SEO Nedir?

21.06.2020
SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonuna verilen isimdir. SEO’nun açılımı Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu demektir. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek için yapılan işlemlerin genel ismidir. SEO nedir sorunu bu şekilde cevaplandırabiliriz. Unutmayın, internet siteniz ne kadar üst sıralarda listelenirse o kadar çok görünür ve o kadar çok ziyaretçi alır. İşlek bir caddede dükkan açmak yerine Google’da ilk sırada çıkmak daha etkili olur.

SEO Gerçekten Gerekli Mi?

Evet, SEO gerçekten gerekli. Artık insanlar en basit bir şeyi bile internetten satın alıyor. Artık her şey internet üzerinden yürütülüyor. Artık internet çağındayız. Örnek verecek olursak “doğal ürünler” adı altında satış yaptığınız bir internet siteniz var. İnternet sitenizin ilk sırada çıktığını varsayalım, Google’a “doğal ürünler” yazan insanlar sizin internet sitenize girerse günlük iki ile üç bin arasında ziyaretçi alabilirsiniz. Fiziksel bir mağazada bu sayılara erişmek neredeyse imkansız ama internette erişmek mümkün. Günlük iki ile üç bin potansiyel müşteri size çok ciddi miktarlarda paralar kazandırabilir. Birçok firma kendi kategorisinde ilk sırada çıkmak için binlerce lira para harcamaktadır. Unutmayın, işlek bir caddede dükkan yerine Google’da ilk sırada çıkmak çok daha etkili olur.

Google Nasıl Çalışır?

Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru Google’dır. O yüzden SEO işlemini Google’ın arama motoruna göre yapmamız gerekmektedir. Peki Google’ın arama motoru nasıl çalışıyor? Google’ın çalışma mantığı kullanıcıya her zaman en iyi sonucu sunmaya yönelik çalışır. Örnek verecek olursak “pizza nasıl yapılır” araması yaptınız. Google sizin karşınıza “pizza nasıl yapılır” adı altında yazılmış en iyi içerikleri gösterir. Bu sayede arama yapan kullanıcı en doğru içeriğe ulaşmış olur. Eğer siz internet siteniz için “pizza nasıl yapılır” hakkında bir yazı yazarsanız Google bunu tarar ve indexler. İndexleme sonucu eğer gerçekten iyi bir içerik hazırladıysanız bunu listeler. Zamanla içeriğiniz ilk sıralara çıkmaya başlar. Tabii burada önemli olan içeriğinizin kalitesidir. Kalitesiz ve bilgi içermeyen içerikler ilk sırada çıkamaz. Yani uzun lafın kısası, bir içerik yazdığınızda Google bunu tarar ve indexler. Eğer içeriğiniz yararlıysa zamanla ilk sıraya çıkar. Unutmayın, hiçbir şey içerikten daha önemli değildir.

Bugün sizler için SEO nedir konusunu anlatmaya çalıştık. SEO konusu gerçekten çok kapsamlı bir konu, hakkında bir kitap bile yazılabilir. Bu yazının amacı SEO konusunda bir fikir sahibi olmanızdır. SEO hakkında ki sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz. Wroxe herkese iyi günler diler!

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.