iPhone Nasıl Yedeklenir?

01.06.2022
iPhone Nasıl Yedeklenir?

Mac, iPhone için bazı çözümler yalnızca dosyalarınızı ve klasörlerinizi yedeklerken, diğer çözümler tüm sabit sürücünün anlık görüntüsünü alarak her şeyi yedekler, böylece tam bir durumu ve tamamen önyüklenebilir bir durumu geri yükleyebilirsiniz. Diğer çözümler, yalnızca PC’niz ve Mac’iniz gibi seçili cihazları destekler, mobil cihazlarınızı desteklemez. Diğer yedekleme çözümleri tüm cihazlarınızı koruyabilir. Akıllı telefona ihtiyaç duymadığınız günler geride kaldı. iPhone metin mesajları için bir ekrandan çok daha fazlasıdır. Bu günlerde, akıllı telefonlar her şey. Bunları işimizi yapmak, çılgın haberleri takip etmek, müzik dinlemek, arkadaşlar ve aile ile iletişimde kalmak ve hayatın en önemli anlarını yakalamak için kullanıyoruz. Tüm bu bilgilerin cebimizde olması inanılmaz derecede güçlü ve günlük hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak bu aynı zamanda, telefonunuzu trende unutursanız veya kaldırıma tükürme talihsizliği yaşarsanız, en önemli verilerimizin kolayca kaybolabileceği anlamına gelir.

iCloud Yedekleme

iCloud Yedekleme ile verilerinizi bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden buluta otomatik olarak yedekler ve yedeklersiniz:

 • iTunes Store, App Store veya iBook Store’dan satın alınan müzikler, filmler, TV şovları, uygulamalar ve kitaplar için satın alma geçmişi.
 • Fotoğraflar ve videolar, ayarlar, uygulama verileri, ana ekran, iMessage, SMS metni, MMS mesajları ve zil sesleri.

Bağlandığında iTunes’da veya iOS cihazının kendisinde iOS cihazınızın ayarlarında “iCloud Yedekleme” seçeneğini belirleyebilirsiniz. Otomatik veya manuel olarak yedekleyebilirsiniz. Satın alınan uygulamalar, müzikler, filmler ve kitaplar yedeklenmeyecek, ancak bir iCloud yedeklemesinden geri yüklediğinizde Uygulama, iTunes ve iBook mağazalarından indirilecektir.

Apple, Apple kimliği başına 5 GB ücretsiz bulut depolama alanı sağlar. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedeklediğinizde 5 GB depolama alanı hızla tükenir. Ancak, bir ücret karşılığında ek iCloud saklama alanı satın alabilirsiniz. iCloud, dosyaları otomatik olarak senkronize eder. Ancak, otomatik senkronizasyon gerçek bir yedekleme değildir. Örneğin, iPhone yanlışlıkla bir fotoğrafı silerseniz, otomatik eşitleme gerçekleşir gerçekleşmez fotoğraf kaybolur. Gerçek bir yedekleme çözümü ile fotoğrafı yedekleme hedefine geri yükleyebilirsiniz.

iPhone Yedekleme

iPhone Yedekleme

iCloud kullanarak yedekleme talimatları:

 1. Cihazınızı bir Wi-Fi ağına bağlayın.
 2. Ayarlar > ve iCloud’a dokunun. iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız Ayarlar’a gidin, ardından aşağı kaydırın ve iCloud’a dokunun.
 3. Aşağı kaydırarak, iCloud Yedekleme’ye dokunmanız gerekir. iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız Yedekle’ye dokunun. iCloud yedeklemesinin açık olduğundan emin olun.
 4. Şimdi Yedekle’ye dokunun ve işlem tamamlanana kadar Wi-Fi ağınıza bağlı kalın.
 5. Yedeklemenin yapıldığından emin olun: Ayarlar > > iCloud > iCloud Saklama Alanı > Saklamayı Yönet’e dokunun, ardından aygıtınızı seçin; yedekleme, yedeklemenin zamanı ve boyutuyla birlikte ayrıntılarda görünmelidir. iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız yolunuz Ayarlar > iCloud > Depolama > Depolamayı Yönet’tir.

iCloud Yedekleme ile otomatik yedekleme:

 1. Ayarlar > > iCloud > iCloud Yedekleme’de iCloud Yedekleme’nin açık olduğundan emin olun. iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız Ayarlar > iCloud > Yedekleme’ye gidin.
 2. Cihazınızı bir güç kaynağına bağlayın
 3. Cihazınızı bir Wi-Fi ağına bağlayın
 4. Cihaz ekranınızın kilitli olduğundan emin olun
 5. Yedekleme için iCloud’da yeterli alan olup olmadığını kontrol edin.

iTunes Yedekleme

Birçok tüketici iTunes’u Apple Store’lardan uygulama, müzik ve kitap satın almak için kullandıkları için daha aşinadır. iTunes ile yedekleme yapmak için iPhone’unuzu PC’nize veya Mac’inize bağlayın, iTunes’u açın ve dosyalarınızı PC’niz veya Mac’iniz ve iPhone’unuz arasında eşzamanlayın. iCloud’dan farklı olarak iTunes, iTunes’dan satın alınmayan tüm fotoğrafları, resimleri, medyayı, mesajları, arama günlüklerini, uygulama verilerini, ayarları, notları, takvimleri ve yer imlerini yedekler. Dosyaları iTunes ile buluta kopyalayamazsınız.

iTunes kullanarak yedekleme yapma talimatları:

 1. iTunes’u açın ve cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Bir mesaj aygıtınızın parolasını isterse veya Bu bilgisayara güvenin isterse, ekrandaki yönergeleri izleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM