iPhone’daki Tüm İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

12.07.2022
iPhone’daki Tüm İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Çoğumuz internet geçmişi silmek zorunda kaldığımız bir durumdayız. Bunun nedeni, birisi için bir hediye arıyor olmamız ve bazı tehlikeli web sitelerini ziyaret ettikten sonra onu görmelerini veya izlerimizi örtmelerini istemememiz olabilir. Bazılarımız sadece gizliliğimize değer veriyor ve kimsenin çevrimiçi yaptıklarımıza bakmasını istemiyoruz.

Durum ne olursa olsun, birçok insanın bu özellik için minnettar olduğunu söylemek yetersiz kalır. Tüm tarayıcılarda vardır ve hemen hemen herkes kullanır. Bir iPhone’da internet geçmişi gizlemenin birkaç yolu vardır. Bu iyi bir haber çünkü bir kişinin Otomatik Tamamlama seçeneği nedeniyle görmemesi gereken şeylerle karşılaşmasının birçok yolu vardır. Bunu daha da kötüleştiren şey, Safari’nin tüm Apple cihazları arasında senkronize olmasıdır. Neyse ki, bunun olmamasını sağlamanın bazı kolay yolları var.

iPhone’daki Tüm İnternet Geçmişini Silme

Safari tarama geçmişini sil

Bir iPhone’daki tüm tarama verilerini silmenin en kolay yolu, bunu Safari uygulaması aracılığıyla yapmaktır. Yapmanız gereken şudur:

  1. Safari’yi açın.
  2. İşaretçilere dokunun Bu, ekranın alt kısmında açık bir kitap gibi görünendir.
  3. Ekranın üst kısmında üç farklı simge göreceksiniz. Göz atma geçmişini açmak için bir saate dokunun.
  4. Ekranın sağ alt kısmındaki Emin’e dokunun.
  5. Geçmişini silmek istediğiniz dönemi seçin. ‘Son saat’, ‘bugün’, ‘bugün ve dün’ ve ‘her zaman’ arasında seçim yapabilirsiniz.

Bu, bunu yapmanın çok uygun bir yoludur, ancak tek yaptığı ziyaret ettiğiniz web sitelerini kimsenin görmemesini sağlamaktır. Birçoğu bundan memnun olsa da, tarama verilerini silmek, web sitelerinin listesini silmekten daha fazlasını içerir. Neyse ki, daha eksiksiz bir çözüm var.

iPhone'daki Tüm İnternet Geçmişi Silme

iPhone’daki Tüm İnternet Geçmişi Silme

Ayarlar menüsünden tarama verilerini temizle

Ayarlar menüsünden, çevrimiçi etkinliğinizin tüm izlerini silmenize yardımcı olacak çeşitli Safari ayarları bulunur. Bu, geçmişin ötesine uzanır, bu nedenle tüm tarama verilerini silmek istiyorsanız yapmanız gerekenler:

  1. Ayarlar> Safari’ye gitmek için.
  2. Geçmişi ve web sitesi verilerini temizle üzerine dokunun

Bu, yalnızca göz atma geçmişinize ek olarak, diğer tüm web sitesi verilerinin yanı sıra çerezleri de silecektir. Lütfen bunun, cihazınıza çerez yerleştiren bazı web sitelerinden çıkış yapacağınızı unutmayın. Ayrıca, Otomatik Tamamlama verilerini veya tarayıcı önerilerini silmez. Neyse ki, tüm bunları Safari’nin ayarlar menüsünden değiştirebilirsiniz. Bu kadar kolay olsa da, çok daha uygun bir seçenek var. Başlamak için bir geçmiş yoksa geçmişi silmeniz gerekmez. Özel tarama özelliğinin devreye girdiği yer burasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.