Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir ?

08.01.2022
Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir ?

Türkiye’nin Jönlerinden Kıvanç Tatlıtuğ, 27 Ekim 1983 senesinde Adana’da doğmuştur. Adana’da Yenice Özel Çağ Lisesi’nde lise eğitimini almaya başlamış, ailesi İstanbul ‘a taşınınca da İstanbul Kalamış Lisesinde lise eğitimini tamamlamıştır. Çocukluk yıllarında basketbola meraklı olan Tatlıtuğ, Adana’da yaşadığı dönemlerde Fiskobirlik, Güney Sanayii, Çukurova Kulübü, Devlet Su İşleri ve Tarsus Amerikan Kulübü’nde basketbol oynamıştır. İstanbul’a geldikten sonra Beşiktaş basketbol takımında oynamaya devam etmiştir. Yaşadığı sakatlık sonucu basketbol merakını bitirmiştir. Daha sonra 1997 yılında babasının bir kalp ameliyatı geçirmesi üzerine tamamen İstanbul’a taşındılar.

Mankenliğe, annesinin bir marketin camında gördüğü ilana başvurmasıyla başlamıştır. İlk olarak sadece para kazanmak içim yaptığı bu işi, zaman geçtikçe benimseyerek meslek haline getirmiştir.
2000 yılında başladığı işi iki sene çeşitli ajanslarda sürdürdükten sonra 2002 yılında “Best Model Of Turkey” mankenlik yarışmasına katılarak birinci olmasıyla başka bir seviyeye gelmiştir.
Aynı yıl Best Model of the World’e de katıldı ve birinci olup. Daha sonra yurt dışından teklif alarak iki yıl Paris’te yaşamına devam etmiştir.

Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir Haberleri - Son Dakika Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir Hakkında Güncel Haber ve Bilgiler

Bu dönemde Türkiye’den teklifler almaya başlayan yakışıklı Tatlıtuğ, “Gümüş” dizisinde rol almaya karar verdi ve Türkiye’ye döndü. Böylece 2005 yılında oyunculuğa başlamış oldu.

Kıvanç Tatlıtuğ; Kahire, Abu Dhabi, Muskat gibi birçok film festivaline davet edildi, “Onur Konuğu” olarak katıldı ve “Onur Ödülleri” aldı. Daha sonra Balkanlar, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika’da da en çok bilinen Türk aktör oldu. Yurtdışı Magazin dünyasında haberleri olmuştur.

Tatlıtuğ, “Gümüş” dizisinin ardından sırasıyla, “Menekşe ile Halil” dizisinde “Halil”, “Aşk-ı Memnu” dizisinde “Behlül”, “Ezel” dizisinde konuk oyuncu olarak “Sekiz” “Kuzey Güney” dizisinde “Kuzey” ve “Kurt Seyit ve Şura” dizinde “Seyit” karakterini başarıyla canlandırdı. Tatlıtuğ, anlattığı çarpık ilişki nedeniyle tepkilerin odağında olan “Aşk-ı Memnu” dizisindeki Behlül rolüyle Altın Kelebek Ödüllerinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

2007 yılında “Amerikalılar Karadenizde” filminde “Muzaffer” ve 2013 yılında “Kelebeğin Rüyası” filminde “Muzaffer Tayyip Uslu” karakterlerini oynayarak kariyerine devam etmiştir.

Tatlıtuğ, Altın Kelebek TV Ödülleri, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri ile birlikte pek çok üniversiteden, eğitim ve kamu kurumlarından “En iyi Erkek Oyuncu” ödülü aldı. Son olarak 2014 SİYAD Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü verildi. Mavi Jeans’ın reklamlarında yer aldı. 2016 yılının ortalarında yayınlanması planlanan bir TV dizisinde rol aldıktan sonra dizi sektörünü bırakacağını ve sinema alanında oyunculuk yapmaya devam edeceğini belirtti.

Kıvanç Tatlıtuğ'un 'Into The Night'ta oynaması neden heyecanlandırdı? - Molatik Ekran

Kıvanç Tatlıtuğ, şimdilerde ise ‘Çarpışma’ adlı dizide rol almaktadır.

Ödülleri:

En iyi erkek oyuncu (Kelebeğin Rüyası) / 46. Siyad Türk Sineması Ödülleri 2014

En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (Kuzey Güney 1. Sezon) / 39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri 2012

En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (Aşk-ı Memnu) / 36.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri 2009

Rol Aldığı Film ve Diziler:

Cesur ve Güzel (Cesur Alemdaroğlu, TV Dizisi, 2016)

Kurt Seyit ve Şura 2 Sezon (TV Dizisi, Kurt Seyit, 2014)

Kelebeğin Rüyası (Muzaffer Tayyip Uslu, Sinema Filmi, 2013)

Kuzey Güney 2 Sezon (TV Dizisi, Kuzey, 2011-2012)

Oyuncak Hikayesi 3 (Seslendirme, Sinema Filmi, 2010)

Ezel 2. Sezon (TV Dizisi, Sekiz/Ramiz, 2010)

Aşk-ı Memnu 2 Sezon (TV Dizisi, Behlül Haznedar, 2008-2009)

Menekşe ile Halil (Halil Tuğlu, TV Dizisi, 13 Bölüm, 2007)

Amerikalılar Karadeniz’de 2 (Muzaffer, Sinema Filmi, 2006)

Acemi Cadı (Kendisi, TV Dizisi, 2006)

Gümüş (Mehmet Sadoglu, TV Dizisi, 2005)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.