WordPress Güvenlik Önlemleri

29.08.2020
WordPress Güvenlik Önlemleri

Güvenlik her şeyde olduğu gibi internet aleminde de çok önemli bir konumdadır. Aslında internet aleminde güvenlik, fiziksel hayata nazaran çok daha önemlidir. Bir internet sitesine saldırmak, fiziksel hayatta ki herhangi bir şeye saldırmaktan çok daha kolaydır. Bu nedenden ötürü sanal olan her şeyin güvenliğinin sağlanması mecburidir. Biz bugün WordPress altyapısı için güvenlik önlemleri konusundan bahsedeceğiz. WordPress aslında çok güvenlikli bir yapıdadır ama biz bu yapıyı biraz daha güçlendireceğiz. Bu sayede tabiri caizse kötü niyetli insanların karşısına geçilemez bir duvar çekeceğiz. Hadi başlayalım!

Güncel WordPress Kullanımı

WordPress sürekli güncelleme alan bir altyapıdır. Bu sayede bir önce ki sürümde ki açıklar WordPress geliştiricileri tarafından kapatılarak her sürümde güvenlik arttırılır. Bu nedenden ötürü her zaman güncel WordPress sürümlerini kullanmaya özen gösterin. Aksi taktirde kötü niyetli insanlar sitenize bu zafiyeti kullanarak zarar verebilir.

Giriş Bilgileri

WordPress admin paneline giriş yaparken ki kullanıcı adı ve şifrenizi mutlaka değiştiriniz. Kullanıcı adınız “admin” veya tahmin edilebilir bir şey olmamalıdır. Kötü niyetli insanlar bu sayede admin panelinize girebilir veya girmeyi deneyebilir. Bu tarz şeyler yaşamamak için mutlaka ama mutlaka giriş bilgilerinizi değiştiriniz.

Warez Tema

Warez tema, kaçak tema olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Örnek verecek olursak, 100 dolarlık bir temayı internetten indirdiniz. Fakat hiç bir ücret ödemediniz. Bu Warez yani kaçak bir tema oluyor. Bu temalarda birçok açık bulunmaktadır ve siteniz çok kolay bir şekilde saldırı alabilir. O nedenden ötürü Warez tema kullanmayın.

Kullanılmayan Tema ve Eklentiler

Kullanmadığınız temaları ve eklentileri mutlaka sunucunuzdan kaldırın. Bu eklenti ve temaların açık barındırma olasılıkları mevcuttur. Bu yüzden kullanmadığınız temaları ve eklentileri sunucunuzdan mutlaka kaldırın.

Eski Eklentiler

Eğer çok eski eklentiler kullanıyorsanız acilen kullanmayı bırakmalısınız. Uzun süredir güncelleme almayan eklentilerde birçok açık mevcuttur. Bu nedenden ötürü eklentilerde ki zafiyet sayesinde internet siteniz çok fazla saldırı alabilir. Eski eklentileri sunucunuzdan mutlaka kaldırın.

Bolca Yedek

İnternet sitenizi her fırsatta yedeklemeyi unutmayın. Olası bir saldırıda internet siteniz zarar alırsa yedek sayesinde eski haline kolaylıkla getirebilirsiniz. Bu yüzden mutlaka yedek almayı unutmayın. Eğer internet sitenizi nasıl yedekleyebileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için “WordPress Güvenlik Önlemleri” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Yazı hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Wroxe herkese iyi günler diler!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM