Windows 11 PC Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

27.02.2022
Windows 11 PC Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

Windows PC’nizi kötü amaçlı yazılımlardan ve bilgisayar korsanlarından koruyabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak Windows 11 bilgisayarınızı güvenli hale getirebilirsiniz.

Tüm Otomatik Güncellemeleri Etkinleştir

Çoğu işletim sistemi, herhangi bir güvenlik düzeltme ekini kapatan otomatik güncellemelerle birlikte gelir. Herhangi bir düğmeyi tıklamanız veya yeni uygulamalar veya dosyalar indirmeniz gerekmez. Yazılım arka planda otomatik olarak güncellenir.

VPN Yükleyin

Bilgisayarınızın İnternet’te güvenli bir şekilde oturum açmasını sağlayan bir sanal özel ağ (VPN) yüklü bir yazılımdır. PC için bir VPN, IP adresinizi gizleyecektir, bu da kimsenin fiziksel konumunuzu söyleyemeyeceği anlamına gelir. VPN ayrıca verilerinizi şifreler ve bilgisayar korsanları geçiş sırasında bunları okuyamaz veya engelleyemez. Çoğu VPN, kırılması imkansız olan 256 bit şifreleme standardını kullanır ve bilgisayarınızı Ortadaki Adam saldırılarından korur.

Windows

Güvenlik Duvarlarını Etkinleştirin ve Virüsten Koruma Yazılımı Yükleyin

Windows PC’lerde yerleşik güvenlik duvarları bulunur. Kötü amaçlı yazılımları uzak tutmak için bunları açın. Virüslerin bilgisayarınıza saldırmasını önlemek için virüsten koruma yazılımı yükleyin.

Bağlantılardan ve İndirmelerden Kaçının

Ekleri indirmekten veya bağlantılara tıklamaktan kaçının. Şüpheniz varsa, bağlantının üzerine gelin. Bu bir HTTP ise ve HTTPS değilse, e-postayı silin, bu bir dolandırıcılıktır. Bir bankadan gelen bir e-posta gibi meşru olabileceğini düşünüyorsanız, tarayıcınıza gidin ve doğrudan bankanın web sitesini ziyaret edin.

Güçlü Şifreler Kullanın

Çoğu insan, bilgisayar korsanlarının kolayca kırabileceği zayıf ve bariz şifreler kullanır. Doğum günleri, evcil hayvanlar veya çocuk isimleri gibi şifreler kullanmayın. Tahmin etmeyi zorlaştırmak için özel sembollerle birleştirilmiş alfasayısal şifreler kullanın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM