Oyunları En İyi Oyun Bilgisayarı ile Kusursuzca Deneyimleyin!

27.07.2022
Oyunları En İyi Oyun Bilgisayarı ile Kusursuzca Deneyimleyin!

Küçük bir bölümünü bu genellemenin dışında tutarsak oyuncuların beğenisine sunulan hemen her oyun, başlı başına birer dijital deneyim olarak tasarlanıyor. Yüzlerce kişilik geliştirme kadrolarının arkasında olduğu yapımlar, Hollywood filmlerini aratmayacak foto gerçekçi grafiklere ve oyun dünyasında ses getirecek sanat yönetimine sahip olabiliyor. Bahse konu sansasyonel oyunların arasına sanal gerçeklik destekli oyunları -mesela Half-Life: Alyx- dâhil ettiğimizde, dijital deneyimin ayakları biraz daha yere basmaya başlıyor. Tabii bu tecrübeyi, oyun geliştirme ekiplerinin hayalindeki gibi yaşamak için donanım gücü yüksek, kısacası en iyi oyun bilgisayarı modellerini tercih etmek gerekiyor. Peki böylesi bilgisayarlar, oyun süreçlerinde size ne gibi avantajlar sunuyor?

Güncel NVIDIA Ekran Kartlı Oyun Bilgisayarları, Gecikmeleri Ortadan Kaldırıyor

İster çok oyunculu bir FPS oyununu isterseniz konsoldan PC’ye aktarılan tek kişilik senaryo odaklı bir oyunu oynuyor olun, gecikme olarak adlandırılan sorunlar, başınızı biraz ağrıtıyor olabilir. Klavye-fare ikilisiyle oynamayı hedeflediğiniz oyunlarda yaptığınız hamlelerin, ekrana gecikmeli yansıması ve rakiplerinize de geç ulaşması şeklinde tanımlanabilecek gecikme sorunu, en iyi oyun bilgisayarı modellerinde yer alan NVIDIA GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarıyla büyük oranda azaltılabiliyor. NVIDIA’nın, oyun geliştiricilerle yaptığı iş birliği sonucunda sürücülerine eklediği “Reflex” özelliği, bahse konu gecikmeleri onlarca saniye düşürüyor. 60 Hz’lik bir monitörle yapılan testlerde Reflex özelliği devre dışıyken 123 ms gecikme ile oynanabilen God of War (2018) oyunundaki gecikme, Reflex özelliği etkinleştirildiğinde 46,8 milisaniyeye kadar düşüyor. Bu, şu anlama geliyor: Ateş Trolü, hamlesini yapmadan evvel siz Kratos’u dilediğiniz yöne yönlendirerek trolün darbelerinden daha hızlı şekilde kaçınabilirsiniz. Benzer milisaniye değerleri; Call of Duty: Cold War, Destiny 2, Deathloop gibi popüler yapımlar için de geçerli oluyor.

Monster Notebook’un geliştirdiği Abra, Tulpar ve Semruk serisi oyuncu bilgisayarlarında bulunan NVIDIA GeForce RTX 30 serisi ekran kartları, NVIDIA Reflex teknolojisinden yararlanabilmenizi sağlar. Böylece oyunları dilediğiniz çözünürlükte ve grafik detay seviyesinde oynayabilir, Reflex özelliğini etkinleştirerek oyunlardaki başarınızı, gecikme sorunlarıyla boğuşmadan artırabilirsiniz.

En iyi oyun bilgisayarı

En iyi oyun bilgisayarı

En İyi Oyun Bilgisayarı Modelleri ile 4K Çözünürlükte Oyun Oynamak Hayal Değil

Birçok oyun tutkunu, çözünürlükler söz konusu olduğu zaman “1080p/60 fps benim için yeterli,” gibi mütevazı yaklaşımlar içinde bulunabiliyor. Ancak hayatında ilk defa 144 Hz ve üstü yenileme hızına sahip ekranda 1440p (WQHD) ve 2160p (4K) çözünürlükte oyun oynayan hemen hiç kimse, tekrar 1080p/60 fps ikilisini sunabilen bir bilgisayara elini sürmek istemiyor. Böylesi bir tutum sergileyen oyuncular, bu davranışlarında haksız sayılmazlar; zira yazının başında da belirttiğimiz gibi bir dijital deneyim olarak tasarlanan oyunların en iyi biçimde tecrübe edilebilmesi, yine en iyi oyun bilgisayarı modelleri ile mümkün oluyor. Bu tür çözümlerin işlem gücü yüksek olduğundan, ayrıca en az 144 Hz yenileme hızlı, yüksek çözünürlüklü ekranlarla donatıldıklarından, oyunlar, bambaşka bir şekilde oynanabiliyor. Yüksek ekran yenileme hızının ortaya çıkardığı temel fark, hareketli görsellerin normalden çok daha hızlı görüntülenebilmesi oluyor. Yüksek ekran çözünürlüğünün sağladığı avantaj ise ekranda artan piksel sayısına bağlı olarak ekrana yansıyan görsellerin daha keskin ve etkileyici görünmesi şeklinde değerlendiriliyor. En iyi oyun bilgisayarı modellerinde bulunan NVIDIA GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarında DLSS gibi performans kazanımı yaparken görüntü iyileştiren teknolojilerinin yer alması da minimum performans kaybı ile 4K ve üstü çözünürlüklerde oyun oynayabilmenizi sağlıyor.

Monster Notebook imzalı oyuncu bilgisayarlarının kalbine yerleştirilen yeni nesil Intel Core işlemciler, NVIDIA GeForce RTX 30 serisi ekran kartları, yüksek kapasiteli RAM ve SSD’ler, yenileme hızı ve çözünürlüğü yüksek ekranlarla birleşince, ortaya sıra dışı bir oyun deneyim ortamı çıkıyor. Size de, dilediğiniz Monster Notebook modelini edinerek benzersiz bir tecrübesi yaşamak düşüyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.