İnternet Sitesi Yedekleme

31.07.2020
İnternet Sitesi Yedekleme

İnternet sitenizi düzenli olarak her gün yedeklemeniz gerekmektedir. İnternet sitenizde oluşan açıklardan ötürü kötü niyetli insanlar internet sitenize zarar verebilir. Bir diğer senaryo ise internet sitenize yanlışlıkla zarar verebilirsiniz. Bu tarz durumlarda bir yedek dosyası sayesinde sitenizi eski haline kolaylıkla getirebilirsiniz. Eğer yedek dosyanız yoksa maalesef sizin için kötü haber, internet sitenizi eski haline getirmeniz imkansızdır. Bu tarz durumlarda mağdur olmamak için her gün düzenli bir şekilde yedek almayı unutmayınız. Bir internet sitesi kurmak ve onu geliştirmek gerçekten büyük bir emek ve sabır istemektedir. Düzenli olarak makale paylaşmalı, internet sitenizi güncel tutmalısınızdır. Örnek verecek olursak internet sitenizde tam 300 adet makale olduğunu varsayalım, bu makalelerin hepsinin tek bir hatadan dolayı silindiğini düşünün? Düşüncesi bile insanın içine korku salıyor değil mi? Eğer elinizde sitenizin yedeği varsa bu korku duygusu sizin içinde geçerli olmayacaktır. Eğer elinizde herhangi bir yedek yoksa ne yazık ki bütün emekleriniz çöp olacaktır. Bu nedenden ötürü her gün düzenli olarak internet sitesi yedekleme işlemini yapmalısınız. Peki internet sitenizi nasıl yedekleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Merak etmeyin, bu yazımızda sizin için internet sitenizi nasıl yedekleyebileceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağız. Hadi, başlayalım!

İnternet Sitesi Yedekleme

İnternet siteniz büyük ihtimalle diğer birçok internet sitesi gibi cPanel kontrol sistemini kullanmaktadır. cPanel kontrol sistemine giriş yapmak oldukça basit ve zahmetsiz bir işlemdir.

alanadiniz.com:2083

cPanel kontrol sistemine giriş yapmak için alan adınızın sonuna “:2083” yazın ve giriş yapın. cPanel giriş ekranına geleceksiniz. Giriş bilgilerinizi doldurup cPanel kontrol ekranına gelebilirsiniz. cPanel ekranına giriş yaptıktan sonra karşınızda internet sitenizi yönetebilmeniz için oluşturulmuş bazı araçlar göreceksiniz.

cPanel Yedekleme Sihirbazı

cPanel kontrol paneli üzerinden en üstte bulunan “Yedekleme Sihirbazı” aracına tıklıyoruz.

Yedekleme Sihirbazı

cPanel bizi otomatik olarak üst görselde gördüğünüz sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada sol tarafta bulunan “Back Up” butonuna tıklıyoruz.

Yedekleme Sihirbazı Tam Yedekleme

O butona tıkladıktan sonra bu sayfada bulunan “Tam Yedekleme” butonuna tıklıyoruz.

Yedekleme Sihirbazı Yedek Oluştur

cPanel bizi son kez başka bir sayfaya yönlendiriyor. Bu sayfa üzerinde bulunan “Yedek Oluştur” butonuna basmanız yedek oluşturmanız için yeterli olacaktır. Tebrikler, internet sitenizin yedeğini başarıyla aldınız.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için internet sitenizi nasıl yedekleyebilirsiniz bunu detaylı bir şekilde anlattık. Yazı hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Wroxe herkese iyi günler diler!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.