Chromebook Yazıcı Nasıl Eklenir?

12.01.2022
Chromebook Yazıcı Nasıl Eklenir?

Chromebook, karşılaşacağınız çoğu geleneksel dizüstü bilgisayardan farklıdır. Chrome OS olarak bilinen web tabanlı bir işletim sistemi çalıştırır ve bu da onu modern ve çok yönlü bir cihaz haline getirir. Ancak bazen, Chromebook’ların sunduğu benzersiz arayüz düşünüldüğünde, yazıcı kurmak gibi ilkel görevleri gerçekleştirmek bile yeni kullanıcılar için yıldırıcı olabilir. Şimdi birkaç basit adımda Chromebook’unuza nasıl yazıcı ekleyebileceğinize bir göz atalım.

Adım 1: Ayarlar Menüsüne Gidin

  • Yazıcı seçeneklerinizi Chrome OS’deki ayarlar menüsünde bulabilirsiniz. Klavyenizdeki Ara düğmesine basın ve ardından görünen arama çubuğuna “ayarlar” yazın. Sonuçlardan Ayarlar’ı seçin.
  • Sol menü çubuğunda bulunan Gelişmiş’e tıklayın.
  • Gelişmiş seçenekler açılır menüsünden Yazdırma’yı seçin.

Adım 2: Yazıcıyı Profilinize Ekleme

  • Yazdırma profili, yapılandırılmış yazıcı ayarlarınızın depolandığı ve Chromebook’larda yazdırmayı kolaylaştırmak için yönetildiği yerdir.
  • Yazdırma menüsünde Yazıcılar seçeneğini seçin.
  • Chromebook’unuz bulabildiği tüm yazıcıların bir listesini size sunacaktır. İstediğiniz yazıcıyı seçin ve ardından profiliniz altına kaydetmek için Ekle düğmesine tıklayın.
  • Not: Yazıcınıza Wi-Fi üzerinden bağlanmak istiyorsanız, yazıcınızla aynı WiFi ağında olduğunuzdan emin olun. USB kablolu yazıcı için Chromebook’unuza bağlamanız yeterlidir.

Adım 3: Chromebook’unuzla Yazdırmaya Başlayın

  • Chromebook’unuza başarıyla bir yazıcı eklediğinize göre, şimdi bir belge yazdıralım. Klavyenizdeki Ara düğmesine basın ve kelime işleme için Dokümanlar uygulamasını getirmek için arama çubuğuna Dokümanlar yazın. Uygulamayı başlatmak için tıklayın, ardından boş bir şablon seçin.
  • Belgedeki herhangi bir metni yazın, örneğin, “Test baskısı”.
  • Yazıcı seçeneklerini açmak için Ctrl + P klavye kısayoluna basın. Yapılandırılan yazıcınız varsayılan olarak sizin için ayarlanmıştır. Devam edin ve Yazdır düğmesine tıklayın.

Yazıcı

Artık Bir Chromebook’a Kolayca Yazıcı Ekleyebilirsiniz

Bu yazıda, Chromebook bir Canon, HP, Epson, Brother vb. eklemenin ve kurmanın ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Çoğu Google ürünü gibi, Chrome OS da kullanıcı verilerinizi yoğun bir şekilde izler. Gizliliğinizi ve kişisel verilerinizi önemsiyorsanız, özünde gizliliğe sahip web tabanlı bir Chrome OS alternatifi olan Ubuntu Web’i kullanmayı düşünün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM