Windows 10/11 PC’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

05.07.2022
Windows 10/11 PC’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Genellikle bir PC’de ekran görüntüsü almak istersiniz. Üçüncü taraf bir araç kullanmıyorsanız, bunu manuel olarak yapabilirsiniz. En belirgin seçenek, tüm PC ekranını yakalamak için Prt Sc veya Print Scrn düğmesine basmaktır. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, tüm bilgisayarın ekran görüntüsünü almak ve ekran görüntüsünü panoya kopyalamak veya ekran görüntüleri klasörüne kaydetmek için Print Screen düğmesine (klavyenin sağ üst köşesinde) basın. Tüm ekranı yakalamak ve ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmek için Windows tuşu + Ekranı Yazdır düğmesine dokunun. Ekranınız ekran görüntüsü aldığınızı belirtmek için kararır ve ekran görüntüsü Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilir.

Windows 10/11 PC’de Ekran Görüntüsü Alma

Kes ve çiz

 1. Snip & Sketch Tool, ekran görüntülerine erişmek, paylaşmak ve açıklama eklemek için eski Snipping Tool’dan daha kolaydır. Artık, uygulama ilk tanıtıldığında şaşırtıcı bir şekilde eksik olan ve bizi yakın zamana kadar Team Snipping Tool’dan uzak tutan bir pencerenin ekran görüntüsünü masaüstünde de alabilirsiniz.
 2. Snip & Sketch’i çağırmanın en kolay yolu Windows Key + Shift + S tuşlarına basmaktır. Snip & Sketch Tool’u Başlat düğmesinden erişebileceğiniz alfabetik uygulama listesinde ve bildirim çubuğunda da bulabilirsiniz. Ekran Alıntısı olarak görünür. Tuş kombinasyonunu hatırlayamıyorsanız da arayabilirsiniz. (Sık sık ekran görüntüsü alıyorsanız, uygulamayı görev çubuğuna sabitlemenizi öneririz.)
 3. Klavye kısayolu veya bildirim tuşu ekranı gizler ve ekranın üst kısmında ekran görüntüsü türünü seçebileceğiniz küçük bir menü açar: dikdörtgen, serbest, pencere veya tam ekran. Ekran görüntüsünü aldığınızda, panonuza kaydedilecek ve ekranın sağ alt köşesinde kısa bir süre için bir bildirim olarak görüntülenecektir. Açıklama eklemek, kaydetmek veya paylaşmak için Snip & Sketch uygulamasında ekran görüntüsünü açmak için bildirime tıklayın. (Bildirimi kaçırırsanız, Bildirimler panelini açın, orada göreceksiniz.)
 4. Başlat menüsünden veya Ara’dan Snip & Sketch’i açtığınızda, ekranın üst kısmındaki küçük pencere yerine Snip & Sketch penceresi açılacaktır. Buradan, bir ekran görüntüsü başlatmak ve küçük paneli açmak için sol üstteki Yeni düğmesine tıklamanız gerekecek. Bu prosedür ekstra bir adımdır, ancak ekran görüntüsünü geciktirmenize de olanak tanır. Anlık görüntüyü 3 veya 10 saniye geciktirmek için Yeni düğmesinin yanındaki aşağı ok düğmesini tıklayın.
Windows 10/11 PC'de Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10/11 PC’de Ekran Görüntüsü Alma

Kırpma aracı

 1. Snipping aracı, Windows Vista’dan beri kullanılmaktadır. Windows, Snipping Tool’un ortadan kalkacağı konusunda birkaç yıldır uyardı, ancak Windows 11’de hala var. Snipping Tool, Başlat menüsünün uygulama listesinden kaldırıldı, ancak arama çubuğundan kolayca erişilebilir.
 2. Ekran görüntüsü işlemini başlatmak için Yeni düğmesine tıklayın. Varsayılan kesim dikdörtgendir, ancak serbest biçimli, tam ekran ve pencere kesimleri de oluşturabilirsiniz.
 3. Ekran Alıntısı aracı ekran görüntülerinizi otomatik olarak kaydetmez (çıkıştan önce bunları araca manuel olarak kaydetmeniz gerekir) ve ekran görüntülerinizi otomatik olarak panoya kopyalar.

Ekran görüntüsü

 1. Tüm ekranı yakalamak için Print Screen tuşuna (bazen PrtScn olarak adlandırılır) dokunun. Ekran görüntüsünüz dosya olarak kaydedilmeyecektir, ancak panoya kopyalanacaktır. Bir resim düzenleme aracı açmanız, ekran görüntüsünü düzenleyiciye yapıştırmanız ve dosyayı oradan kaydetmeniz gerekmektedir.
 2. Ayrıca, Ekran Alıntısı ve Taslak aracını açmak için, Ayarlar > Erişim Kolaylığı > Klavye’ye giderek ve Ekran Kısayolunu Yazdır altında ekran parçacıklarını açmak için PrtScn Kullan düğmesini açarak PrtScn düğmesini yapılandırabilirsiniz.

Windows Tuşu + Ekranı Yazdır

 • Tüm ekranı yakalamak ve ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmek için Windows tuşu + Ekranı Yazdır tuşuna dokunun. Ekranınız az önce ekran görüntüsü aldığınızı belirtmek için kısa bir süre kararacak ve ekran görüntüsü Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.

Alt + Ekranı Yazdır

 • Etkin pencerenin hızlı bir ekran görüntüsünü almak için Alt + PrtScn klavye kısayolunu kullanın. Bu, o anda aktif olan pencerenize yapışacak ve ekran görüntüsünü panoya kopyalayacaktır. Kaydetmek için çekimi bir resim düzenleyicide açmanız gerekecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.