Chromebook’ta QR Kodları Nasıl Oluşturulur ve Taranır?

22.10.2021
Chromebook’ta QR Kodları Nasıl Oluşturulur ve Taranır?

Hızlı Yanıt kodları veya kısaca QR kodları, geleneksel bir barkoddan daha fazla bilgi içeren gelişmiş barkodlardır. Bu kodlar iki boyutludur ve bunları dikey veya yatay olarak taramanıza olanak tanır. Basit metin, URL’ler, ödeme bilgileri, Wi-Fi kimlik doğrulaması ve daha fazlası gibi bilgileri yorumlamak veya iletmek için QR kodlarını kullanabilirsiniz. Öyleyse, bu süper kullanışlı kodları Chromebook’unuzda oluşturmanın ve taramanın çeşitli yöntemlerine bir göz atalım.

Chromebook’ta QR Kodu Oluşturma

Chromebook QR kodları oluşturmanın birkaç kolay yolu vardır.

Google Chrome Tarayıcıyı Kullanma

Bu yöntem, herhangi bir üçüncü taraf uygulaması veya hizmeti kullanmak zorunda olmadığınız için en kolay yöntemdir. Doğrudan varsayılan tarayıcıdan farklı web siteleri ve Google Play uygulama bağlantıları için QR kodları oluşturabilirsiniz. QR kodunuzun açılmasını istediğiniz web sitesini veya Google Play sayfasını açın. Adres çubuğuna iki kez tıklayın, sağ köşede birkaç yeni simge göreceksiniz. Windows logosuna benzeyen kare şeklindeki simge, QR kodu oluşturmak için kullanabileceğiniz simgedir. Simgeye tıklayın ve QR kodunu indirin. Varsayılan olarak Chrome, dosyaları İndirilenler klasörüne kaydeder.

QR Kodları

Üçüncü Taraf QR Kod Oluşturucu Kullanma

Çevrimiçi olarak tonlarca mükemmel QR kodu oluşturucu bulabilirsiniz. Bu oluşturucular, URL’ler, vCard’lar, Wi-Fi, SMS, App Store’lar ve çok daha fazlası için kodlar oluşturmanıza olanak tanır. Oluşturmak istediğiniz QR kodunun türüne tıklamanız ve bir tane oluşturmak için verilen alanlara verileri girmeniz yeterlidir. İşte web’de birkaç sağlam QR kodu oluşturucu:

  • QR Kod Üreticisi
  • QRCode Maymun
  • QR Öğeleri

Siz de bu amaç için özel olarak tasarlanmış bu Android uygulamalarını yükleyebilir ve inceleyebilirsiniz.

Chromebook’ta QR Kodu Tarama

QR kodları oluşturmada olduğu gibi, bunları taramak için de çeşitli yöntemler mevcuttur.

Kamera Uygulamasını Kullanma

Chromebook’lar, QR kodları tarama özelliğine sahip önceden yüklenmiş bir Kamera uygulamasıyla birlikte gelir. Uygulama çekmecesini açmak için sol alt köşedeki Başlatıcı’ya tıklayın. Şimdi, Kamera uygulamasını bulacağınız uygulama çekmecesini genişletmek için Caret simgesine (^) tıklayın. Uygulamayı açtıktan sonra, ekranda aynı kare şeklindeki QR kodu simgesini bulun. Genellikle sağ üst köşede bulunur. Simgeye tıkladığınız anda, Kamera uygulamanız QR kodlarını taramaya hazır olacaktır. Bir tanesini Chromebook web kamerasının önüne yerleştirin, kodu sizin için tarayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM