her insan yayıncı olamaz, içinizde bir potansiyel bulunmalı. Kendinize güveniyorsanız ve yayıncı olabileceğinize inanıyorsunuz üstte sıraladığımız ekipmanları satın almaya başlayabilirsiniz.

Twitch Yayıncısı

Yayıncılar Ne Kadar Kazanıyor?

Yayıncıların kullandıkları ekipmanlardan, sahip oldukları özel eşyalardan, yaşadıkları evlerden ve sürdüğü arabalardan iyi para kazandıklarını anlayabilirsiniz. Tanınan birçok yayıncının kazancı aylık minimum 30 bin TL civarlarında olmaktadır. Tabii bu kazanç her ay değişmektedir. Sponsorluk anlaşmaları, abonelikler ve gelen bağışlar bu kazanç oranını önemli oranda değiştirmektedir. Bazı aylar 100-200 bin TL bile kazanabilirlerken bazı aylar 30-50 bin TL arasında da kazanabilirler.

Yayıncı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yayıncı olmak isteyen her insanın tavsiyelere ihtiyacı vardır. Bizde yayıncı olmak isteyen insanlara ufak ama önemli tavsiyeler vereceğiz. Birazdan vereceğimiz tavsiyeleri dikkate alarak başarılı bir yayıncı olma yolunda daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

  • Amacınız sadece para kazanmak olmasın. İnsanlarla bağ kurmaya çalışın.
  • Hayatınızı yayıncı olarak kazanmak istiyorsanız ilk etapta kendinize internette ek işler bulmaya çalışın.
  • Konuşmanızı ve ses tonunuzu geliştirin.
  • Kendiniz olun, yapmacık tavırlar içine girmeyin.
  • Aslında yayın değil yayıncı izlenir, bunu sakın unutmayın.
  • Sadece yayın yaptığınız platformda değil diğer sosyal medya platformlarında da fazlasıyla aktif olun.
  • Diğer yayıncılar ile arkadaş olmaya çalışın. Çevre çok önemlidir.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Nasıl Yayıncı Olunur?” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki nasıl yayıncı olunur sorusunun cevabını bu yazıda bulabilmişsinizdir. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.