YouTube Shorts Nasıl Yapılır?

07.07.2023
YouTube Shorts Nasıl Yapılır?

Kısa biçimli içerik şu anda her yerde – Snapchat, TikTok, Instagram Reels, hatta Facebook bile aksiyona dahil oldu. Dolayısıyla video devi YouTube’un da kendi kısa formatını benimsemiş olması sürpriz değil. YouTube Shorts, altmış saniye veya daha kısa videolardır ve en iyi şekilde bir kamera ve düzenleme yazılımı ile üretilen uzun biçimli YouTube videolarının aksine, bu kısalar akıllı telefonunuz aracılığıyla çekilebilir, düzenlenebilir ve YouTube platformunda barındırılabilir.

Neden YouTube Şortları Yapmalısınız?

YouTube Şortları yeni ve parlaktır ve sonuç olarak platformda yoğun bir şekilde tanıtılmaktadır. Bu da Shorts görüntülenme alma şansının yüksek olduğu anlamına geliyor. Zaten kısa biçimli içerik üretiyorsanız, görüntülenme sayınızı artırmak ve bu yeni araçtan yararlanmak için bir Kısa oluşturmak kolay olacaktır. Ancak uzun form sizin hızınıza daha uygunsa, Kısalar yeni izleyicileri daha derinlemesine videolarınıza yönlendirmek için küçük tanıtımlar olarak kullanılabilir.

Ancak YouTube Shorts sonsuza kadar bloğun yeni çocuğu olmayacak, bu nedenle video kliplerinizin platformda yalnızca bir içerik parçası haline geldikten sonra mümkün olduğunca ilgi çekici olmasını sağlamak için bazı uygulamaları uygulamaya koymak iyi bir fikirdir.

YouTube Shorts Yapmak

YouTube Shorts Yapmak

YouTube Shorts Nasıl Yapılır?

Bir YouTube Shorts videosu oluşturmak için, hem Android hem de iOS’ta mevcut olan YouTube uygulamasını telefonunuza indirdiğinizden emin olun. Uygulamadaki YouTube ana sayfasında, sizi içerik oluşturucu portalına götürmek için ekranınızın altındaki oluştur (“+”) düğmesine dokunun.

Portala girdiğinizde size efektler, müzik, hız, yeşil ekran ve filtreler gibi bir sürü seçenek sunuluyor. Dahili video kaydedici videonuzu 15 saniyelik parçalara böler, ancak kayıt düğmesine basılı tutarak video uzunluğu seçeneğini değiştirebilirsiniz. Ve kaydettiğiniz son bölümü silmek istiyorsanız, ancak tamamını değil, son 15 saniyelik bölümü kaldırmak için her zaman “geri al” düğmesine basabilirsiniz.

Kaydınızdan memnun olduğunuzda, sizi editör sayfasına götürecek olan ileri (sağ altta küçük bir onay işareti) düğmesine dokunun. Burada kayıt uzunluğunuzu ayarlayabilir, metin, seslendirme ekleyebilir veya sesinizin ya da müziğinizin seviyesini ayarlayabilirsiniz. Memnun kaldığınızda tekrar ileri tuşuna basın. Bu sizi başlık ekleyebileceğiniz, küçük resminizi seçebileceğiniz ve yüklemeye dokunmadan önce hedef kitlenizi seçebileceğiniz son sayfaya götürecektir. YouTube’un videonuzu Kısalar kategorisinde önceliklendirmesini sağlamak için yüklerken #Kısalar etiketini kullandığınızdan emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.