Safari’de Tarama Geçmişini Otomatik Olarak Temizleme

11.04.2022
Safari’de Tarama Geçmişini Otomatik Olarak Temizleme

Tarama geçmişi ve diğer çevrimiçi izlerin tamamen silinmesi zordur. Aslında, her göz atma oturumundan sonra yeniden oluşturulurlar. Tarama geçmişini temizlemek, geçmişinizin size ait olduğundan emin olmanın iyi bir yoludur. Bu kılavuzda, ilk günden itibaren bile Mac’te geçmişi nasıl güvenli ve hızlı bir şekilde temizleyeceğinizi göstereceğiz. Daha ileri gitmeden önce, arama geçmişinin ne olduğunu ve neden silmek isteyebileceğinizi öğrenelim. Web’de gezinirken, tarayıcınız ziyaret ettiğiniz her sayfayı hatırlar.

Gizli modu (veya gizli taramayı) seçtiğiniz zamanlar dışında, bu sitelerin tümü tarayıcınızda dikkatlice saklanır ve hesabınızla ilişkilendirilir. Ziyaret ettiğiniz web siteleri artık, onları aradığınızda otomatik tamamlama Google arama formlarında görünebilir. Ayrıca arama sonuçlarında mor renkle vurgulanırlar. Gezinme geçmişi faydalı olabilir – ziyaretinizden bir ay sonra o siteyi adı kadar havalı bulmanız gerekiyorsa, her zaman geri dönebilirsiniz. macOS’te Safari, belirlenen aralıklarla tarama geçmişini otomatik olarak silinebilir. Ancak bu ayar, iPad ve iPhone gibi diğer Apple cihazlarınızı etkilemeyecektir, bu sebeple yine de bu cihazlarda geçmişinizi manuel olarak temizlemeyi hatırlamanız gerekmektedir.

Tarama Geçmişini

Safari arama geçmişi silme

Safari’de Tarama Geçmişi Otomatik Olarak Nasıl Temizlenir?

MacOS’ta göz atma geçmişinizi otomatik olarak silmek için:

  1. Safari araç çubuğunda “Safari -> Tercihler…” öğesini seçmeniz gerekir.
  2. Açılan pencerede “Genel” sekmesini seçin.
  3. “Geçmiş Öğelerini Sil” açılır menüsünü açın.
  4. Artık Safari’nin tarama geçmişinizi ne sıklıkla sileceğini seçebilirsiniz. Mevcut seçenekler, yılda bir ila her gün arasında değişir.
  5. Bu ayar yapılandırıldıktan sonra Safari, ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini ve belirtilen aralıktaki tüm aramalarınızı otomatik olarak siler.
  6. Buradayken, “İndirilen liste öğelerini sil” açılır menüsünü de açabilir ve Safari’nin indirdiğiniz dosya listesini ne sıklıkta sileceğini seçebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.