Chromebook Kullanıcı Hesapları Nasıl Eklenir ve Kaldırılır?

29.09.2021
Chromebook Kullanıcı Hesapları Nasıl Eklenir ve Kaldırılır?

Chromebook, kişiselleştirilmiş internette gezinme makineniz olduğundan, onu başkalarıyla paylaşmak konusunda isteksiz hissetmeniz doğaldır. Google hesabınızla sıkı entegrasyonu, birisi hesabınızı kullanarak oturum açarsa e-postalarınızın, fotoğraflarınızın ve tarayıcı geçmişinizin yalnızca bir tık uzakta olduğu anlamına gelir. İyi haber şu ki, Google bu sorunun farkındadır ve yeni hesaplar eklemek için basit bir yerleşik özellik sağlamıştır. Bu şekilde, yeni kullanıcılar Google hesapları üzerinden oturum açabilir ve Chromebook’ta kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyiminin keyfini çıkarabilir. Şimdi, Chromebook’unuza nasıl yeni kullanıcı hesapları ekleyebileceğinize bakalım.

Yeni Kullanıcı Hesabı Ekleme

Bir kullanıcı hesapları oluşturmak için öncelikle giriş ekranına gitmek için Chromebook’unuzu açın. Zaten giriş yaptıysanız, ekranın sağ alt köşesindeki Wi-Fi, Güç ve Zaman seçeneğine tıklayın ve Çıkış’ı seçin. Giriş ekranında, ekranın sol alt köşesindeki Kişi Ekle’ye tıklayın. Bu seçenek, eklediğiniz kullanıcı Chromebook’unuzu düzenli olarak kullanacaksa veya Chromebook ortamını kendileri için kişiselleştirmek istiyorsa idealdir.

Kişi Ekle’nin yanında misafirinizin Google hesabını eklemesini gerektirmeyen başka bir seçeneğiniz de vardır. Bu seçenek, geçici kullanıcılar için ideal olan Misafir Olarak Göz At’tır. Kullanıcıları doğrudan Chrome’a ​​götürür ve hemen göz atmaya başlayabilirler. Sonraki ekran size iki seçenek sunar: Siz ve Bir çocuk. Konuk Chrombook’unuzdan tüm özelliklerine erişim gerekecek bir yetişkin kullanıcı ise. Bu seçenek, misafirinizin birincil kullanıcı hesapları benzer bir hesaba sahip olmasını sağlar.

Kullanıcı Hesapları

Chromebook’unuzu bir çocuğa ödünç veriyorsanız ve onun sınırlı özelliklere erişmesine izin vermek istiyorsanız Bir çocuk ‘u seçin . Kurulum işlemi, aşağıdaki adımlarda belirtilene benzer. Ek olarak, bu kullanıcı hesabı için ebeveyn kontrolleri ayarlamanızı önerecektir. Siz veya Bir çocuk ‘u tıkladıktan sonra Chrome OS, misafirinizden Google hesabının giriş bilgilerini girmesini ister.

Konuk kullanıcı giriş bilgilerini başarıyla girdiğinde, kabul etmeleri gereken Chromebook ve Google Play Hizmet Şartları görünür. Google hesaplarından neleri senkronize edeceklerini gözden geçirmek ve telefonlarıyla bağlantı kurmak gibi birkaç başka seçeneğe sahip olabilirler. Kendilerine bir seçim verilen gereksiz adımları atlayabilirler. Son adım, Google Asistan’ı kurmaktır. Konuk Ses tanıma yazılımı eğitmek veya seçebilirsiniz atla bu adımı. Şimdi kurulum tamamlandı ve devam etmek için Bitti’ye tıklayabilirler.

Konuk kullanıcı artık Chromebook’unuzu, Chrome ve Google Drive verilerini senkronize edecek kendi Google hesabıyla kullanmaya hazırdır. Chromebook’larda yenilerse, Chrome OS ortamına alışmaları için bir tur da sunar. Bu kullanıcı hesabına daha sonra da erişebilirsiniz. Chromebook’unuzu açtığınızda, giriş ekranında hesabınızın yanında görünecektir. Üstelik aynı yöntemi kullanarak birden fazla kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz.

Konuk Kullanıcı Hesabını Kaldırma

Yeni eklenen misafir kullanıcı hesabı artık gerekli değilse, aşağıdaki adımlarla sistemden kaldırabilirsiniz;

  1. Kullanılabilir hesapları göreceğiniz giriş ekranına gidin.
  2. Kaldırmak istediğiniz hesabı bulun ve yanındaki Aşağı Ok’a tıklayın.
  3. Bu Kullanıcıyı Kaldır seçeneğine sahip olacaksınız. Üzerine tıklayın ve hesabı ve dosyalar ve yerel veriler dahil olmak üzere onunla ilişkili her şeyi kaldırmak için onaylayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM