iPhone’unuz Kaybolursa veya Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

23.03.2023
iPhone’unuz Kaybolursa veya Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Üzülmektense tedbirli olmak iyidir, derler. Bu durum özellikle iPhone veya iPad gibi önemli miktarda özel bilgi içeren pahalı ürünler söz konusu olduğunda geçerlidir. Eğer iPhone’unuzu kaybetmeyi ya da daha da kötüsü çaldırmayı engelleyemiyorsanız, yine de böyle bir şey olması durumunda durumla başa çıkmaya tamamen hazır olmanızı sağlamak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Böyle bir durumla asla karşılaşmayacağınızı ummakla birlikte, seçeneklerinizi bildiğinizden ve iPhone, iPad veya iPod touch olsun, iOS aygıtınızın güvenliğini sağlama konusunda proaktif davrandığınızdan emin olmak istiyoruz. Bu yazıda, iPhone veya iPad’inizi hazırlamak ve kaybolursa veya çalınması durumunda korumak için yapabileceğiniz bazı işlemleri sizlerle paylaşacağız.

iPhone Telefonum Çalındı Ne Yapabilirim?

iPhone’umu Bul Özelliğini Etkinleştirin

Bu, iOS aygıtınızı korumanın en temel ama en önemli adımıdır. Etkinleştirildikten sonra iPhone’umu Bul, kaybolması veya çalınması durumunda iPhone’unuzu bulmanızı, izlemenizi, kilitlemenizi ve hatta tamamen silmenizi sağlar. iOS 7’den itibaren, iCloud kullanıyorsanız iPhone’umu Bul özelliğini otomatik olarak kullanırsınız. Sizi varsayılan olarak bu özelliğe dahil etmek, Apple’ın özel bir şey yapmanızı gerektirmeden en azından temel düzeyde bir korumaya sahip olduğunuzdan emin olma yoludur. iCloud kullanıyor olsanız bile, iPhone’umu Bul özelliğinin aygıtlarınızda etkin olup olmadığını hemen şimdi kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Örneğin eşim iPhone’unu yedeklemek için iCloud kullanıyor, ancak kısa süre önce cihazını kontrol ettiğimde iPhone’umu Bul özelliğinin bir nedenle devre dışı bırakıldığını fark ettik. Tabii ki hemen tekrar açın.

iPhone'unuz Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

iPhone’unuz Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

Cihazınızı Kayıp Moduna Getirin

iPhone’unuz kaybolursa veya çalındıysa yapmanız gereken ilk şey cihazınızı Kayıp Modu’na almaktır. Kayıp Modu, aygıtı parola korumasına almanıza (daha önce değilse) ve Kilit ekranına kişisel bir mesaj ve telefon numarası eklemenize olanak tanır. Bu şekilde, birisi telefonunuzu bulursa, bulduğunu bildirmek için sizi hemen arayabilir.

Hırsızlar ne olursa olsun, sizi arayıp cihazınızı çaldıklarını söylemezler, ancak Kayıp Modu’na alarak en azından yalnızca telefona giremeyeceklerinden değil, telefonun kendisinin de kaybolduğunu veya çalındığını açıkça gösterdiğinden emin olursunuz. iPhone’umu Bul’un en iyi yanı, herhangi birinin aygıtınızı geri yüklemesini ve kullanmak için etkinleştirmesini engelleyen bir özellik olan Etkinleştirme Kilidi’ni otomatik olarak etkinleştirmesidir. Aygıtınız Kayıp Modu’ndaysa, hiç kimse aygıtı geri yükleyemez veya kendi aygıtı olarak kullanamaz, bu da onu sizden başka herkes için tamamen işe yaramaz hale getirir.

Cihazı Takip Edin

iPhone’umu Bul özelliğini etkinleştirdiğinizi ve Kayıp Modu’na almak için zaman ayırdığınızı varsayarsak, yapmak istediğiniz bir sonraki şey aygıtınızın yerini belirlemektir. iPhone’unuzu evin içinde kaybettiğinizi düşünüyorsanız, doğrudan iPhone’umu Bul uygulamasından aygıtta bir ses çalabilirsiniz. Bu, sessizde olsa bile yakınlardaysa aygıtınızın yerini bulmanıza yardımcı olabilir.

iPhone’umu Bul, bir aygıtı harita üzerinde bulmanızı ve hatta aygıta giden yol tariflerini adım adım almanızı sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu, örneğin iPhone’unuzu parkta kaybettiğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Bu özellik sizi potansiyel olarak bir hırsızın kapısına da götürebilir. iPhone’umu Bul ile ilgili korku hikayelerinden payımıza düşeni aldık, bu yüzden kahraman olmayın! iPhone’unuzun çalındığını düşünüyorsanız ve belirli bir yere kadar izini sürdüyseniz, hırsızla yüzleşmek yerine polisi aramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Cihazı Silme

Cihazı kurtarmaya yönelik tüm girişimler başarısız olduysa, yanlış ellere geçmediğinden emin olmak için son çareniz cihazdaki tüm verileri silmek olmalıdır. Elbette, cihazınızı Kayıp Moduna almak için yukarıdaki adımı izlediyseniz, verilerinizin güvende olduğu varsayılır, ancak hala fiziksel olarak cihazdadır. Cihazı temizlemenin tek yolu uzaktan silmektir.

Bunun en son hareket tarzınız olması gerektiğini yeterince vurgulayamıyoruz çünkü silindikten sonra iPhone’umu Bul ile aygıtı kilitleyemez veya izleyemezsiniz. Aygıtı uzaktan sildiğinizde, onu bir daha asla göremeyeceğinizi hemen hemen anlamış olursunuz. Aygıtı uzaktan silseniz bile çalan veya bulan kişinin aygıtla hiçbir şey yapamayacağını belirtmek gerekir. Telefonu etkinleştirmeye çalışırlarsa, devam etmek için Apple Kimliğinize ve parolanıza ihtiyaç duyacaklarından takılıp kalacaklardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.