Kripto Para Nedir?

18.04.2021
Kripto Para Nedir?

Kripto paralar üstün şifreleme teknikleri kullanan, tamamıyla dijital ve merkezi olmayan para birimleridir. Kripto paraları geleneksel paralardan ayıran en büyük özellikleri ise herhangi bir merkez, kurum veya devlet tarafından yönetilmiyor olmasıdır. Bu sayede güvenlik ve gizlilik en yüksek seviyededir.

Günümüzde internet üzerinden Bitcoin ile araba bile satın alabilirsiniz. Kripto paralar sadece yatırım aracı değil aynı zamanda bir ödeme yöntemidir.

Kripto paraları aslında bir nevi online bankacılık sistemi gibi düşünebilirsiniz. Birisine para gönderdiğinizde aslında ona gerçekten fiziksel bir para göndermiş olmazsınız. Sadece banka hesabında ki sayıların değişmesini sağlarsınız. Kripto paralarda aynı mantıkta çalışmaktadır.

Kripto paraların son derece güvenli olduğundan bahsetmiştik. Hiçbir kurumun veya devletin kontrolü altında değildir. Kripto paraların izi sürülemez. Birisine gönderdiğiniz kripto para başka insanlar tarafından görüntülenemez. Alıcı veya göndericinin bilgilerine hiçbir kişi veya kurum erişemez. Bu nedenden dolayı kripto paralar birçok legal ve illegal işlerde oldukça sık kullanılmaktadır.

Kripto Paraların Tarihi

Yer yüzünde ki ilk kripto para olan Bitcoin 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişiler tarafından geliştirilmiştir. Bitcoin’in kim veya kimler tarafından geliştirildiği ne yazık ki kesin olarak bilinmemektedir, sadece “Satoshi Nakamoto” diye bir kullanıcı adı mevcuttur.

Bitcoin geliştirildikten sonra açık kaynak olarak tüm insanlar ile paylaşıldı. Günümüzde en çok kullanılan ve bilinen kripto paradır. Bitcoin dışında ki bütün kripto paralar “Altcoin” olarak geçer. Altcoin’ler, Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilmiştir.

Kripto Paralar Nasıl Üretiliyor Ve Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto paraların herhangi bir yere bağlı olmadığını söylemiştik. Bundan dolayı hiçbir kripto para tıpkı merkez bankasında ki gibi basılmaz veya üretilmez. Kripto paraları kullanıcılar, madencilik yaparak üretir.

Kripto paraların bir üretim sınırı mevcuttur, bu sınıra ne kadar yaklaşılırsa kripto para üretmek bir o kadar zorlaşır.

Üretim işlemi madencilik yoluyla yapılmaktadır. Madencilik dediğimizde aklınıza gelen o madencilik değil. Burada madenciler ekran kartları ve bilgisayarlardır. Ekran kartlarımız ve bilgisayarlarımız matematik işlemlerini çözerek kripto para üretmektedir. Söz konusu olan matematik çok detaylı bir şifreleme konusudur. Ekran kartınız ve bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa bu şifrelenmiş matematik öğelerini o kadar hızlı çözebilir ve aynı hızda kripto para üretebilirsiniz.

Kripto Para

Kripto Para Nasıl Alınır?

Bir kripto para satın almak istiyorsanız bunun en iyi yolu bir borsa bulmanızdır. Bu borsalardan bazıları Binance ve Paribu gibi borsalardır. Bu borsalardan geleneksel paralar ile kripto para satın alabilir aynı zamanda satım yapabilirsiniz.

Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Şu anda buraya yazamayacağımız kadar çok kripto para çeşidi vardır. Bu kripto paralara çeşitli borsalar aracılığıyla kendiniz göz atabilirsiniz. En popüler olan kripto paraları sizler için aşağıda listeledik.

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Ripple (XRP)
  • Dogecoin (DOGE)
  • Litecoin (LTC)
  • Tron (TRX)
  • Bittorent (BTT)
  • Chiliz (CHZ)
  • Holo (HOT)
  • Cardano (ADA)

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “Kripto Para Nedir?” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.