LUNA nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

26.09.2022
LUNA nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

Terra blokzinciri, amacı geleneksel fiyat para birimlerine endeksli sabit coin’ler çıkarmak olan bir blokzinciri protokolüdür. ABD dolarının yanı sıra Euro ve Güney Kore Won’u gibi farklı itibari para birimlerine endeksli coin’ler de geliştiren ağ, 2018 yılında geliştirilmiş, 2019 yılında ise kullanıma açılmıştır. Güney Koreli blokzinciri geliştiricileri Daniel Shin ve Do Kwon’un arkasında yer aldığı Terra projesinin en yaygın kullanılan sabit coin’lerinden biri ise ABD dolarına endeksli olan UST oldu.

 

2022’nin Mayıs ayında yaşanan sert çatallanmanın ardından sona eren Luna ağı, Terra 2.0 güncellemesinin ardından LUNC ismini almıştır. LUNA fiyat adresi üzerinden, LUNA ve LUNC’nin güncel fiyat bilgisine erişmek mümkündür. Yaşanan ciddi değer kaybının kripto para piyasasını derinden etkilemesinin ardından, LUNA ağı üzerinde birçok değerlendirme yapılmış olup, Terra 2.0’ın ardından proje bazı analistlere göre toparlanma sürecindedir.

LUNA nedir?

LUNA coin, Terra ağının yerel token’i olarak hizmet vermektedir. Terra Luna olarak da adlandırılan ağın amacı, sabit coin’ler geliştirmek ve piyasada işleme açmaktır. Sabit coin’ler, ABD doları, Euro ya da Türk lirası gibi itibari para birimlerini blokzinciri üzerinde işleme açmak için kullanılmaktadır. Terra ekosisteminde LUNA’nın kullanım alanı ise, sabit coin’lerin değerinin stabil kalmasını sağlamak için, üretim ve yakım işlemleri için kullanılmasıdır. UST ya da diğer Terra varlıklarındaki fiyat hareketlerine göre LUNA ile yapılan algoritmik işlemler, sabit coin’in değerinin aynı kalmasını sağlamaktadır.

 

Terra ağındaki sabit coin’ler, algoritmik yani teminatsız sabit coin’lerdir. USDT’yi geliştiren şirket olan Tether Limited ya da USD coin’in arkasındaki Circle konsorsiyumu, piyasadaki her bir sabit coin için rezervinde 1 ABD doları tutmayı taahhüt eder. Terra ekosistemi ise, UST ve diğer varlıkların değerini otomatik alım satımlar ile dengelemektedir. LUNA’nın yakım ve üretim işlemleri de bu stabilliği korumak için yapılır. Bununla birlikte, LUNA ve ağdaki sabit coin’lerin stake işlemleri için sunulan yüksek yıllık getiri oranları (APR) yatırımcılar için farklı bir avantaj sunmaktadır.

 

LUNA ve Terra ekosisteminin UST gibi önemli varlıkları, geniş bir kullanım alanı yakaladıktan sonra piyasa değeri bakımından en büyük projeler arasına girmiştir. 2022’nin Mayıs ayında yaşanan, bazı analistlere göre bir ‘saldırının’ ardından ağda büyük sorunlar ortaya çıkmıştır. Değeri 1 dolar olan UST’deki çok ciddi satışların ardından, UST değeri 0,9 doların altına düşünce, dengeyi korumak adına LUNA’da ciddi bir arz ortaya çıkmış ve bunun ardından LUNA değeri çakılmıştır. Yaşanan olay öncesinde LUNA coin 87 dolar seviyelerinden işlem görürken, 2022’nin Mayıs ayı içinde LUNA değeri 0,0001 dolar seviyelerine gerilemiştir.

 

LUNA’da yaşanan çöküşün ardından, Terra blokzinciri ekosisteminde yaşanan tartışmaların ardından bir sert çatallanmaya gidilmesi kararı alınmıştır. Hedefin arzı düzenli olarak düşürmek olduğu bu çatalannamanın ardından LUNA, LUNC simgesi ile borsalarda işleme açılmıştır. UST sabit coin’i ise USTC simgesi ile yeni bir marka yoluna gitmiştir. Terra 2.0, yaşanan ciddi çöküş nedeniyle birçok yatırımcının zarar etmesine neden olmasına karşın, Terra ağının ve LUNA’nın yeniden yükselişe geçeceğine inanan yatırımcılar, Terra Classic ismiyle işlem gören LUNC’ye yatırım yapmaya devam etmektedir.

LUNA ne zaman ortaya çıktı?

İtibari para birimlerine endeksli sabit coin’ler geliştirmek için çıkan Terra ağı, 2018 yılında kurulmuştur. Terraform Labs tarafından geliştirilen blokzinciri, Do Kwon ve Daniel Shim’in öncülüğünde geliştirilmiştir. Tendermint Delegated Proof of Stake konsensüs modeline sahip olan Terra ağı, sunduğu yenilikçi teknolojiyle önemli bir alan yaratmıştır. Yaşanan çöküş öncesinde ağın, ABD dolarına endeksli sabit coin’i olan UST, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük 5 kripto parası içinde yer almaktaydı.

 

LUNAUSDT sayfasından, düşük komisyonlu LUNA ve LUNC yatırım işlemlerini yapmak mümkündür. Günümüzde, Terra 2.0 güncellemesinin ardından LUNC ismiyle işlem gören LUNA coin, algoritmik sabit coin teknolojisi, güçlü topluluğu ve token takım stratejisi ile değerini artırma potansiyeli olan kripto paralar içinde gösterilmektedir. Bununla birlikte, geçmişte yaşanan olumsuz olaydan ötürü her yatırımcı kendi yatırım ve risk stratejisine göre işlem yapmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.