Zoom’da Whiteboard Nasıl Kullanılır?

26.09.2021
Zoom’da Whiteboard Nasıl Kullanılır?

Popüler video konferans platformu Zoom, kapsamlı bir özellik koleksiyonuna sahiptir. En kullanışlı olanlardan biri, çevrimiçi dersler için mutlaka kullanılması gereken Whiteboard özelliğidir. Öğretmenlerin açıklama yoluyla sanal bir Whiteboard üzerinde karmaşık kavramları göstermesine olanak tanır.

Zoom’un Whiteboard Özelliğinin Kullanılabilirliği

Zoom Whiteboard özelliği her platformda mevcut değil. Yazma sırasında, özelliği masaüstünde (Windows, macOS ve Linux) ve mobilde (Android ve iPadOS) kullanabilirsiniz. iPhone uygulaması şu anda Whiteboard özelliğini desteklemiyor.

Zoom’da Whiteboard özelliğini kullanmak için ödeme yapmanız gerekmez. Ancak bu özellik Web’de Zoom üzerinden kullanılamıyor. Bu nedenle, devam etmeden önce Zoom’u dizüstü bilgisayarınıza, masaüstünüze veya mobil cihazınıza indirin ve yükleyin. Zaten Zoom’unuz varsa, uygulamanın en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun.

Zoom Whiteboard

PC ve Mac’te Zoom Whiteboard Nasıl Kullanılır?

Masaüstünde Zoom Whiteboard özelliğini nasıl başlatacağınız aşağıda açıklanmıştır;

  1. Menüden Ekranı Paylaş düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, Windows’taysanız Alt+S’yi (veya macOS’ta Command + S’yi) tıklayarak ekran paylaşımı penceresini başlatın. Tam ekran modunu etkinleştirdiyseniz, menü çubuğunu ortaya çıkarmak için ekranınızın herhangi bir bölümünün üzerine gelin.
  2. Paylaşım ekranı penceresi açıkken, Whiteboard tıklayın.
  3. Son olarak, Whiteboard paylaşmaya başlamak için Paylaş’a tıklayın.

Whiteboard çalışır durumdayken artık açıklama eklemeye başlayabilirsiniz.

Android’de Zoom Whiteboard Nasıl Kullanılır?

Zoom’un Android uygulamasında Whiteboard özelliğini kullanmak için şu adımları izleyin;

  1. Toplantı kontrolleri menü çubuğundan Paylaş’a dokunun. Toplantı kontrolleri menü çubuğu görünmüyorsa menüyü uyandırmak için ekranınızda herhangi bir yere dokunun.
  2. Seçenekleri aşağı kaydırın ve Whiteboard Paylaş’ı seçin.

Zoom, Whiteboard tüm katılımcılarla anında paylaşmaya başlayacaktır. Whiteboard paylaşmayı durdurmak istiyorsanız, alttaki (Android) veya üstteki (masaüstü) Paylaşımı Durdur’a dokunun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM