Kulaklıkları TV’nize Bağlama

27.09.2023
Kulaklıkları TV’nize Bağlama

Soundbar’lar ve surround ses sistemleri, en sevdiğiniz filmleri ve TV şovlarını izlerken nabız gibi atan bir ses deneyimi yaşamanın en iyi yollarından ikisidir, ancak bazen TV izlerken bir kulaklıkları kullanmak isteyebilir veya buna ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu, aileniz ve komşularınız için ses seviyesini düşük (veya kapalı) tutarken, ses sahnelemesini yepyeni bir düzeyde deneyimlemenin harika bir yoludur. Kulaklığınıza kablosuz olarak bağlanmanın birden fazla yolu var ve aşağıda bu yöntemlerden birkaçını özetledik.

Kablolu Adaptör Kullanma

Bir adaptör aracılığıyla bağlanmak için öncelikle TV’nizin ne tür bir ses çıkışına sahip olduğunu belirlemeniz gerekir. TV’nizin arkasında veya yanında (veya girişlerinizin olduğu yerde), bir çeşit ses çıkışı bağlantısı olmalıdır. Eski TV’lerde, takıp çalıştırmayı kolaylaştıran 3,5 mm’lik (standart kulaklık) bir çıkış olabilir.

Daha yaygın olarak, eski modellerde stereo RCA ses jakları bulunur, bu da Amazon’daki gibi bir RCA-3,5 mm dişi adaptör gerektirir. Bu tür bir kurulum basit ve ekonomiktir, ancak çoğu senaryo için ideal değildir. Sonuçta, muhtemelen oturma odanızın ortasından geçen uzun bir kablo istemezsiniz. Daha yeni TV’ler genellikle analog çıkışları dijital optik çıkış lehine bırakır. Çıkış, genellikle parlak kırmızı bir ışıkla (veya lastik bir kapakla) özetlenen küçük, kare şekilli bir kapıya benziyor. Bu yapılandırma için bir dijital-analog dönüştürücüye (DAC) ihtiyacınız vardır. Bu sadece 3,5 mm kulaklık jakı takmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ses çıkışını kulaklığınızda çalmak için doğru formata dönüştürür. Yine, muhtemelen kulaklıkları uzatma kablosuna da ihtiyacınız olacak, böylece arkanıza yaslanabilirsiniz.

Kulaklıkları TV'nize Bağlamak

Kulaklıkları TV’nize Bağlamak

Akış Cihazınız Aracılığıyla Bluetooth

Apple TV 4K ve Amazon Fire TV Cube gibi video akış cihazları da Bluetooth üzerinden ses akışı sağlar. Bluetooth kulaklığınızı eşleştirme moduna getirdikten sonra, yayın kutunuzun Bluetooth ayarları altında ekrandaki talimatları izleyin ve hemen yayın akışına başlayabilirsiniz. Genel kural, bu yöntemin yalnızca eşleştirdiğiniz cihazdan akış içeriğini dinlemeye izin vereceği ve her şeyi kapsayan bir çözüm olarak çalışmayacağıdır; yani, Apple TV 4K’nın 2021 veya 2022 sürümüne sahip değilseniz. Bu kutu bir HDMI eARC bağlantısı kullanarak TV’nizin işleyebildiği tüm sesler için bir ses dağıtım cihazı görevi görmesini sağlıyor.

Roku’nun birçok TV’si ve akış cihazı, Roku tabanlı sesi Bluetooth kulaklığınıza göndermenin süper kullanışlı bir yolunu da sunuyor ve hepsi Roku uygulaması aracılığıyla yapılıyor. Kısacası, TV’nizin sesini otomatik olarak kapatan ve sesi doğrudan Roku uygulamanızın bulunduğu akıllı telefon veya tabletle eşleştirilmiş kulaklıklara gönderen “özel dinleme” adı verilen bir özellik var. Ayrıca, bir çift kablolu kulaklığı doğrudan cihazın uzaktan kumandasındaki 3,5 mm bağlantı noktasına takmanıza olanak tanıyan bir dizi akış cihazı (mevcut ve eski birçok Roku modeli dahil) vardır. Roku Ultra, Roku Streaming Stick 4K+ ve bazı Roku TV’ler gibi donanımlar, doğrudan kulaklık girişine sahip uzaktan kumandalara sahiptir. Nvidia’nın Shield TV’si için isteğe bağlı oyun pedi kumandası da bir başka harika seçenektir.

Harici Ses Cihazları Üzerinden Bağlanma

AV alıcıları ve hatta harici hoparlörler gibi cihazlar genellikle bir kulaklıkları takmak için erişilebilir bir bağlantıya sahip olacaktır. Bu, özellikle birden fazla kaynak cihazınız varsa (örneğin, bir kablo kutusu veya anten, bir akış cihazı vb.) Kulaklık çıkışı olup olmadığını görmek için donanımınıza bakmanız gerekir veya yukarıda bahsettiğimiz çıkış adaptörü kurulumlarından birini kullanabilirsiniz (RCA veya dijital optik adaptörler gibi). Çoğu AV alıcısının önünde çeyrek inçlik bir kulaklık girişi bulunur ve kulaklığınızda 3,5 mm jak varsa basit bir adaptörden başka bir şey gerekmez. Bağlantı süreci biraz daha karmaşık olsa da kullanıcıların büyük çoğunluğu için kablosuz kulaklıklar ve adaptörler bir oturma odası kurulumu için çok daha uygun olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.