Mac’te Wi-Fi Şifresi Nasıl Bulunur?

25.09.2023
Mac’te Wi-Fi Şifresi Nasıl Bulunur?

Mac’te Wi-Fi şifrenizi gözden geçirmeniz mi gerekiyor? Bu hepimizin başına gelir. Bazen bir arkadaşınızla paylaşmak için Wi-Fi parolanızı kontrol etmeniz gerekir veya güvenlik alışkanlıklarınızın güçlü bir parola ile standartlara uygun olduğundan emin olmak istersiniz. Günümüzün çok sayıdaki otomatik doldurma girişleri nedeniyle, Wi-Fi giriş bilgilerinizi düşünmeyeli uzun zaman olmuş olabilir veya belirli bir yerde kullandığınız ancak şu anda geri alamadığınız geçmiş bir Wi-Fi şifresi geri almanız gerekebilir. Endişelenmeyin – parolanızı hatırlamıyor ya da nereye yazdığınızdan emin olamıyor olsanız bile macOS’i kullanarak parolanızı bulabilirsiniz. İşlemi daha az sıkıcı hale getirmek için kolay kısayollar bile var.

macOS Anahtar Zinciri Erişimini kullanarak Wi-Fi parolanızı bulun

Mac’lerde, macOS’ta kullandığınız şifreleri güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olan Anahtar Zinciri Erişimi adlı kullanışlı bir uygulama vardır. Wi-Fi şifrenizi bulmanın en kolay yolu Anahtar Zinciri Erişimi’ni kontrol etmek ve ne söyleyeceğini görmektir. Bu uygulamayı nasıl bulacağınız ve gezineceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1: Spotlight aramasını açmak için macOS ana ekranınızın sağ üst köşesindeki büyüteci seçin. “Anahtar zinciri” yazın ve Anahtar Zinciri Erişimi’ni seçme seçeneği görünmelidir. Bunu seçin. Spotlight aramasını açmak için Command + Space klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Adım 2: Keychain Access uygulaması açıldığında, sol taraftaki menüye bakın. Sistem bölümünde olduğunuzu kontrol edin. Şimdi üstteki sekmeleri kontrol edin ve devam etmek için Parolalar’ı seçin.

Adım 3: Şimdi sisteminizin geçmişte bağlandığı Wi-Fi ağları başta olmak üzere zaman içinde biriktirdiği parolaların bir listesini görmelisiniz. Bu listenin iPhone gibi diğer Apple aygıtlarınızla senkronize edildiğini unutmayın, bu nedenle burada arkadaşlarınızın evlerinden, favori kafelerinizden, son iş seyahatlerinizden ve benzerlerinden gelenler de dahil olmak üzere çok sayıda Wi-Fi ağı parolası görme şansınız yüksektir.

Adım 4: Aklınızdaki Wi-Fi ağını bulun. Mevcut Wi-Fi ağınızın tam adını tam olarak hatırlamıyorsanız, macOS ekranınızın sağ üst köşesindeki Wi-Fi sinyal simgesine gidebilir ve şu anda neye bağlı olduğunuzu görmek için onu seçebilirsiniz. Wi-Fi girişinin en son değiştirildiği tarihi de görebilirsiniz. İstediğiniz ağı seçin.

Mac Wi-Fi Şifresi

Mac Wi-Fi Şifresi

Kısayol olarak, söz konusu Wi-Fi ağını bulmak için sağ üst köşedeki Anahtar Zinciri Erişimi arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Aramanızda birden fazla ağ görünüyorsa, özellikle de evinizdeki Wi-Fi ağını arıyorsanız, *Sistem yerine *Anahtar Zinciri olarak Yerel Öğeler* altındaki ağı seçmeniz daha iyi olabilir. Ancak, her iki seçenek de işe yarayacaktır.

Adım 5: Bu Wi-Fi ağının ayrıntılarını gösteren yeni bir pencere açılacaktır. Pencerenin alt kısmına baktığınızda Parolayı göster seçeneğini göreceksiniz. İşlevi etkinleştirmek için bunu işaretleyin.

Adım 6: Wi-Fi parolasını görmek için şimdi yönetici oturum açma parolanızı girmeniz gerekecek. Bu sizin kişisel Mac’inizse, bu bir sorun olmamalıdır – normal oturum açma işleminiz çalışmalıdır. Yönetici erişiminiz yoksa parolayı göremezsiniz, bu nedenle bu yöntem iş cihazlarında çalışmaz.

Adım 7: Yönetici erişimi sağlandığında, şimdi seçtiğiniz ağ için Wi-Fi şifresi göreceksiniz. Bu pencerenin aynı zamanda parolayı istediğiniz şekilde değiştirmenize ve ardından Değişiklikleri kaydet’i seçmenize izin verdiğini unutmayın. Wi-Fi hesabınızın güvenliğini artırmak istiyorsanız veya en sevdiğiniz mekanlardan biri yakın zamanda Wi-Fi ağını değiştirdiyse ve Apple aygıtlarınızın otomatik olarak oturum açmak için güncel kaldığından emin olmak istiyorsanız bu yararlı olacaktır.

Yönlendiricinizi yönetmek için bir Wi-Fi uygulaması kullanıyorsanız, kişisel Wi-Fi parolanızı da orada bulabileceğinizi unutmayın. Şifrelerinizi güvende tutacak Anahtar Zinciri Erişimi’ne bir alternatif istiyorsanız, her şeyi takip etmenize yardımcı olacak bir şifre yöneticisi seçmek isteyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.