Facebook’ta Şikayet Nasıl Yapılır?

11.05.2022
Facebook’ta Şikayet Nasıl Yapılır?

Facebook, 4 Şubat 2004’te Mark Zuckerberg tarafından, Menlo Park, California’daki Harvard Koleji’nden arkadaşlarının yardımıyla kuruldu. Siteye üyelik başlangıçta Harvard öğrencileriyle sınırlıydı, ancak daha sonra yavaş yavaş diğer üniversitelere genişletildi ve sonunda herkesin kullanımına açıldı. 2006’dan beri, yerel yasalara bağlı olarak 13 yaşın üzerindeki herkes Facebook’a katılabilir. Birini Facebook’ta şikayet etmek ciddi bir davranış olarak kabul edilir ve şikayet etme nedenlerinizin haklı olduğundan emin olmalısınız.

Raporlarınız anonimdir, ancak yanlış yönlendirilmiş bir rapor, kişinin hesabının devre dışı bırakılmasına neden olabilir. Birinin sahte bir hesabı varsa, pornografi yayınlarsa, nefret söyleminde bulunursa veya başkalarını tehdit ederse, taciz ederse veya başkalarının haklarını ihlal ederse, profili incelemesi için Facebook’a şikayet edebilirsiniz. Bir profili bildirmenin iki yolu vardır: oturum açarak, profili arayarak ve hesabı şikayet etme seçeneğini seçerek veya oturum açmadan çevrimiçi bir form göndererek. Çevrimiçi form yalnızca, profili olmayan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Facebook Şikayet

Facebook Şikayet

Facebook’ta Bir Kullanıcı Nasıl Şikayet Edilir?

  1. Kişinin profiline gidin. Bunu, arama çubuğunda adlarını arayarak veya haber akışınızda bularak yapabilirsiniz.
  2. Üç nokta simgesine tıklayın. Mobil cihazlarda, kullanıcının adının altında bulunur ve “Diğer” başlıklıdır. Masaüstünde, kullanıcının kapak fotoğrafının sağ alt kısmıdır.
  3. ‘Geri bildirimde bulunun veya bu profili şikayet edin’i seçin
  4. Kişiyi bildirme nedeninizi seçin.
  5. “Birisi gibi davran”ı seçerseniz, Facebook kendiniz, arkadaş veya ünlü gibi davranıp davranmadığınızı soracaktır. “Yardım etmek istiyorum”u seçerseniz intihar mı, kendine zarar verme mi, taciz mi yoksa saldırıya uğramış bir profil mi olduğu gibi daha fazla ayrıntı sorulur.
  6. ‘Gönder’i tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM