Apple ID Şifrenizi Nasıl Sıfırlayabilirsiniz?

22.12.2021
Apple ID Şifrenizi Nasıl Sıfırlayabilirsiniz?

Apple aygıtlarını ve hizmetlerini yönetme söz konusu olduğunda, Apple Kimliğiniz kimliğinizin merkezidir. Bu kimlik basit görünse de Apple ekosistemiyle entegrasyonu çok daha derinlere iniyor. Apple, destek sitesinde “iCloud hesabını” kullanır, ancak bir iCloud hesabı, bir Apple Kimliği hesabının yalnızca bir alt kümesidir. Hem iCloud hem de Apple Kimliği terimlerini birbirinin yerine geçebilir, ancak ikisinden de bahsetmekte yanlış bir şey yok. Peki Apple ID parolanızı unuttuğunuzda ne olur?  Apple Kimliğinizle ilişkili Apple ID parolasını nasıl sıfırlayacağınızı size göstereceğiz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirdiyseniz

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ile hesabınıza yalnızca güvendiğiniz cihazlar ve web üzerinden erişebilirsiniz. Güvenilir bir aygıt, iOS 9 veya sonraki bir sürümü yüklü bir iPhone, iPad veya iPod touch ya da OS X El Capitan veya sonraki bir sürümü yüklü bir Mac olabilir.

Yeni bir cihazda ilk kez oturum açtığınızda, bir şifreye ve diğer cihazlarınızda gösterilen veya telefon numaranıza gönderilen altı haneli doğrulama koduna ihtiyacınız olacaktır. Kodu girerek, yeni cihaza güvendiğinizi onaylamış olursunuz. Çıkış yapmadığınız, cihazı silmediğiniz veya şifrenizi değiştirmediğiniz sürece bir doğrulama koduna tekrar ihtiyacınız olmayacak. 2FA’yı etkinleştirdiyseniz, herhangi bir güvenilir cihazdan Apple Kimliğinizi veya iCloud parolanızı sıfırlayabilirsiniz.

Apple ID

Bir iPhone veya iPad’de Apple Kimliği Parolanızı Nasıl Sıfırlarsınız?

Devam etmeden önce cihazınızda iOS 10 veya üstü olduğundan emin olun. Ardından Ayarlar uygulamasını açın. [Adınız] > Parola ve Güvenlik öğesine, ardından Parolayı değiştir öğesine dokunun. Ardından, cihazınızın kilidini açmak için kullandığınız şifreyi yazın. Görüntülenen Parolayı Değiştir ekranında, her iki alana da yeni bir parola girin ve Değiştir’e dokunun. Artık bu yeni Apple Kimliği parolasını diğer tüm cihazlarınıza girebilirsiniz.

Mac’te Apple Kimliği Parolanızı Nasıl Sıfırlarsınız?

macOS Catalina veya sonraki sürümlerde Apple menüsünü açın ve Sistem Tercihleri’ne gidin, ardından Apple Kimliği’ni tıklayın. Bir yönetici hesabı için bir parola girmeniz ve Tamam’ı tıklamanız istenebilir. Açılan iletişim kutusundan yeni şifrenizi girin ve Doğrula alanına tekrar yazın. Ardından Değiştir’i tıklayın. Diğer cihazlarınız, onları bir sonraki kullandığınızda yeni şifreyi girmenizi isteyecektir.

iForgot Web Sitesinde Apple Kimliği Parolanızı Nasıl Sıfırlarsınız?

Apple’ın iForgot web sitesine gidin. Apple Kimliğinizi girin ve Devam’ı tıklayın. Apple, Apple Kimliği ile ilişkili telefon numaralarını görüntüler (numaralar gizlenir ve yalnızca son iki basamak gösterilir). Apple Kimliğinizle kullandığınız telefon numarasını girin ve Devam’ı tıklayın. 2FA oturum açmada olduğu gibi, güvenilir cihazlarınızda bir iletişim kutusu görünür. Web sitesinde Apple cihazlarınızın bir listesi de görünür. Parolayı Sıfırla mesajında İzin Ver’e tıklayın veya dokunun. Cihaz şifrenizi veya macOS yönetici şifrenizi girin ve Devam’ı tıklayın. Yeni bir parola girin, bunu Doğrula alanına yeniden girin ve İleri’ye dokunun veya Değiştir’e tıklayın. Parolanız şimdi değiştirildi. Birkaç yerde yeniden girmeniz gerekebilir.

Apple Destek Uygulamasını Kullanarak Apple Kimliği Parolanızı Sıfırlama

Aygıtlarınızdan hiçbirine erişemiyorsanız Apple Destek uygulamasını veya iPhone’umu Bul uygulamasını kullanarak bir arkadaşınızın veya aile üyenizin iPhone, iPad veya iPod touch’ında Apple Kimliği parolanızı sıfırlayabilirsiniz.

Aygıt sahibinden önce Apple Destek uygulamasını indirmesini isteyin. Konu altında, Parolalar ve Güvenlik’e dokunun. Apple Kimliği parolasını sıfırla’ya dokunun. Başlayın’a ve ardından Farklı bir Apple Kimliği’ne dokunun. Parolasını sıfırlamanız gereken Apple Kimliğini girin, ardından İleri’ye dokunun ve onayı alana kadar ekranınızdaki adımları izleyin. Cihaz iOS 9 ila iOS 12 kullanıyorsa ve Apple Destek uygulamasını indiremiyorsa bunun yerine iPhone’umu Bul uygulamasını kullanın.

İki Adımlı Doğrulamayı Kullanıyorsanız

2FA’dan önce, Apple iki adımlı doğrulama önerdi. Bununla Apple, iOS’taki Find My iPhone sistemini kullanarak ve diğer cihazlara kısa mesaj yoluyla kısa bir sayısal kod gönderir. Mac’ler bu kodları alamadı. Eski sistem ayrıca 14 karakter uzunluğunda bir kurtarma koduna da dayanır. Hesabınız kilitlendiyse ve kurtarma kodunu kaybettiyseniz, hesabınıza bir daha asla erişim sağlayamayabilirsiniz. Cihazınız iOS 9 veya OS X El Capitan’dan daha eski bir yazılım çalıştırıyorsa iki adımlı doğrulama kullanılabilir. Cihazlar daha sonraki bir yazılıma güncellendiğinde, güvenlik ayarları otomatik olarak 2FA’ya güncellenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM