Instagram’da Reel Nasıl Yapılır?

06.06.2023
Instagram’da Reel Nasıl Yapılır?

Herkesin konuştuğu bu kısa Instagram videolarını yapmayı henüz denemediyseniz, bunu yapmanın tam zamanı. Size nasıl bir Reel yapacağınızı anlatacağız, böylece bu çoğunluğa atlayabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların sonuna kadar izleyeceği ve işinizin boşa gitmeyeceği bir videoyu nasıl oluşturacağınız konusunda size bazı tavsiyeler vereceğiz.

IG’de Bir Reel Nasıl Oluşturulur?

Instagram kamerasını kullanarak sıfırdan bir Reel oluşturabilir veya telefon galerinizden dosya yükleyebilirsiniz. Sizin için hangi yol iyi olursa olsun, Instagram kamerasını açarak başlıyorsunuz. Bir videonun nasıl yapılacağına dair bir örnek görelim.

Instagram Kamerasını Açın

İster telefonunuzdan bir fotoğraf veya video yüklemek, ister sıfırdan bir Reel oluşturmak isteyin, önce Instagram kamerasını açmanız gerekir. Kamera arayüzüne hem ana sayfadan hem de profil sayfanızdan ulaşabilirsiniz.  Ana sayfadan, siz:

 1. Artı işaretine dokunun.
 2. Makaralar’ı seçin.

IG profil sayfanızdan, siz:

 1. Artı işaretine dokunun.
 2. Makaralar’ı seçin.

Bir video, hem telefon galerinizden yüklenen hem de Instagram kamerasında yapılan dosyaları içerebilir. Bir Reel’e hem fotoğraflar hem de videolar eklenebilir. Örneğimiz için telefondan fotoğraf ekleyelim ve Instagram kamerasını kullanarak bir video kaydedelim.

Instagram Reel Yapma

Instagram Reel Yapma

Telefon Galerinizden Bir Reel Nasıl Yüklenir?

Reel’iniz için önceden fotoğraf ve video çekebilir ve ardından bunları telefonunuzdan Instagram’a yükleyebilirsiniz. Telefon kameranızdan fotoğraf çekmeniz ve video kaydetmeniz daha iyi olur. Ardından, görüntü tüm ekranda tam olarak görüntülenecektir. Aksi takdirde, Instagram Hikayelerinin 9:16 oranlarında dikey videolar olduğunu unutmamalısınız. Bir Reel’e birkaç dosya ekleyebilirsiniz, bunları tek tek eklersiniz.

 1. Film rulosuna dokunun.
 2. Bir dosyaya dokunun.
 3. Bir görüntünün veya videonun süresini değiştirmek için çerçevenin kenarlarını hareket ettirin.
 4. Devam etmek için Ekle’ye dokunun.

Instagram Makaranız İçin Yeni Bir Video Kaydedin

Instagram kamerasında sadece Reel için video kaydedebilirsiniz. Fotoğraflar yalnızca Film rulosundan eklenir. Bir IG Reel yapmak için ekranın ortasındaki düğmeye dokunun. Basılı tutmanıza gerek yoktur. Kaydı durdurmak için düğmeye bir kez daha dokunun.

Aynı Reel’e daha fazla klip kaydedebilirsiniz. Instagram videosunun başka bir parçasını kaydetmek için düğmeye tekrar dokunun. Ardından bitirmek için tekrar dokunun. Bir videoyu 15 veya 30 saniye uzunluğunda kaydettiğinizde, üstteki kırmızı çizgi ekranın sağ tarafına ulaşır ve düğmenin etrafındaki daire griye döner. Bu, bu Makaraya daha fazla fotoğraf ve video ekleyemeyeceğiniz anlamına gelir.

Instagram Makaranız İçin Fotoğraf ve Videoları Düzenleyin

Görüntüleri ve videoları ekledikten sonra, başka bir tane eklemek için bunları kesebilir ve silebilirsiniz. Düğmenin solundaki oka dokunun. Ardından alt kısımda düzenlemek istediğiniz bir klip seçin. Instagram Reel’inizin bir bölümünü silmek için;

 1. Çöp kutusu simgesine dokunun.
 2. At öğesine dokunarak silmeyi onaylayın.

Bir klibin veya oynatılan bölümünün süresini değiştirmek için;

 1. Makas simgesine dokunun.
 2. Sol ve sağ çerçeve kenarlarının uçlarını hareket ettirin.
 3. Kırp öğesine dokunun.
 4. Bitti öğesine dokunun. Kamera arayüzüne ulaşacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.