Mac’im Neden Yavaş? Mac Hızını Arttırmanın Yolları

19.01.2023
Mac’im Neden Yavaş? Mac Hızını Arttırmanın Yolları

Mac’inizin yavaşlamasına neden olan Wi-Fi veya başka bir ağ sorununuz olmadığını varsayarsak, kullanıcıların şu soruyu vurgulamalarının belirli yaygın nedenleri vardır: Mac’im neden bu kadar yavaş? Bazıları şunları içerir:

 • Sabit sürücünüz dolu
 • RAM dolu
 • Çok fazla önbellek dosyası içeren uygulamalarınız var
 • Çok fazla tarayıcınız ve arka planda açık uygulamalarınız var
 • Masaüstünüz dosyalarla dolu
 • Tarayıcınızda yüklü çok fazla uzantı var

Mac’im Neden Yavaş? Sorunu Çözmenin Yolları

Artık Mac’im neden yavaş sorusunun cevabını aldığımıza göre, belirli yöntemler benimseyerek bu sorunu çözmenin zamanı geldi. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

macOS güncellemesini kontrol edin

Sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için İşletim sisteminizi güncel tutmak çok önemlidir. Sistem güncellemeleriyle, Mac’inizi gelişmiş özellikler ve uyumlulukla donatarak her şeyin doğru yerde olmasını sağlayabilirsiniz. Mac’iniz için mevcut en son güncelleme olup olmadığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Mac’inizin ana ekranının sol üst köşesinde bir Apple simgesi bulacaksınız. Üzerine dokunun.
 2. Şimdi, Bu Mac Hakkında> Yazılım Güncelleme’yi seçin.
 3. Herhangi bir güncelleme mevcutsa, orada görüntülenecektir.
 4. Son olarak, Şimdi Güncelle’ye tıklayın.

Böylece, macOS güncellemelerini kontrol etmenin ne kadar basit olduğunu görüyorsunuz. Mac’inizin hızının düşmediğinden emin olmak için en son güncellemeleri kontrol etmelisiniz.

Mac Hızını Arttırmanın Yolları

Mac Hızını Arttırmanın Yolları

Arka planda uygulama sayısını sınırlayın

Mac’inizin güçlü bir cihaz olduğu konusunda hemfikiriz, ancak aynı anda çalıştırmaya devam etmeniz gereken uygulamaların bir sınırı vardır. Aynı anda çok fazla uygulama çalıştırdığınızda, Mac’inizin hızı mutlaka düşer. Mac’inizin aynı alanla çalışmaya devam etmesi için kullanmadığınız uygulamaları kapatmalısınız. Etkin uygulamaların yanında küçük bir kırmızı nokta olacaktır. Uygulamalara sağ tıklayın ve işinize yaramayan uygulamaları kapatmak için Çık’ı seçin.

Dağınık bir masaüstünü temizleyin

Dağınık bir masaüstü de yavaş bir Mac için bir nedendir. Ancak, gereksiz dosyaları ana ekrandan kaldırarak her zaman masaüstünü temizleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Masaüstünde Control tuşuna basarak tıklayın. Bir açılır menü görünecektir.
 2. Yığınları Kullan’a tıklayın.

Bunu yaparak, masaüstü dosyalarınız anında sıralanacaktır. Ancak, burada durmamalı, tüm gereksiz dosyaları silmeli ve diğer dosyaları diğer ilgili konumlara yeniden yerleştirmelisiniz.

Herhangi bir kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin

Bazen Mac’inizin yavaşlamasının nedeni, Mac’inize girmiş ve sistemi karıştırmaya başlamış olabilecek kötü amaçlı yazılım türleridir. Bazen kaynakları çalmayı yavaşlatırlar ve Mac’in işlemlerini bozarak yavaşlamasına neden olurlar. Mac’iniz e-posta ekleri, bazı kötü amaçlı web siteleri, dosya paylaşım uygulamaları vb. birçok yerden kötü amaçlı yazılım yakalayabilir. Bu nedenle, bilgisayar korsanlarının tuzağına düşmesini önlemek için Mac’inize bazı anti-virüs yazılımları indirmiş olmanız gerekir.

RAM’i kontrol edin

RAM veya Rastgele Erişim Belleği, Mac’inizde geçici bilgiler depolar. Verilere hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar ve RAM’in bitmesi Mac’inizi yavaşlatabilir. Mac’inizin dolu olup olmadığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Activity Monitor’ü açın.
 2. Şimdi, Bellek Sekmesini seçin.
 3. En altta, ne kadar RAM’in dolu olduğunu ve ne kadarının boş olduğunu gösteren bir Bellek Basıncı bulacaksınız. Grafik yeşilse, Mac’inizde çok fazla alan var, sarıysa RAM’iniz bitiyor ve Kırmızı ise RAM’iniz tamamen dolu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.