Facebook’ta Sahte Profiller Nasıl Tespit Edilir?

06.09.2022
Facebook’ta Sahte Profiller Nasıl Tespit Edilir?

Facebook, yeni insanlarla tanışmak, ilişkiler kurmak ve internette geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için harika bir yerdir. Facebook birbirine bağlı bir topluluk olarak tasarlandığından, kişisel sohbetler ve yakın çevreler için en çok tercih edilen platformlardan biridir. Ne yazık ki, Facebook’un en güçlü yönlerinden biri olan yakın kişisel etkileşim, genellikle kötü amaçlar için kullanılır. Bazen konuştuğunuz kişi, düşündüğünüz kişi olmayabilir. Sahte çevrimiçi profiller çağında tetikte olmak önemlidir. İşte Facebook’ta sahte bir profili nasıl tespit edeceğinize dair hızlı bir kılavuz.

İnsanlar Neden Sahte Facebook Profilleri Oluşturuyor?

Elbette, Facebook’ta gerçek kimliğinizi kullanmaktan kazanacağınız çok şey var. Arkadaşlarınız sizi kolayca bulabilir ve platformda iş yaparsanız güvenilir bir marka oluşturursunuz. Peki insanlar neden sahte Facebook profilleri oluşturuyor? Ana nedenlerden biri hayali bir kimlik yaratmak veya başkalarının kimliğini üstlenmektir. Dolandırıcılar, insanları genellikle bir yabancıyla paylaşmayacakları gizli bilgilerle kandırmak için kişilerin aile üyelerinin sahte profillerini kullanır. Ayrıca ünlüleri veya yasal ticari kuruluşları taklit eden Facebook hesaplarını insanları büyük miktarlarda parayla kandırmak için kullanıyorlar. Birisi Facebook’ta sahte bir kimliğe bürünüp insanları söyledikleri kişi olduklarına ikna edebildiğinde, neyin yanlış gidebileceği olasılığı sonsuzdur. Peki sahte bir Facebook hesabını veya profilini tam olarak nasıl anlarsınız?

Sahte Facebook Profilini Tespit Etmek İçin 5 İpucu

İlk bakışta, sahte bir Facebook profili gerçek bir profilden farklı değildir. Ancak şeytan ayrıntıda gizlidir. Facebook’ta sahte bir profili tespit etmek için bazı ipuçları:

Sahte veya Çalınan Fotoğraflar

Sahte profillerin günlük hayatları hakkında söyleyecek pek bir şeyleri yoktur çünkü onlar bunu yaşamıyorlar. Bunun yerine, aktif görünmek için çok sayıda fotoğraf kullanmayı tercih ediyorlar. Öne çıkan bir şey, yayınladıkları fotoğrafların doğasıdır. İddia ettikleri hayatı yaşamadıkları için, genellikle taklit ettikleri insanların fotoğraflarını çalmak zorunda kalacaklar. Bu, özellikle çevrimiçi flört dolandırıcıları tarafından kullanılan sahte Facebook profilleri için geçerlidir. Bir hesabın sahte olduğundan şüpheleniyorsanız, basit bir Google ters görsel araması yapabilirsiniz. Veya TinEye ve Pixsy gibi diğer özel görsel arama araçlarını kullanabilirsiniz . İşlem oldukça basittir, sadece fotoğrafı yükleyin ve aramaya başlayın. Aynı resmi başka bir yerde daha önce yayınlanmış bulursanız, etkileşimde bulunduğunuz hesap sahte olabilir.

Facebook'ta Sahte Profil Tespit Etme

Facebook’ta Sahte Profil Tespit Etme

Tutarsız Bir Zaman Çizelgesi

Facebook’taki birçok sahte hesap, rehin veya saldırıya uğramış hesaplardır. Eski Facebook hesapları için şaşırtıcı derecede gelişen bir karaborsa var. Bir kişi yeni bir Facebook hesabıyla başka bir kişinin kimliğine bürünmeye çalışırsa, fark edilmesi daha kolaydır. Bu nedenle, kötü niyetli kişiler daha eski hesaplara yönelir. Hemen hemen herkes, herhangi bir ülkeden 10 yıllık bir hesap satın alabilir. Bununla birlikte, sahte profilleri kullanmaya yönelik bu yaklaşımda genellikle bir boşluk vardır: tutarsız bir zaman çizelgesi. Bazı sahte profillerin zaman çizelgesinde bir gezintiye çıkarsanız ve yeterince zamanda geriye giderseniz, gönderi yollarında tutarsızlık olduğunu fark edeceksiniz. Bazı insanlar önceki tüm gönderileri siler ve yeniden başlar. Bu yüzden boş duvarlı hesaplara karşı dikkatli olmalısınız. Bazen, hiç gönderi olmadığı uzun bir uyku dönemi ve ardından neredeyse günlük gönderilerin olduğu bir dönem bulacaksınız.

Yardım Dilekçesiyle Garip Hikayeler

Yakın bir arkadaşınız veya aile üyeniz tarafından kullanıldığını düşündüğünüz bir hesap, beklenmedik bir şekilde aniden bilgi veya yardım isterse, ona dikkatli davranın. Biriyle ne kadar süredir Facebook arkadaşı olursanız olun, sizden herhangi bir finansal kaynak veya gizli bilgi gerektirebilecek şüpheli hikayelere asla inanmayın. Çoğu dolandırıcının Facebook’ta dolandırıcılık yapmayı başarmasının nedeni, kurbanların genellikle kiminle uğraştıklarını bildiklerine inanmalarıdır. Hikayeler farklı tarzlarda gelebilir. Kredi kartı veya benzeri bir şey kullanmadıkları için çevrimiçi bir hizmet için ödeme yapmalarına yardımcı olmanız gerektiğini söyleyebilirler.

Nadiren Mesaj Gönderen Bir Hesap

Çok sayıda sahte hesap, botlar veya sizin hakkınızda çok az şey bilen kişiler tarafından yönetiliyor. Sonuç olarak, genellikle sizinle ilgili bilgi eksikliklerini ortaya çıkarabilecek herhangi bir konuşmadan kaçınmaya çalışacaklardır. Bu nedenle, bir hesabın sahte olup olmadığını doğrulamanın iyi bir yolu, derin bir sohbet başlatmaktır.

Ortak Olmayan Kişilerden Gelen Arkadaşlık İstekleri

Ortak arkadaşınız olmayan hesaplardan çok sayıda arkadaşlık isteği alıyorsanız, bunun doğrudan sizi hedefleyen sahte bir hesap olma olasılığı vardır. Ne yazık ki, belirli bir kişiyi aldatmak için elle hazırlanmış çok sayıda sahte profil var. Bunlar, özellikle hakkınızda çok şey öğrenerek güvenilirlik kazandıklarından, fark edilmesi daha zordur. Ancak bunlar, yol boyunca farkedeceğiniz küçük hatalardır. Sizinle ortak arkadaşı olmayan kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini engellemek mümkündür. Bunu yapmak için Facebook mobil uygulamanızın Ayarlar bölümüne gidin, aşağı kaydırın ve İnsanlar sizi nasıl bulabilir ve sizinle iletişim kurabilir > Size kimler arkadaşlık isteği gönderebilir? > Arkadaşların arkadaşları. Facebook’ta sizinle iletişime geçebilecek kişileri sınırlamanın başka yollarını da deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.