Küçük Balkonlar için Son Derece Verimli Dekorasyon Fikirleri

23.05.2022
Küçük Balkonlar için Son Derece Verimli Dekorasyon Fikirleri

Evlerin en huzur dolu en çok stres atılan ve yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bölgeleri denildiği zaman ilk olarak balkonlar akla gelir. Özellikle yaz aylarda bunaltıcı sıcaktan kaçmak, hoş sohbetlerde yer almak ve daha birçok amaçla balkonların son derece sık kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Her ne kadar balkonlar en önemli mekanlar olsa da dekorasyon konusunda ne yazık ki doğru ilgi ve ayrıcalık balkonlara tanınmamaktadır.

 

Bu durum ise balkonlar özelindeki dekorasyon fikirlere ağırlık verilmesi gerektiğinin en önemli göstergelerinden biridir. Yaz aylarında çok daha iç açıcı bir balkonda oturmak ve en azından göze hoş gelen, göze güzel hitap eden balkona sahip olmak önemli konulardan biridir. Parimatch, KISKA, Alfrenzo gibi önemli ev dekorasyon isimlerinin önerdikleri balkon dekorasyon fikirleri ise içeriğimizin devamında sizleri beklemektedir.

Balkonlarda Tasarruflu Alan Kullanan Oturma Gruplarına Yer Verin

Balkonlarda en çok yer kaplayan unsurların başında oturma grupları yer alır. Oturma grupları konusunda ise genel olarak konfor ve lükse önem verilir ancak oturma gruplarında daha çok yer tasarrufu üzerinde durulmalıdır. Özellikle camekan olarak bilinen kapalı balkonlarda çok daha küçük oturma gruplarına yer verilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra balkonlar için tasarlanan portatif oturma gruplarına da ağırlık verilebilir. Balkonda oturma grubu konusunda ne kadar küçük veya minimalist seçimler yapılırsa, elde edilen alan o kadar fazla olacaktır. Bu durum da küçük balkonların yapısına dair en ideal seçeneği tercih etmenize yol açacaktır.

Balkonlarda Portatif Masalar Kullanımına Özen Gösterin

Balkonlarda oturma grupları kadar masalar da çok yer kaplayan unsurların başlarında gelirler. Özellikle masaların sadece yiyecek içecek konulması olarak tercih edilmesi ise balkondaki genel alanın kapatılmasına neden olan unsurların başında gelirler. Yiyecek ve içecek koyma durumları dışında yapacağınız balkon keyifleri sizi biraz boğabilir. Masanın kapladığı yer ise bu durumun en temel sebebidir. Bu yüzden balkonda masa konusunda portatif seçeneklerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Bu gibi seçenekler sayesinde balkonlarda alan tasarrufu konusunda maksimum seçeneklere yönelmek mümkün olabilir. Balkonlarda portatif masaların kullanılması, küçük yapının en verimli kullanımına güzel örneklerden biri olarak kabul edilir.

Balkonlarda Bitki Kullanımını Asla İhmal Etmeyin

Balkonlarınızın küçük olması, göze hitap etmeyeceği ve dekorasyondan uzak olacağı anlamına gelmemektedir. Balkonların küçük yapılarda olmaları durumunda bitki kullanımı birçok kişi tarafından ihmal edilir ancak küçük balkonlarda tercih edilebilecek birçok bitki seçeneği hem balkondaki alanı kapatmayacaktır hem de balkonun çok şık görünmesine yol açacaktır. Balkonlarda sarmaşık tarzında veyahut küçük saksı bitkileri tarzında birçok seçenek kullanılabilir. Kullanılan bu seçenekler sayesinde ise oldukça önemli alan tasarrufuyla birlikte dekor ya da atmosfer elde edilir.

Güzel Işıklandırma Detayları ile Balkonunuzu Daha Şık Bir Hale Getirin

Balkonun özellikle akşam veya hava kararmaya yakın güzel görünmesine olanak sağlayan unsurların başında ışıklandırma gibi bir detay önce gelir. Işıklandırma, balkonlarda en az yer kaplayan unsurlardan biridir ve sadece birkaç adet ışıklandırma seçeneğinin balkon duvarlarına monte edilmesi dahi yeterli olacaktır. Bu nedenle duvara, masaya ve eşyalara kolaylıkla monte edilebilen ışıklandırma seçenekleri tercih edilmelidir. Güçlü ışıklar yerine çok daha koş ışıkların kullanılması ise balkonun genel atmosferini son derece ciddi ölçüde etkileyecektir.

Balkonda Duvar Boyasını İhmal Etmeyin

Balkonda duvar boyası en çok ihmal edilen unsurların başında gelir. Duvar boyasının hiçbir şekilde değiştirilmemesi, dış cephe ya da evin kendi rengi ile uyumlu olması, başlıca yapılan hatalardan biridir. Balkondaki duvar boyası, eşyalarınız veya balkonunuz tamamen açıksa direkt olarak dış cephe ile doğrudan ilgili olabilir. Bu seçenek sayesinde oldukça şık görünen ve ferah bir atmosferi olan bir balkon görüntüsü elde edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.