Windows 11’den Nasıl Çıkış Yapılır?

25.01.2022
Windows 11’den Nasıl Çıkış Yapılır?

Windows 11 PC’nizde birden fazla hesap kullanıyorsanız, bir noktada muhtemelen bu hesaplardan birinin oturumunu kapatmanız gerekir. Ne yazık ki, büyük bir Windows 10 kullanıcısıysanız, varsayılan çıkış modunuz eskisi gibi çalışmayabilir. Neyse ki, Windows 11, PC’nizden çıkış yapmanıza izin veren bir dizi farklı yola sahiptir. Hepsini geçelim.

  1. Başlat Menüsü aracılığıyla Windows 11’den Çıkış Yapın

Önce listedeki en basit olanla başlayalım. PC’nizden çıkış yapmak için Başlat menüsü arama çubuğuna gidin ve profil simgenize tıklayın (profil adınız onunla birlikte belirtilmelidir). Daha sonra bir seçenek listesi göreceksiniz. Oradan Çıkış’ı seçin. Arka planda çalışan bazı programlarınız olsaydı, çalışmanızı kaydetmeniz istenirdi; aksi takdirde, birkaç saniye içinde hesaplarınızdan çıkış yaparsınız. Tekrar oturum açmak için klavye düğmesine basmanız veya hesabınızda farenizi tıklamanız yeterlidir. Hesabınızı seçin, belirlediyseniz şifreyi girin ve Oturum aç’a tıklayın.

Windows 11

  1. Görev Yöneticisinden Nasıl Çıkış Yapılır?

Çoğu insan için Görev Yöneticisi, program donmalarıyla ilgili her şey için her derde devadır. Windows’ta takılma mı var? Basitçe Görev Yöneticisini çalıştırın ve soruna neden olan herhangi bir uygulamayı sonlandırın. Ancak Görev Yöneticisi, insanların düşündüğünden çok daha fazla özellik sunar. Ve bu özelliklerden biri, hesabınızdan çıkış yapma özelliğini içerir. İşte Nasıl:

  1. Görev Yöneticisini başlatmak için Başlat menüsü arama çubuğuna gidin, ‘görev yöneticisi’ yazın ve En iyi eşleşmeyi seçin. Alternatif olarak Ctrl + Shift + Esc tuşlarına birlikte basın.
  2. Görev Yöneticisi’nde Kullanıcılar sekmesine gidin.
  3. Bir kullanıcı hesabına sağ tıklayın ve Bağlantıyı Kes’i seçin.

Daha sonra sizden bir onay istenecektir. Kullanıcının Bağlantısını Kes’e tıklayın ve PC’nizden başarıyla çıkış yapacaksınız.

  1. WinX Menüsünden Nasıl Çıkış Yapılır?

Yetkili Kullanıcı Menüsü olarak da bilinen WinX Menüsü, bir Windows bilgisayarın tüm önemli kısayollarını ve araçlarını barındıran bir yerdir. Ayrıca WinX Menüsünden PC’nizden çıkış yapabilirsiniz. Menüyü açmak için Win + X tuşlarına basın. Oradan Kapat veya oturumu kapat’ı seçin ve Oturumu kapat’a tıklayın. Bunu yaptığınız anda hesabınız kapatılacaktır.

  1. Alt + F4 İle Nasıl Çıkış Yapılır?

Genellikle bir bilgisayarı kapatmak veya yeniden başlatmak için bir kısayol olarak kullanılan bu yöntemi, bir kullanıcı hesabından çıkış yapmak için de kullanabilirsiniz. Alt + F4 tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir; Windows’u Kapat iletişim kutusu başlatılacaktır. Açılır listeye tıklayın ve Çıkış seçeneğini seçin. Şimdi komutunuzu yürütmek için Tamam’a basın.

  1. Ctrl + Alt + Delete İle Nasıl Çıkış Yapılır?

Listedeki bir başka kısayol olan yöntem, yalnızca Windows’un güvenlik ekranından çıkış yapmak için kullanılabilir. Ctrl + Alt + Delete kısayoluna basar basmaz sizi başka bir ekrana götürür. Burada, Kilitle, Kullanıcı değiştir, Oturumu kapat ve benzeri gibi gerçekleştirebileceğiniz bir dizi seçenek elde edeceksiniz. Çıkış yap’a tıkladığınızda hesabınız anında kapatılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM