iPhone Orta Tuş Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

06.05.2023
iPhone Orta Tuş Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone, şık tasarımı, kullanıcı arayüzü ve en önemlisi kullanıcılarına getirdiği kolaylıklarla yaygın ve küresel olarak bilinmektedir. Ancak, sorunlu bir orta ana ekran düğmesine sahip bir iPhone’a sahip olmak sinir bozucu bir senaryo olabilir. Orta düğme veya ana ekran düğmesi, kullanıcıların ana ekrana kolayca geri dönmelerini sağladığı için iPhone’da önemli bir bileşendir. Bu makale, iPhone orta tuş çalışmıyor sorununuzu çözmeniz için size beş kolay adım sağlayacaktır.

iPhone Orta Tuş Çalışmıyor Sorunu

iPhone orta tuş çalışmıyor sorununu çözmenin ilk adımı, cihazınızın dokunmaya duyarlı olup olmadığını kontrol etmektir. Bazen sorun fiziksel olabilir veya cihaz dokunuşunuzu tanımıyor olabilir. Bu durumda en iyisi, iPhone’unuz kapanıp yeniden başlayana kadar güç ve ana ekran düğmelerine yaklaşık 20 saniye basılı tutarak yeniden başlatmaktır.

İlk adım işe yaramazsa, bir sonraki adım iPhone’unuzun ayarlarını kontrol etmektir. ‘Erişilebilirlik ayarları’na gidin ve ‘AssistiveTouch’ı seçin. Bu seçenek, iPhone ekranınızda ana ekran düğmeniz gibi davranan sanal bir düğme oluşturur. Etkinleştirildiğinde, ekranınızda gri bir düğme görünür ve ana ekrana ve diğer alanlara erişmek için bunu kullanabilirsiniz.

iPhone Orta Tuş Çalışmıyor Sorunu

iPhone Orta Tuş Çalışmıyor Sorunu

Bir diğer adım da iPhone ana ekran düğmenizi nazikçe temizlemektir. Zamanla ana ekran düğmesinin etrafında kir, ter ve diğer kalıntılar birikebilir ve bunlar ana ekran düğmesinin etrafını tıkayabilir. Bu durum, yumuşak kıllı bir fırça ve az miktarda ispirto kullanarak düğmeyi temizleyerek çözülebilir.

Sorun devam ederse, en iyisi bir iPhone teknisyenine başvurmaktır. Bu, yalnızca deneyimli bir teknisyenin tespit edebileceği bir donanım hatası olduğu anlamına gelebilir. Ana ekran düğmesini veya iPhone’un tüm ekranını değiştirmeleri gerekecektir.

iPhone’un orta tuşu veya ana ekran düğmesi cihazın önemli bir bileşenidir. Doğru çalışmıyorsa, kullanıcı için rahatsızlıklara neden olabilir. iPhone orta tuş çalışmıyor sorununu çözmek için, cihazın dokunmaya duyarlı olup olmadığını kontrol ederek, erişilebilirlik ayarlarını değiştirerek, ana ekran düğmesini temizleyerek veya her şey başarısız olursa deneyimli bir iPhone teknisyenine danışarak başlanmalıdır. Unutmayın, önleme iPhone’unuz için en iyi tedavidir; düzenli temizlik ve uygun kullanım yoluyla ona bakmak bu arızaların çoğunu önleyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.