Google Arama’yı Daha Etkili Kullanın İpuçları

01.09.2021
Google Arama’yı Daha Etkili Kullanın İpuçları

Google’ı ve onun en ünlü ürünü olan Google Arama’yı hepimiz duymuşuzdur. Çoğumuz muhtemelen günlük olarak da kullanıyoruz. Ancak güçlü arama motorundan en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Bunu yaptığınızdan emin olmak için, Google’ı daha etkili kullanmanıza yardımcı olacak ipucu ve püf noktalarına değineceğiz.

 Google Aramayı Daha Etkili Kullanmak için İpuçları ve Püf Noktaları

Google Arama’yı daha etkili kullanmanıza yardımcı olacak ipucu ve püf noktası var. Bazıları bariz görünebilir, ancak diğerleri, belki de çok fazla değil. Google Arama hakkında kesinlikle öğrenilecek çok şey var!

Aramanın Nasıl Çalıştığını Keşfedin

Google Arama’da uzman olmanın ilk adımı, nasıl çalıştığını öğrenmektir. Google’ın Arama Nasıl Çalışır sayfası, bunu yapmanın mükemmel bir yoludur. Sayfadaki ayrıntılı blog gönderileri size belirli ilgi alanları hakkında bilgi verebilir ve video daha genel bir bakış için mükemmeldir.

Google Arama'yı

Aramanıza Ekstra Parametreler Ekleyin

Ek parametreler kullanırsanız Google Arama, arama terimleriniz için tam bir eşleşme bulabilir. Bu parametreleri çift tırnak içine bir sözcük veya tümcecik ekleyerek dahil edebilirsiniz. Örneğin, aramanızın en iyi koşu ayakkabısı yerine en iyi koşu ayakkabısını tartışan sayfaları döndürmesini istiyorsanız, tırnak içine “koşu” ifadesini ekleyin. Alıntılar, Google’a size yalnızca “koşu” kelimesini içeren sayfaları göstermesini söyler.

Gelişmiş Arama Seçeneğini Kullanın

Google Arama’da, sorgularınız üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan bir Gelişmiş Arama seçeneği bulacaksınız. Bunu kullanmak için arama sonuçları sayfasının sağ tarafındaki dişli çark simgesini tıklayın. Ardından Gelişmiş arama ‘ yı tıklayın. Gelişmiş Arama’yı kullanarak, yalnızca belirli bir dilde kullanılabilen web sayfalarını, belirli bir alandan gelen siteleri veya geçen ay veya yılda yazılmış belgeleri kolayca bulabilirsiniz.

Ne Aradığınızı Tanımlayın

Aramalarınızı web’deki sonuçlarla birleştirmenin yollarından biri, terimleri eşleştirmektir. Örneğin, koşu ayakkabısı için arama yaparsanız, Google size koşu ve ayakkabı kelimelerinin olduğu sayfaları gösterecektir. Bu nedenle, bir şeyin adını hatırlayamıyorsanız, onu bir arkadaşınıza açıklamak için kullanacağınız kelimelerle tarif etmeye çalışın. Bazı siteler açıklamanızla benzer bir dil kullanabilir ve Google Arama sizi bu sayfalarla eşleştirir.

Görsel Arama Sonuçlarını Keşfetmeyi Deneyin

Çoğu zaman, görsel örnekler aradığınızı çok daha kolay gösterebilir. Arama sorgunuz için görsel sonuçlar bulmak için Görseller veya Videolar sekmesine tıklayabilirsiniz. Masaüstünüzdeki bir resmi Google Arama’ya sürükleyerek de bir resim kullanarak arama yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM