Windows 11’de Web Kamerasını Devre Dışı Bırakın

02.09.2022
Windows 11’de Web Kamerasını Devre Dışı Bırakın

Bu yazımızda size Windows 11’de web kamerasını nasıl devre dışı bırakacağınızı anlatacağız. Birkaç nedenden dolayı Windows 11 veya Windows 10’da bir kamerayı nasıl etkinleştireceğinizi veya devre dışı bırakacağınızı bilmeniz gerekebilir. Bunlardan en önemlisi, etkilenen uygulamaların veya web sitelerinin birçok kullanıcısının web kameralarına izinleri olmadan erişmesiyle birlikte gizlilik arzusudur.

Neyse ki, web kamerası ayarları sayfası gerektiğinde kamerayı hızlı bir şekilde açıp kapatmanıza izin verdiğinden, Windows 11’de web kamerasını devre dışı bırakmak artık çok daha kolay. Bu, web kameranızın yalnızca belirli uygulamalara erişimi kısıtlamanız ya da bunlara erişime izin vermenize izin veren “Gizlilik Ayarları”ndan farklı olmaktadır. Windows 11’de ayarlar uygulaması, ağ kameralarını ve web kameralarını devre dışı bırakabileceğiniz veya etkinleştirebileceğiniz bir Kameralar sayfası içerir. Web kamerası ayarları sayfası, Bluetooth ve cihazlar bölümünde bulunur ve USB, yerleşik ve hatta ağ kameraları dahil olmak üzere cihazları yönetebilmek için her türlü ayarı bulunur. Gizlilik ayarlarını kullanarak cihazlara uygulama erişimini kısıtlayabilmenize rağmen, yeni entegrasyon, gizliliğinizi geliştirebilmek için bunları tamamen devre dışı bırakmanız sağlanır. Aşağıda Windows’ta web kamerasını devre dışı bırakma adımlarından bahsettik.

Windows 11 PC’de Web Kamerası Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows Ayarlarını Kullanma

Adım 1: Windows 11 Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2: Kenar çubuğundan “Uygulamalar” sekmesini seçin ve sağ bölmedeki “Uygulamalar ve Özellikler” seçeneğini tıklayın.

Adım 3: Kaydırın ve Kamera seçeneğini bulacaksınız, üç nokta menüsünü tıklayın ve “Gelişmiş Seçenekler” düğmesini seçin.

Adım 4: Bu Uygulama izni bölümünde, Kamerayı kapatınız ve arka plan uygulamaları izinleri seçeneğine “Asla” olarak ayarlamanız gerekir.

Windows 11'de Web Kamerasını Devre Dışı Birakma

Windows 11’de Web Kamerasını Devre Dışı Birakma

Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma

Adım 1: Başlat menüsünde şunu yazın: Grup İlkesini Düzenle veya Windows Çalıştır’ı açmak için “Windows Logo Tuşu + R” tuş bileşimine basın, şunu yazın: gpedit.msc ve enter tuşuna basın.

Adım 2: Aşağıdaki yola gidin: Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Kamera ve sağ bölmedeki “Kamera Kullanımına İzin Ver” seçeneğine çift tıklayın.

Adım 3: Kameraya erişimi devre dışı bırakabilmek için “Devre Dışı” seçeneğini seçiniz ve “Uygula” düğmesine tıklayın.

Aygıt Yöneticisini Kullanma

Adım 1: Windows 11 Aygıt Yöneticisi’ni açınız.

Adım 2: “Görüntüleme Cihazları” bölümünü genişletin, “Entegre Kamera” seçeneğine sağ tıklayarak, “ Sürücüyü Devre Dışı Bırak” düğmesine tıklayın.

Adım 3: Bu tarz bir uyarı alacaksınız: “Bu aygıtı devre dışı bırakmak, çalışmasının durmasına neden olur. Gerçekten devre dışı bırakmak istiyor musunuz?”.  Uyarıyı atlamak için “ Evet ” düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.