Linux’ta Spotify Nasıl Kurulur?

14.11.2021
Linux’ta Spotify Nasıl Kurulur?

Spotify, oradaki en büyük müzik akışı hizmetlerinden biridir. Hem mobil (Android ve iOS) hem de masaüstü (Mac ve Windows) cihazlar için yerel istemcileri vardır. Ne yazık ki, Linux yalnızca desteklenmeyen bir Spotify istemcisi alır. Bu nedenle, Spotify Linux kullanmayı planlıyorsanız, desteklenmeyen masaüstü istemcisini yükleyebilir veya Spotify Web Oynatıcısını kullanabilirsiniz. Bize göre, masaüstü istemcisini kullanmak (desteklenmemesine rağmen) yine de daha iyi bir seçimdir, çünkü bu, aksi takdirde web’de bulunmayan tüm Spotify özelliklerine erişmenizi sağlar. Spotify Linux kurma adımlarını gösterirken takip edin.

Spotify’ı Debian/Ubuntu’ya Yükleyin

APT paket yöneticisi sayesinde Spotify’ı Debian tabanlı Linux dağıtımlarına kurmak en kolayıdır. Yani bilgisayarınızda Debian, Ubuntu, Linux Mint veya benzerlerini çalıştırıyorsanız, birkaç basit adımla Spotify’ı yükleyebilirsiniz.

Linux

İlk önce terminal uygulamasını başlatın. Ardından, GPG anahtarını eklemek ve sisteminizde Spotify için PPA’yı yapılandırmak için aşağıdaki komutları çalıştırın;

  • curl -sS https://download.spotify.com/debian/pubkey_5E3C45D7B312C643.gpg | sudo apt-anahtar eklentisi –
  • echo “deb http://repository.spotify.com kararlı, özgür olmayan” | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/spoti

Ardından, sisteminizin depo listesini güncellemek ve Spotify istemcisini indirmek için aşağıdaki komutları çalıştırın;

  • sudo apt-get güncellemesi
  • sudo apt-get install spotify-client

Onaylamanız istendiğinde, y/evet yazın ve Enter’a basın. Herhangi bir noktada Spotify’ı bilgisayarınızdan kaldırmaya karar verirseniz, bunu aşağıdakilerle yapabilirsiniz;

  • sudo apt-get spotify istemcisini kaldır

Komut satırı yaklaşımından memnun değilseniz, GUI yöntemini kullanarak Spotify da yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için sisteminizdeki Uygulamalar menüsüne gidin ve yerleşik paket yöneticisini/mağazasını açın. Burada, arama kutusuna tıklayın ve spotify veya spotify-client’ı arayın.

Döndürülen sonuçlardan, kurulum için işaretlemek için spotify-client’ın yanındaki onay kutusunu işaretleyin. Son olarak, seçilen paketi makinenize kurmak için Uygula düğmesine basın. Bazı grafik paket yöneticileriyle, spotify-client’ı arayabilir ve yüklemek için Yükle düğmesine basabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM