TV Reklamları Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

26.02.2022
TV Reklamları Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

1925 yılında icat edilen ve gün geçtikçe gelişen televizyon zaman içerisinde hayatımızın bir parçası haline geldi. Tv sayesinde diziler, programlar ortaya çıktı ve markalar kendilerini tanıtma imkanı buldu.

Markaların kendilerini, ürünlerini ve hizmetlerini tanıttıkları tv reklamları gün geçtikçe daha çok gelişim gösterdi. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda, TV reklamcılığının diğer reklam araçlarına kıyasla 3 kat daha etkili olduğu elde edildi.

Yıllar içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte 1989 senesinde internetin icadı gerçekleşti. İnternet ile birlikte hayatımıza pek çok değişiklikler oluştu. Tv reklamlarının yanı sıra internet reklamları da ortaya çıktı. Zamanla internet reklamları televizyon reklamlarına rakip olsa da herkesin evinde bulunan televizyon sayesinde televizyon hala önemli reklam aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha fazla bilgiye sahip olmak için TV reklamları ile ilgili bilgiler verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

 

TV Reklam Çeşitleri Nelerdir?

tv reklam çeşitleri nelerdir

tv reklam çeşitleri nelerdir

Reklamlar, kitle iletişim araçları ile insanlara sunulur ve ilgileri toplayarak firmalar için tanıtıcı güç oluştururlar. Reklamların pek çok çeşidi vardır. Bu çeşitler içerisinden bu yazımızda TV reklamlarını ele alacağız. TV reklamlarının çeşitlerine yer vereceğiz. TV reklamları üzerine düşünülerek tasarlanan ve insan üzerinde etkili olabilmesi için çeşitli çalışmalar yürütülen reklamlardır. TV reklamlarının çeşitlerini ise şu şekilde verebiliriz:

  • Bant Reklamlar: Bant reklamların ekranda kalma süresi 8 saniye olarak belirlenmiştir. Bant reklamlar bir dizi ya da programı izlerken dizinin içinde yayınlanan reklamlardır. Dizinin en heyecanlı yerinde yayınlanarak izleyicilerin görmesi sağlanır. Bant reklamlar ekranda yaklaşık dörtte biri kadar alanda yayınlanır.

 

  • Spot Reklamlar: Spot reklamlar dizi ve program aralarında jenerikten hemen sonra akışa girilen reklamlardır. Spot reklamlar tam ekran olarak ekrana yansır ve izleyiciyi en çok etkileyen reklam türleri içerisinde yer alır.

 

  • Advertorial: Genellikle 60 ve 90 saniyelik uzun reklamlardır. Marka, uzun uzun kendisini anlatarak ürünlerinden, hizmetlerinden bahsedebilir. Bu reklamlar ilgi çekici olduğunda güzel sonuçlar verir.

 

  • Ürün Yerleştirme: Ürün yerleştirme reklamlarında markaların ürünleri dizde oynayan oyuncular tarafından kullanılır. Herhangi bir sahnede markaların ürünleri, hizmetlerine yer verilir. Ya da dizi içerisinde çeşitli billboard ile markalar duyurulur. Böylece dizi ile ürünler ve marka bir bütün halinde yansıtılmış olur. Bu reklam türü ürün yerleştirmedir.

 

  • Sponsorluk: Dizilerin ve programların hitap ettiği bir izleyici kitlesi vardır. Diziler veya programlara sponsor olunduğunda sahip olunan izleyici kitlesi ile marka bir bağ kurmuş olur. Böylece reklamlar, diziler ve programlara olunan sponsorluk sonucunda pek çok kişiye hitap edebilir.

 

TV Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

tv reklamlarının avvantaajları

tv reklamlarının avvantaajları

TV reklamlarının avantajları içerisindeki en önemli avantaj kesinlikle televizyonun herkese kolaylıkla ulaşılabilir olma özelliğidir. Televizyon, farklı sosyo-ekonomik yapıya sahip kitlelere kolaylıkla ulaşır. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre televizyon, hedef kitleye ulaşmada en hızlı yol olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple televizyon reklamcılığının diğer basın organlarına kıyasla daha verimli olduğu ortaya konmuştur.

 

TV reklamlarının sizlere sunduğu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür;  TV reklamları ile milyonlarca insana ulaşım sağlamak, her yaşa ve her kesime kolayca hitap etmek, izleyicileriniz ilgisini çekecek reklamlar oluşturarak izleyicilerinizi etkilemek, izleyicilerin zihninde kalmak, güvenilir ve başarılı olmak. Tüm bu sıraladığımız avantajlar ile sektörde kalıcı yer edinebilirsiniz.

 

TV Reklamı Nasıl Olmalıdır?

TV reklamı tasarlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Televizyon reklamlarında en önemli nokta izleyicinin ilgisini çekebilmektir. İzleyicinin ilgisini çekebilmek için verilmek istenen mesajlar heyecanlı bir şekilde anlatılmaya çalışılır ve izleyici ekranda tutulmak istenir.

 

Televizyon reklamlarında akış çok önemlidir. Ayrıca televizyon reklamları bir bütün halinde olmalı ve ahenk içinde tasarlanmalıdır. Reklamlarda kullanılan renkler, sesler, müzikler, oyuncular gibi unsurlar ilgi çekici olmalı ve özenle seçilmelidir.

 

Reklamlar izleyicilerin ilgisini ve güvenini kazanabilmelidir. Bununla birlikte ikna gücü yüksek olan televizyon reklamları, izleyicide satın alma duygusu yaratabilmesi açısından da önemlidir.

 

Medyaek olarak uzun yıllardır TV reklamları alanında hizmet veriyoruz. Deneyimli profesyoneller ile markaların hedef kitlelerine doğru bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz. Hizmetimizle alakalı detaylı bilgi almak için https://medyaek.com/tv-reklamlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu yazımızda TV reklamlarını ele alarak detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Keyifli okumalar!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.