Elektrikli Araç Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

06.02.2022
Elektrikli Araç Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli araç dünyası her geçen gün daha heyecanlı hale geliyor ve bu da çoğumuzun gazla çalışan araçlarımızı değiştirmeyi düşünmesine neden oluyor. Geleceğin bu hızlı, elektrikle çalışan teknolojileri, sürdürülebilir harika alternatifler olsa da, tetiği çekmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Peki neden EV’ye geçmeyi düşünmelisiniz?

Neden Elektrikli Araca Geçelim?

Ulaşım endüstrisinden kaynaklanan karbon emisyonlarının iklim değişikliği üzerinde büyük etkisi var. Buna büyük uçaklar, toplu taşıma araçları, tekneler ve tabii ki tüketici araçları dahildir. Milyonlarca gazla çalışan araba yollarda ve bunların birçoğunu tamamen elektrikli bir arabaya dönüştürmek karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltacaktır. Bu, iklim değişikliği sorununu tamamen çözmeyecek olsa da, Dünya üzerinde çok büyük, olumlu bir etkisi olacaktır. Bir EV’ye geçmek isteyebileceğiniz başka bir neden de, inanılmaz derecede havalı olmalarıdır. Piyasaya sürülen her yeni EV, fütüristik bir tasarıma, bol miktarda ek depolama alanına ve ayağınız gaza basar basmaz mevcut tüm torka sahip yüksek performanslı spor otomobillerin gücüne sahiptir. Günümüzde bu EV’ler 2 kapılı spor arabalar, sedanlar, SUV’ler ve ayrıca kamyonetler şeklinde geliyor, yani herkese uygun bir elektrikli araç var.

EV Satın Almadan Önce Akılda Tutulması Gerekenler

Elektrikli araçlar gelecek olsa da, şimdi satın alırken birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Elektrikli aracınızı satın almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken her şey burada.

Maksimum Mesafe

Tıpkı benzinli araçlarda olduğu gibi, elektrikli araçlarda da menzil, pil boyutuna, aracın ağırlığına, hava durumuna ve çok daha fazlasına göre değişir. Elektrikli otomobilinizi şarj etmek, benzinli arabanızdaki depoyu doldurmaktan daha uzun süreceğinden, bunu akılda tutmak önemlidir. Resmi hükümetin Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji dairesine göre, piyasadaki maksimum ve ortanca tamamen elektrikli araç yelpazesi 2010’lar boyunca arttı.

Tamamen elektrikli araç menzili yaklaşık 250 mil, üst seviye Lucid Air gibi en iyilerinden bazıları ise 500 milin üzerine çıktı. Elbette menzil, elektrikli araç satın alırken dikkate alınması gereken çok büyük bir faktör olduğundan, şirketler bu kolaylık için size daha fazla ödeme yapacaktır. Birçok şirket, maksimum menzili artırmak için uzun menzilli motorların yanı sıra daha büyük piller sunar. Bu aynı zamanda EV’nizin gücünü artırır ve bu da size ekstra para harcamanız için ek bir fayda sağlar. Her zaman ne zaman dolduracağınızı düşünmek zorunda olmadığınız benzinle çalışan bir arabanın aksine, bir EV’ye sahip olmak farklıdır. Birçok EV sahibi, arabalarını gerektiği kadar sürmeyi, evde fişe takmayı ve sabahları tam şarjlı bir araçla uyanmayı sever. Peki tamamen elektrikli bir aracı başka nasıl şarj edersiniz?

Desteklenen Şarj İstasyonları

Dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri, hangi şarj istasyonlarının EV’nizle uyumlu olduğudur. Bir Tesla’ya karar verdiyseniz, muhtemelen Tesla’nın inanılmaz kullanışlı Supercharger’larının farkındasınızdır. Tesla’ya göre, dünya çapında 30.000’den fazla Supercharger mevcut, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.200’den fazla Supercharger istasyonu mevcut, aracınıza bağlı olarak 15 dakikada 200 mil şarj edebiliyor ve benzinden çok daha ucuz. Ayrıca asla kredi kartınızı kaydırmanız gerekmez; sadece kartınızı Tesla hesabınıza ekleyin ve yola çıktıktan sonra kWh (kilowatt-saat) başına faturalandırılırsınız.

Elektrikli Araç

Tesla, ABD’deki daha büyük kamu EV şarj istasyonlarından biri haline gelen Electrify America gibi ülke genelinde birçok başka şarj istasyonunu da kullanabilir. Başka bir araç satın alıyorsanız, destekledikleri şarj ağına güvenmeniz gerekir. Tesla, 2021’in sonlarında Hollanda’daki şarj istasyonlarını Tesla olmayanlara açmaya başlasa da, ABD’de durum böyle değil. Amaç, her elektrikli aracın herhangi bir şarj istasyonunda şarj olabilmesidir. Şarj ağlarının istediği ve tüketicilerin de istediği bu.

Performans

Bir EV sahibi olmanın en iyi yanlarından biri, eskiden spor arabalar ve lüks sedanlar için ayrılmış olan yüksek hızları ve müthiş yol tutuşunu deneyimlemek. Elektrikli motorların bir özelliği, ayağınız gaza basar basmaz mevcut tüm torkun mevcut olmasıdır, bu da gazla çalışan bir araç kullanmaya alışkınsanız 0-30mph zamanını çok hızlı hissettirir. Bu, 30.000 $’lık bir Chevy Cıvata veya 95.000 $’lık Tesla Model S için geçerlidir. 0-60mph süreleri farklı olacaktır ve bunu kesinlikle anlayabileceksiniz, ancak isterlerse olsunlar, sıradan insanların yeni EV’lerini sürerken eğlenmeleri harika. araba tutkunu olup olmadığınızı.

Bazı EV’ler, örneğin yaklaşık 4.700 pound ağırlığındaki Polestar 2 ile, ağır tarafa geçebilse de, piller aracın düşük bir ağırlık merkezine sahip olmasına neden olur; bu, kompakt sedanın son derece iyi bir şekilde idare etmesini sağlar. Polestar 2’nin 400 beygir gücünden fazla güç sağlayan elektrik motoru, EV’nin yaklaşık 4 saniyede 60mph’ye ulaşmasına neden oluyor. Bütçeniz ne olursa olsun, sürmesi eğlenceli, elektrikli bir araç sizi bekliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.