Windows 11’de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

13.10.2021
Windows 11’de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

ISP’niz internet bağlantınızı ilk kurduğunda, sizin için varsayılan ağ ayarlarını da kuracaktır. Ve bu varsayılan ağ ayarlarıyla birlikte, çevrimiçi bağlantınız için kritik olan Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) adı verilen özel bir yapılandırma gelir. Yine de çoğu ISS için DNS’nizin güvenliği veya gizliliği çok fazla bir öncelik değildir; ancak bu, sizi her türlü güvenlik sorununa açık hale getirir: DNS ele geçirme; önbellek zehirlenmesi vb. akla gelen birkaç örnektir. Bu makalede, Windows 11’inizin varsayılan DNS ayarları değiştirerek bu sorunu nasıl aşabileceğinizi ele alacağız.

Windows 11’de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bir Alan Adı Sistemi (DNS), tarayıcıların web sayfalarını ekranınıza yükleyebilmesi için insan tarafından okunabilen alan adlarını IP adreslerine çevirir. Çoğu durumda, yeni bir internet bağlantısı aldığınızda, ISS’niz sizin için bir tane kurar. Ancak, ISS’niz tarafından sağlanan varsayılan DNS sunucusunun dışında, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda iyi seçeneğiniz vardır.

Örneğin Google, web’i daha hızlı ve daha güvenli hale getirme çabası olarak tanımladıkları 2009’dan beri ücretsiz DNS hizmetleri sunmaktadır. Cloudflare ve OpenDNS, daha güvenli ve daha hızlı bir DNS hizmeti için en iyi alternatiflerden bazılarıdır. Bireysel genel DNS için IP adreslerini aşağıda sağladık. DNS anahtarına başlamak için aşağıdaki adımları izleyin;

  1. Windows Ayarları’na (Win + I) gidin ve Ağ ve İnternet’e gidin.
  2. Gelişmiş ağ ayarları’nı seçin.
  3. Oradan, Ağ bağdaştırıcıları seçeneği altında bulunan ağ bağdaştırıcısına tıklayın. Örneğin, bir Ethernet bağlantısı kullanıyorsanız, bunu seçin. Benzer şekilde, Wi-Fi üzerinden internet kullanıyorsanız Wi-Fi’yi seçin.
  4. Ek özellikleri görüntüle’ye tıklayın.
  5. Şimdi DNS sunucu atamasının önündeki Düzenle düğmesini seçin.
  6. DNS Ayarlarını Düzenle altında, Manuel’e tıklayın ve IPv4 veya IPv6 ayarını seçin.

DNS Ayarları

Bu örnek için IPv4 ayarını seçtik. Ayrıca, IPv4’ü açar açmaz doldurmanız için yeni bir boş alan seti alacağınızı unutmayın. Bunlar Tercih Edilen DNS, Tercih Edilen DNS şifrelemesi ve alternatif DNS’dir. Cloudflare, Google ve OpenDNS’den yeni DNS sunucunuz için kullanabileceğiniz DNS ve alternatif DNS numaraları;

  • Cloudflare: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1
  • Google: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
  • OpenDNS: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220

Yukarıdaki örnekte, Google’ın DNS’sini kullandık. Gitmek istediğiniz herhangi bir DNS sunucusunu seçebilir, sayıları uygun boş alanlara girebilir ve Kaydet’e tıklayabilirsiniz. Birkaç saniye içinde Windows 11 DNS ayarları değişecektir.

Windows 11’de DNS Ayarları Değiştirme

DNS, modern internetin kritik bir bileşenidir. ISS’ler bize varsayılan bir otomatik DNS kurulumu sağlarken, daha iyi güvenlik istiyorsanız, işleri kendi elinize almak isteyebilirsiniz. Yukarıda belirtilen basit yöntemi kullanarak, DNS ayarlarınızı sorunsuz bir şekilde değiştirebilir ve sistemlerinizi koruma altında tutabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.