WordPress Sitesinden Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırmak İçin Etkili İpuçları

23.11.2021
WordPress Sitesinden Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırmak İçin Etkili İpuçları

WordPress, çok yönlü bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Dahil edilen tüm esneklik ve özelliklerle, güvenliği yönetmek yeni başlayanlar için bunaltıcı olabilir. Sitenizi proaktif olarak savunmadığınız sürece, kötü amaçlı yazılımları WordPress sitenize girmesinin birkaç yolu vardır. Siteye nasıl virüs bulaştığı önemli değil, WordPress kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için çeşitli çözümler deneyebilirsiniz. Burada, mümkün olan en iyi seçeneklerden bazılarını listeliyoruz.

WordPress Sitenizde Kötü Amaçlı Yazılım Nasıl Tespit Edilir?

Sitenizi düzenli olarak izlerseniz kötü niyetli faaliyetleri tespit etmek kolaydır. Ancak, yapmazsanız, belirli göstergeler sitenizde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur:

  • Sunucunuzun yüksek kaynak kullanımı
  • Kullanıcı girişi olmayan bir eklentinin eklenmesi
  • Sunucudaki dosyalarınızdan herhangi birinde yapılan değişiklikler
  • Yetkisiz oturum açma etkinliği
  • Ön uçta üçüncü taraf komut dosyaları
  • Veri kaybı

İşaretçilere ek olarak, web sitenizde olağandışı herhangi bir şeyi tespit etmek için Sucuri gibi harici bir web sitesi kötü amaçlı yazılım tarayıcısı da kullanabilirsiniz. Ayrıca, içerik yönetim sisteminiz için en iyi güvenlik uygulamalarından bazılarını zaten izlediyseniz, durumu iyice araştırmanız gerekir. Kötü amaçlı yazılım olabilir veya bir eklentideki ciddi bir hata veya WordPress web sitenizde sorunlara neden olan yoğun kaynak kullanan bir eklenti olabilir.

WordPress sitenizdeki tüm sorunların yalnızca bir çakışma (veya hata) değil, kötü amaçlı yazılımdan kaynaklandığını doğrulamanızı öneririz. Kötü amaçlı yazılımın sitenize bir şekilde bulaştığından emin olduktan sonra, aşağıda belirtilen bazı ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılımları

WordPress Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme için En İyi Yöntemler

Yönetilen bir WordPress barındırma çözümü kullanıyorsanız, destek için barındırma sağlayıcınızla iletişim kurmanın en iyisi olduğunu unutmayın. Bazıları, bunu kendiniz yapmaktan size zaman kazandırabilecek ücretsiz kötü amaçlı yazılım temizleme hizmetleri sunar.

Güvenlik Eklentilerini Kullanın

Bir WordPress sitesindeki kötü amaçlı yazılımları tespit etme ve kaldırmanın en kolay yolu bir güvenlik eklentisi kullanmaktır. Başlamak için WordPress güvenlik eklentileri listemize başvurabilirsiniz. Güvenlik eklentileri, sunucunuzdaki kötü amaçlı dosyaları ve WordPress çekirdek dosyalarını taramak için birçok seçenek sunar. Güvenlik eklentilerinin verimli çalışması için yeterli miktarda kaynağa ihtiyaç duyabileceğini unutmayın. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım tarayıcısını çalıştırmak için sunucunuzda çakışmayı ve yeterli boş kaynağı önlemek için mevcut başka bir güvenlik eklentiniz olmadığından emin olun.

Gerekli Olmayan Eklentileri Silin

WordPress için binlerce eklenti mevcut olsa da, her şey bir kurulumu garanti etmez. Sitenizin performansını büyük bir farkla etkilemeden basit bir kod parçacığı kullanarak birçok görevi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, hemen hemen her şey için eklentiler kurarsanız, bunlardan bazıları web sitenize güvenlik sorunları getirebilir.

Bunun nedeni, her eklenti geliştiricisinin eklentilerini aktif olarak korumaması ve yamalamamasıdır. Popüler WordPress eklentileri istisna olabilir, ancak o zaman bile gereksiz eklentiler ekleyerek tehdit potansiyelini artırırsınız. Bu nedenle, yalnızca güvenilir ve gerekli WordPress eklentilerinin kurulu olması en iyisidir.

Web Sitesi Yedeklemesinden Geri Yükleme

Kötü amaçlı yazılım bulaşmadan önce bir WordPress site yedeğiniz olduğunu düşünürsek, web sitesini her zaman geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde, kötü amaçlı yazılım dosyalarınızdan herhangi birini değiştirmişse, çözülmelidir. Ancak sitenizi etkilenmemiş durumuna geri döndürmek, kötü amaçlı yazılımın ortadan kalktığını garanti etmez. Eski bir eklenti/tema kullanıyorsanız veya uygun güvenlik önlemlerine sahip değilseniz, kötü amaçlı yazılım sitenizi yeniden etkileyebilir.

Web Sitesi Yedeklemenizi İndirin ve Dosyaları Tara

Sunucunuzdaki dosyaların en son arşivlenmiş kopyasını indirmek için bir web sitesi yedeği oluşturabilirsiniz. Tamamlandığında, bilgisayarınızdaki antivirüs tarayıcısını kullanarak yedeği çıkarabilir ve klasörü tarayabilirsiniz. Kötü amaçlı bir dosya algılarsa, olası sorunları gidermek için dosyayı sunucunuzdan silmeyi seçebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.