PlayStation Kupaları Nedir?

22.11.2021
PlayStation Kupaları Nedir?

Eğer herhangi bir PlayStation sistemi üzerinde oyun oynayan ettiyseniz, kesinlikle gördüğüm bir kupa kazandık veya Trophy kazandı! İleti. Ancak kupalar nedir ve oyununuzu nasıl etkilerler? Aşağıda, PlayStation kupaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz. Sonunda, kendinize ait bir kupa koleksiyonu oluşturmaya hazır olacaksınız.

PlayStation Kupaları Nelerdir?

Kupalar, tüm PlayStation 4, PlayStation 5 ve PS Vita oyunlarında kazanabileceğiniz belirli hedeflere ulaştığınız için verilen ödüllerdir. Sistem düzeyinde izlenirler ve bu nedenle hikayeyi ilerleten veya size oyun içi ödüller sağlayan oyunların içindeki görevlerden farklıdırlar. PlayStation’ın kupaları, Xbox’taki başarılara benzer.

Kupalar 2008’in ortalarında PlayStation 3’e geldi. Erken PS3 oyunları ve bazı küçük oyunlar kupa içermiyordu. Ancak Sony, lansmandan kısa bir süre sonra tüm sürümler için bunları zorunlu hale getirdi, bu nedenle modern PS konsollarındaki tüm oyunlarda kupalar var. Kupa toplamak tamamen isteğe bağlıdır. Pek çok insan, üzerinde çalışmak için eğlenceli buluyor, ancak onları umursamıyorsanız, oynanışı hiçbir şekilde etkilemezler.

Kupa Kurulumu ve Örnekler

Kupalar dört sınıfta gelir: bronz, gümüş, altın ve platin. Geliştiriciler, oyunlarının kaç kupaya sahip olacağını, bu kupaların hangi hedefleri gerektireceğini ve lansmandan önce her kupa için dereceleri seçer. Bronzdan altına altın kupalar, görevlerinin göreli zorluğunu temsil eder. Örneğin, ilk aşamayı tamamladığınız için bronz bir kupa kazanabilirsiniz, oyunu zor zorlukta tamamlamak için bir altın kupa ayrılmış olacaktır.

PlayStation Kupaları

Bu arada platin kupalar özeldir; sadece diğer tüm kupaları kazanarak bir oyunun platin kupasını kazanırsınız. Platin bir kupa almak genellikle bir oyunu tamamen tamamladığınızı veya “%100 kazandığınızı” gösterir. Bununla birlikte, tüm oyunların platin kupası yoktur. Tam sürümler genellikle yapar, ancak daha küçük bağımsız başlıklar olmayabilir. Aşağıda, genellikle nasıl çalıştıkları hakkında size bir fikir vermek için bazı popüler oyunlardan kazanabileceğiniz birkaç kupa örneği verilmiştir;

  • Tamamen İstiflenmiş (Ratchet & Clank: Rift Apart): Tüm silahları satın alın.
  • Bilgelerin Kalıntısı (The Last Of Us Part II): Garip Eseri Bulun.
  • Yüksek Skoru Yükseltmek (Doom Eternal): Envanterinizde 10 Ekstra Can ile Ekstra Yaşam Modunu tamamlayın.

Kupaların genel zorluğu, geliştiricilerin isteklerine bağlıdır. Bazı oyunlarda, oyunu normal bir şekilde oynayarak ve tam oyun içi tamamlamaya giderek hemen hemen her kupayı kazanabilirsiniz. Diğer kupalar için, oyunu en zor zorlukta oynamanız, ölmeden yenmeniz, mini hız koşusu yapmanız ve hatta oyunda gizlenmiş küçük Paskalya yumurtaları bulmanız gerekecek.

Kupalarınızı Nasıl Görüntüleyeceksiniz?

Kazandığınız kupaları doğrudan PS5 veya PS4’ünüzde kontrol etmek kolaydır, bu da onlar hakkında daha fazla bilgi görmenizi sağlar. Dilerseniz kupalarınızı PlayStation mobil uygulamasında da görüntüleyebilirsiniz. PS5’te ana menünün sağ üst köşesinden profil resminizi seçin ve ardından Kupalar’a basın. PS4 günü, seçim Kupalar ana menüden. Her iki sistemde de oynadığınız oyunların bir listesini ve topladığınız kupaların bir özetini göreceksiniz. Buna bir ilerleme çubuğu ve her kupa derecesinin sayısı dahildir.

Kupa listesini görmek için bir oyun seçin. Oyunun DLC’ye bağlı kupaları varsa, orijinal kupa listesini veya herhangi bir DLC’nin listesini görmeyi seçebilirsiniz. Her kupa bir isim, onu kazanma kriterleri ve notu içerir. Ayrıca bir Nadirlik alanı da göreceksiniz. Oyuncuların yüzdesi bir kupa kazandık bağlı olarak, bunu olarak sıralanır göreceksiniz Ortak, Seyrek, Çok Nadir veya Ultra Nadir. Bu size bir kupanın ne kadar zor veya belirsiz olduğu hakkında bir fikir verir.

Muhtemelen bazı Gizli Kupa alanları da göreceksiniz. Geliştiriciler, kazanana kadar kupaları gizlemeyi seçebilir, bu genellikle hikayeyi bozmamak veya bazı kupaları sürpriz yapmak için yapılır. Yine bir gizli kupayı görmek istiyorsanız, onu seçin ve basın Kare ayrıntılarını göstermek için. Arkadaşlarınızla kupaları karşılaştırmak için Üçgen düğmesine (PS5) basın veya sağ üstteki Kupaları Karşılaştır’ı (PS4) seçin, ardından bir arkadaş seçin. Ana kupa ekranındaysanız tüm oyunları karşılaştırabilirsiniz. Bu, bir oyunun listesinin içindeyken, o başlık için kupaları karşılaştırmanıza olanak tanır. Son olarak, kupa bilgilerini herkesle paylaşmak istemiyorsanız, kupaya genel bakış sayfasındaki Seçenekler düğmesine basın ve onları kimlerin görebileceğini seçmek için Gizlilik Ayarları’nı seçin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM