Beyaz Şapkalı Hacker Nedir?

28.09.2021
Beyaz Şapkalı Hacker Nedir?

Bilgisayar korsanları, siber uzayda yaşayan en kötü türlerden biridir. Bilgisayar sistemlerinize girebilir, verilerinize erişebilir ve sizi tehlikeye atmak için kötüye kullanabilirler. Ama hepsi aynı takımda değil. Bazı bilgisayar korsanları verileriniz için bir tehdit oluşturabilirken, ‘beyaz şapkalı’ bilgisayar korsanları güvenlik sistemlerindeki boşlukları bulur ve kuruluşları korumak için bunları düzeltir.

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir?

Beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanı, siber güvenlik sistemlerinde diğer bilgisayar korsanlarının potansiyel olarak kötüye kullanabileceği boşlukları veya kusurları bulmak amacıyla bilgisayar ağlarına girmek için işe alınır.  Bir siber saldırı, kötü niyetli bir bilgisayar korsanının nasıl davranacağına benzer şekilde simüle edilir. Bu şekilde tüm güvenlik açıkları belirlenir ve ardından giderilir. Beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarının bir kuruluş tarafından işe alındığında yapması beklenen her şey;

Açık Bağlantı Noktalarından Gelen Tehditleri Belirleyin

Uygun bir siber güvenlik sisteminin yokluğunda, açık portlar bilgisayar korsanlarının sisteminize kolayca girmesine izin verebilir. Beyaz şapka korsanları, bu bağlantı noktalarını üçüncü taraf araçlarla tarar ve bunları ihlallere karşı güvenli hale getirmek için önlemler önerir.

Beyaz Şapkalı

Yama Kurulumlarını Analiz Edin

Tehdit aktörleri, yama kurulumlarından kolayca yararlanabilir. Beyaz şapkalılar, tehdidi en aza indirmek için onları yakından analiz ediyor.

Sosyal Mühendislik Kullanın

Belirli bilgileri toplamak için genellikle sosyal mühendislik yöntemlerini devreye sokarlar. Bu şekilde, bilgisayar korsanlarının sisteminize erişmek için atabilecekleri adımları belirler ve ardından sizi bunlara karşı korurlar.

Honeypot’ları ve Güvenlik Duvarı Sistemlerini Değerlendirin

Beyaz şapka korsanları, kurmuş olduğunuz bal küpü sistemlerinin zayıf noktalarını da tespit eder. Güvenlik duvarlarından, IDS, IPS veya bal küplerinden kaçmak için yöntemler bulmaya çalışırlar, böylece başkalarının da aynı şeyi yapmasını önlemek için önlemler alabilirler.

Ağları Koruyun

Ağ algılaması yaparak ve web sunucularınızı ele geçirerek ağla ilgili güvenlik boşluklarını tanımaya çalışırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.