Google Chrome Reklamlar Nasıl Engellenir?

16.07.2022
Google Chrome Reklamlar Nasıl Engellenir?

Google Chrome, Google tarafından geliştirilen ve İnternet’teki web sitelerine erişmek için kullanılan ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Mart 2022 itibariyle, %62’nin üzerinde pazar payı ile dünyanın en popüler web tarayıcısıdır. Google Chrome ayrıca platformlar arası bir tarayıcıdır; bu, bazı sürümlerin farklı bilgisayarlarda, mobil cihazlarda ve işletim sistemlerinde çalıştığı anlamına gelir. Statista’ya göre, Android için Google Chrome, Ocak 2022 itibariyle küresel web tarayıcısı pazar payının %36’sından fazlasına sahip olan en yaygın kullanılan sürümdür. Bu makalede, Google Chrome reklamları nasıl engelleyeceğinizi göstereceğiz.

Google Chrome Reklam Engelleme

Google Chrome Reklam Engelleme

Google Chrome’da Reklam Engelleme

Reklamları Chrome Ayarlarından Engelle

İlk yöntem, zaten Chrome tarayıcısında yerleşik olan ayarları kullanmayı içerir. Bunu böyle yapıyorsun.

 1. Google Chrome’u başlatın
 2. Google Chrome tarayıcısını masaüstünüzden başlatın. Chrome simgesi ile ortasında mavi bir nokta bulunan renkli top gibi görünmektedir. Mac’te Uygulamalar klasörünüzde ya da Windows’ta Başlat menünüzde bulabilirsiniz.
 3. Chrome’da üç nokta menüsüne erişin
 4. Chrome tarayıcı açıldığında, üç nokta simgesine tıklayın. Bu simge, tarayıcı pencerenizin sağ üst köşesindeki adres çubuğunun yanında bulunur. Bunu yapmak bir açılır menü açacaktır. Açılır menüde “Ayarlar” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 5. “Gelişmiş” i bulmak için ayarlar sayfasını aşağı kaydırın
 6. Ayarlar sayfasında, “Gelişmiş” seçeneğini görene kadar aşağıya doğru kaydırın. Bunu gördüğünüzde üzerine tıklayın, aşağı inecek ve daha gelişmiş yapılandırma seçenekleri gösterecektir.
 7. Site Ayarları’na tıklayın
 8. Artık daha fazla ayar görüntülendiğine göre, “Site Ayarları”nı görene kadar aşağı kaydırın. Bunu, “Gizlilik ve Güvenlik” sekmesindeki ana seçenekler grubunun en altına yakın bir yerde bulun.
 9. Reklamlar bölümünü bulun ve engellenen siteler özelliğini değiştirin
 10. Bu kutuya tıklayın ve diğer içerik ayarlarının bir listesi görüntülenecektir. “Reklamlar” seçeneğini arıyorsunuz. Gördüğünüzde, devam edin ve açmak için üzerine tıklayın.
 11. Bu seçenek açıldığında, etkinleştirmek için “Araya giren veya yanıltıcı reklamlar gösteren sitelerde engellendi” geçiş düğmesini bulun ve tıklayın.
 12. Hepsi bu. Tarayıcı ayarlarınızı kullanarak Google Chrome’daki reklamları başarıyla engellediniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.