WordPress’te Özel Yazı Türleri Nasıl Oluşturulur?

19.12.2021
WordPress’te Özel Yazı Türleri Nasıl Oluşturulur?

WordPress, blog gönderileri, sayfalar, ekler, revizyonlar vb. için varsayılan gönderi türleri ile birlikte gelir. Ancak, işletmenizin veya kişisel sitenizin özel ihtiyaçlarına uyan daha benzersiz içerik oluşturmak istediğinizde, bu varsayılan özel gönderi türlerini sınırlayıcı bulabilirsiniz. WordPress’in işlevselliğini genişletmek için kendi özel yazı türleri oluşturarak bu sınırlamanın üstesinden gelebilirsiniz. Özel etkinliklerden ürün referanslarına, personel profillerine vb. kadar hemen hemen her özel gönderi türünü oluşturabilirsiniz. Bu gönderide, WordPress özel yazı türleri oluşturmanın birkaç yöntemini göstereceğiz.

Eklentileri Kullanarak Özel Gönderi Türleri Nasıl Oluşturulur?

WordPress’e özel gönderi türleri eklemenin iki ana yolu, eklentileri kullanmak veya bunları kendiniz kodlamaktır. Hızlı, uygulaması kolay bir çözüm arıyorsanız, bir eklenti kullanmak genellikle tercih edilen yöntemdir. Ancak WordPress web sitenizdeki fazladan eklentiler, sitenizin hızını düşüren bir bloatware olarak sonuçlanabilir. Kod yazma konusunda rahatsanız, manuel yöntemi öneririz. Ancak bir eklenti kullanmayı tercih ederseniz, işlem basittir. Özel Gönderi Türü Oluşturucu , Bölmeler ve Özel Gönderi Türü Kullanıcı Arayüzü gibi çoğu kullanımı kolay olan, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli eklentiler vardır .

100.000’den fazla kuruluma sahip olduğu ve WordPress uzmanları ve kullanıcıları tarafından şiddetle tavsiye edildiği için Pod’ları önereceğiz. Eklenti kullanmak, özel WordPress gönderi türleri oluşturmak için uygun bir yöntem olsa da, bu makale daha çok bunun manuel olarak nasıl yapılacağına odaklanacaktır.

Özel Yazı Türleri

Manuel Olarak Özel Yazı Tipleri Oluşturma

Temanızın dosyasına biraz kod ekleyerek özel bir gönderi türü oluşturabilirsiniz. işlevler.php Aşağıda, özel gönderi türünüze daha fazla seçenek ekleyen ayrıntılı bir kod parçası bulunmaktadır. WordPress arka ucunda Görünüm > Tema Düzenleyici > Tema İşlevleri’ne( işlevler.php ).

Yapmanız gereken ilk şey, yeni işleviniz için bir ad seçmektir. Bu örnekte, bir hukuk firmasının veya danışmanlık işinin ortakları için özel profiller oluşturmak için özel bir gönderi türü oluşturacağız. Yeni işlevimizi cp_post_type_partners olarak adlandıracağız . Aşağıdaki kodu kopyalayın ve dosyanın en altına yapıştırın;

/*Custom Post type start*/

function cp_post_type_partners() {

$supports = array(

‘title’, // post title

‘editor’, // post content

‘author’, // post author

‘thumbnail’, // featured images

‘excerpt’, // post excerpt

‘custom-fields’, // custom fields

‘comments’, // post comments

‘revisions’, // post revisions

‘post-formats’, // post formats

);

 

$labels = array(

‘name’ => _x(‘partners’, ‘plural’),

‘singular_name’ => _x(‘partner’, ‘singular’),

‘menu_name’ => _x(‘partners’, ‘admin menu’),

‘name_admin_bar’ => _x(‘partners’, ‘admin bar’),

‘add_new’ => _x(‘Add New’, ‘add new’),

‘add_new_item’ => __(‘Add New partner’),

‘new_item’ => __(‘New partner’),

‘edit_item’ => __(‘Edit partner’),

‘view_item’ => __(‘View partner’),

‘all_items’ => __(‘All partners’),

‘search_items’ => __(‘Search partners’),

‘not_found’ => __(‘No partner found.’),

);

 

$args = array(

‘supports’ => $supports,

‘labels’ => $labels,

‘public’ => true,

‘query_var’ => true,

‘rewrite’ => array(‘slug’ => ‘partners’),

‘has_archive’ => true,

‘hierarchical’ => false,

);

register_post_type(‘partner’, $args);

}

add_action(‘init’, ‘cp_post_type_partners’);

/*Custom Post type end*/

Bu kod, tamamen sıfırdan oluşturmak zorunda kalmadan özel bir gönderi türünü kaydetmenize olanak tanıyan WordPress’e özgü PHP’den yararlanır. Dosyayı güncelleyin ve sayfayı yenileyin; gösterge tablonuzda Partners adlı yepyeni bir menü öğesi olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.