Android’de İnternet Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

28.08.2022
Android’de İnternet Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Bu günlerde mobil veri para demektir ve telefonunuzu akıllıca yönetmek için optimize etmezseniz, boşa para harcıyorsunuz demektir. Sonuçta, aylık veri sınırı olan bir planınız veya kullandığınız veriler için faturalandırılan bir kurulumunuz olsun, temel olarak operatörünüzün ağı üzerinden ilettiğiniz tüm sanal veriler için ödeme yaparsınız. İlk durumda, Android veri kullanımınızı azaltmak, daha ucuz bir hizmet katmanına geçmenize olanak tanırken, ikinci durumda tasarruf ettiğiniz her megabayt, aylık faturanızı doğrudan düşürür. Veri kullanımı, yükleme veya indirme de dahil olmak üzere ne kadar internet bant genişliğinin mobil veri (Wi-Fi değil) kullanılmasını gerektirdiğidir. Mobil veri her zaman diğer internet türlerinden daha pahalıdır. Veri planlamada çok fazla veri kullanmadığımızdan emin olabilmek için Android’de veri kullanımını azaltmak için ayarları yapmamız gerekmektedir. Bu yazıda size Android’de veri internet kullanımını nasıl azaltacağınızı öğreteceğiz.

Android'de İnternet Veri Kullanımı

Android’de İnternet Veri Kullanımı

Android’de İnternet Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Wi-Fi Kullan

Açık görünüyor ama bazen Wi-Fi’ye bağlanmayı unutabiliyoruz. Bu nedenle Honest Mobile üyeleri, normalden daha fazla veri kullandığınızda sizi bilgilendiren ve Wi-Fi’ye bağlı olup olmadığınızı kontrol etmenizi hatırlatan “akıllı bildirimlerimizden” yararlanır.

Uygulamalara Göre Veri Kullanımını İzleyin

Cihazınızda en çok veri tüketen uygulamaları bulmaya çalışın ve uygulamaları cihazınızdan kaldırın veya bu uygulamaları yalnızca Wi-Fi ile sınırlandırın.

  • Ayarlar > Veri kullanımı’na dokunun.
  • Bir sonraki ekranda, Android telefonunuzda mobil veri tüketen uygulamaların listesini göreceksiniz. En çok veri tüketen uygulamalar bu listenin başında olacak.

Büyük olasılıkla Facebook, Twitter, Skype gibi sosyal medya uygulamalarının cihazınızda en çok veriyi tükettiğini göreceksiniz.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Devre Dışı Bırak

Telefonunuzun uygulamaları, kullanmasanız bile arka planda güncellenir. Bu, onlara döndüğünüzde Facebook haber kaynağınızdaki veya diğer uygulamalardaki en son içeriği size gösterebilmeleri içindir. Bu verilerinizi tüketir.

GPS Haritalarınızın Bağlantısını Kesin

Harita uygulamalarınız, özellikle seyahat ederken veya yeni bir yer keşfederken olduğu gibi çok kullandığınızda çok fazla veri tüketebilir. Ancak Wi-Fi’niz veya veriniz olmadığında bile yolunuzu bulmak için haritaları indirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Android’de Veri Kullanımını Azaltmak İçin Kullanım Sınırını Ayarlayın

Telefonunuzda bir veri sınırı belirlemek, veri kullanımınızı da düşürmenize yardımcı olur. Bu, limitinizden daha fazla veri kullandığınızda size hatırlatacaktır. Aylık limitlerinizi belirleyebilirsiniz ve limit dolduğunda size hatırlatacaktır. Ayrıca günlük veri kullanımı hakkında sizleri bilgilendirmek için günlük hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, en çok veriyi hangi uygulamanın kullandığını söyler ve böylece veri kullanımınızı azaltmak için o uygulamayı daha az kullanabilirsiniz.

  • Ayarlar > hücresel ağlara gidin, orada veri kullanım sınırınızı belirlemek için pinleri sürükleyebileceğiniz bir grafik göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.