10 Maddede Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatın!

04.11.2020
10 Maddede Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatın!

Günümüz 2020 yılında artık her insanın cebinde mutlaka bir adet akıllı cep telefonu bulunuyor. Hatta bazı insanlarımızın cebinde birden fazla bile bulunduğu oluyor. Teknolojinin ve internetin gelişmesiyle beraber cep telefonlarımızda her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Hal böyle olunca telefonda geçirdiğimiz sürede bir hayli artıyor. Biraz sosyal medya uygulamalarında geziyoruz, biraz oyun oynuyoruz ve biraz internette geziyoruz derken bir baktık ki şarjımız bitme noktasına gelmiş. Akıllı telefonlar günümüzde bile hala çok uzun kullanım süreleri veremiyor ne yazık ki. Fakat bu sürenin uzayıp kısalması tamamen bizimle alakalı. Biz bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “10 Maddede Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatın!” konusunu detaylı bir şekilde anlatacağız. Bu yazımızda ki maddeleri dikkatli bir şekilde okur ve uygularsanız telefonunuzun pil ömrünün uzayacağını garanti ediyoruz! Lafı daha fazla uzatmadan hadi başlayalım!

10 Maddede Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatın!

1- Şarjdeyken Telefonunuzu Kullanmayın

Telefonunuzu şarj halinde kullanmanız ne yazık ki bataryanız için çok sağlıksız bir durumdur. Telefonunuzu şarj halindeyken kullandığınızda bir yandan enerji alıyor bir yandan aldığı enerjiyi tekrardan kullanıyor. Kısacası telefonunuz bir döngüye giriyor. Bu döngü telefonunuzun bataryasını fazlasıyla yoracağından ötürü gücü bir süre sonra daha hızlı tükenecektir. Yani telefonunuz şarjdayken hiçbir şekilde telefonunuzla uğraşmayın.

2- Şarjınızı Tamamen Bitirin

Şarjınızı tamamen bitirmeden şarj etmeye başlamayın. Şarjı sıfır olan bir telefonu şarj etmek batarya için çok sağlıklı bir hamle olacaktır. Ek olarak şarjınız %100 olmadan da telefonu şarjdan çıkartmayın.

3- Şarj İstasyonlarını Kullanmayın

Yollarda veya alış veriş merkezlerinde sıkça karşılaştığımız şarj istasyonları bataryamız için tam anlamıyla bir katildir. Özellikle bu istasyonların çoğu hızlı şarj desteği verdiğini iddia eder. Yüksek volt elektrik ile telefonumuzun bataryasını doldurur ve buda telefonumuz için fazlasıyla zararlı bir işlemdir. Telefonunuzu mutlaka orijinal şarj kablosuyla şarj etmeye çalışın.

4- Ekran Parlaklığını Kısın

Telefonunuzu yüksek bir ekran parlaklığında kullanıyorsanız şarjınız kesinlikle çok daha erken bitecektir. Ekran parlaklığını en azından bir nebzede olsa kısmanız pil performansınızı fazlasıyla olumlu etkileyecektir.

5- Gereksiz Uygulamaları Kapatın

Arka planda çalışan ve kullanmadığınız uygulamaları kapatarak işlemcinizi fazla yükten kurtarabilir ve böylelikle şarjınızın daha uzun süreler dayanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatırsanız işlemcinizin ömrüde uzayacaktır.

6- Cafcaflı Duvar Kağıdı Kullanmayın

Cafcaflı yani gösterişli duvar kağıtları özellikle hareketli olanları telefonunuzun pili için tam bir düşman niteliğindedir. Sade, tek renk duvar kağıtları kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ek olarak bu tarz duvar kağıtları gözlerini daha az yorar.

7- Güncellemeleri Aksatmayın

Telefonunuzun işletim sistemine gelen güncellemeleri kesinlikle aksatmamaya çalışın. Bu güncellemeler telefonunuzda yaşanacak bir çok sorunu çözmekte size yardımcı olur. Bu tarz ufak güncellemeler çoğunlukla pil ömrünün arttırılması amaçlı getirilen güncellemelerdir.

8- GPS’i Kapatın

GPS’i sadece ihtiyacınız doğrultusunda aktif hale getirin aksi taktirde arka planda sürekli pilinize yük olmaya devam edecektir.

9- Telefonunuzun Isısına Dikkat Edin

Telefonunuzun ısınması demek şarjının çok daha hızlı tükenmesi demektir. Telefonunuzu özellikle şarj olurken yastık altı yerlere koyarsanız içindeki ısıyı dışarı atamaz ve bataryanın erken ölmesine neden olur.

10- Kablosuz Bağlantıları Kontrol Edin

Eğer WI-FI üzerinden interneti kullanıyorsanız mobil veriyi kapatmalısınız. Mobil veri üzerinden interneti kullanıyorsanız ise WI-FI’yi kapatmalısınız. Aynı anda iki kablosuz bağlantı özelliğini açarsanız şarjınız çok hızlı bir şekilde bitecektir.

Bu blog yazımızda siz değerli okurlarımız için “10 Maddede Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatın!” konusunu detaylı bir şekilde anlattık. Umarız ki bu yazımız sizin için faydalı olmuştur. Yazımız hakkında ki görüşlerinizi ve sorularınızı alt tarafta bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Wroxe olarak herkese iyi günler dileriz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.